בזן: בטחון אנרגטי וחדשנות

מזה 80 שנים שבזן מהווה חלק בלתי נפרד מתשתיות האנרגיה של ישראל, ושומרת על חזון של חדשנות

שלומי בסון, מ"מ מנכ"ל בזן, תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קבוצת בזן
שלומי בסון, מ"מ מנכ"ל בזן, תוכן מקודם

בחודש יולי 1948, הבעיות של מדינת ישראל הצעירה הגיעו בצרורות, והאתגרים היו בלתי נתפסים. בין השאר, המשך הפעילות של בתי הזיקוק בחיפה, שכבר פעלו כעשור באותה התקופה, עמד בסימן שאלה; משרד החוץ הבריטי הודיע כי בתי הזיקוק ייסגרו, הנפט הגולמי הוצא על ידי הבריטים במכליות, והמדינה הצעירה נותרה בודדה במערכה. ההתגייסות של כלל הגורמים המעורבים באותה התקופה הביאה להיפוך המגמה ולשינוי המציאות, ודלק כחול-לבן החל לזרום בצינורות. "נתבקשתי על ידי מר דוד בן-גוריון, ראש הממשלה ושר הבטחון, למסור לך את סיפוקו הרב והערכתו למאמץ שעשית בחידוש פעולתם של בתי הזקוק. פעולה זו נודעת לה חשיבות רבה לחיים הכלכליים של המדינה ולמעמדה, ועזרתך היתה לברכה", נכתב על ידי נציגו של ראש הממשלה דאז למנכ"ל בתי הזיקוק. 

מאז שנת 1948 חלו תמורות אדירות בכל הנוגע למשק האנרגיה הישראלי, אך החיוניות והמשמעות של בתי הזיקוק למשק כולו נותרו בעינם. בשנת 2018 בלבד, בזן (בתי זיקוק לנפט בע"מ) תרמה לכלכלת ישראל כ-6.6 מיליארד שקל, והיא מספקת תעסוקה, במישרין ובעקיפין, לכ-14,400 עובדים במשק. 

לקראת שנת 2020 וכחלק מהאסטרטגיה הכוללת של הקבוצה, קבוצת בזן, תשלובת הזיקוק והפטרוכימיה הגדולה בישראל, הקימה מערך חדשנות, שנועד לקדם יזמות וחדשנות טכנולוגית בתחומי האנרגיה, ושמה לעצמה כיעד לקדם חמישה פרויקטים משמעותיים בתחומים אלה מידי שנה. לאחרונה אף נחתם הסכם לשיתוף פעולה עם זרוע החדשנות של חברת Haier הסינית. 
בנוסף, בזן מובילה מספר פרויקטים של חדשנות בתחום הפולימרים, בו הקבוצה נמצאת בחזית המחקר והפיתוח, שנתמכים על ידי האיחוד האירופי (במסגרת תכנית Horizon 2020), ולאחרונה אף קיבלה אישור רשות החדשנות להוביל את קבוצת המחקר במטרה לפתח טכנולוגיות בתחום מחזור הפלסטיק. 

כמו כן, מנהלי החברה משקיעים לילות כימים בתחום איכות הסביבה. על פי מסמך שפרסם האיחוד האירופי ושנועד להגדיר מהי הטכנולוגיה המיטבית (BAT) הנדרשת מבתי זיקוק ברחבי אירופה, נמצא כי בזן ממוקמת ב5% בעלי החותם הסביבתי הנמוך ביותר מבין בתי הזיקוק - בהשוואה למדינות היבשת.

בזן, מבתי הזיקוק בעלי החותם הסביבתי הנמוך באירופה

0:00
-- : --

חברת Royal HaskoningDHV אף ביצעה סקר השוואתי בין 25 בתי זיקוק באירופה בעלי כושר זיקוק ומורכבות דומים לבזן. ממצאי הסקר העלו כי הפליטות של בזן נמוכות משמעותית ביחס למפעלים באירופה, וביחס לכלל המזהמים. בסקר, בזן נמצאת במקומות הראשונים והבולטים לטובה.

בזן תמשיך להוביל את תחום הזיקוק והפטרוכימיה בישראל גם בשנים הבאות, ותחתור לקדם יוזמות בתחומי החדשנות, הטכנולוגיה וכן בנושאי סביבה. 

שתהיה שנה טובה,
שלומי בסון, מ"מ מנכ"ל בזן

בחזרה לפרויקט עד 2120: מאה השנים הבאות >>>