שוברים את השיא

האמזון של שירותי הרפואה, רחפנים אוטונומיים, בדיקות גנטיות ממוחשבות ושירותים פיננסיים מהירים. הסטארטאפים הישראלים שגם משבר הקורונה עצר שחוללו שינויים מבורכים ברחבי העולם

מיכל אסף, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרספטו
פרספטוצילום: יח"צ
מיכל אסף, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ההייטק הישראלי אינו מפסיק לגדול ולהתפתח. נכון ליום העצמאות ה- 72 של מדינת ישראל מצדיק את התואר "סטארט-אפ ניישן" מספר שיא של 6,500 חברות טכנולוגיה וסטארטאפים המעסיקים למעלה מ- 320 אלף שכירים, שהם 9.2% מכלל השכירים במשק.

מייסדי VIM- מימין אסף דוד, משמאל אורון אפקצילום: יח"צ

גם משבר הקורונה לא עצר את ההייטק הישראלי. במהלך הרבעון הראשון של 2020 נרשם שיא רבעוני חדש כשחברות הייטק ישראליות גייסו 2.74 מיליארד דולר ב- 139 עסקאות.

בוסקוצילום: יח"צ

בין המיזמים השונים והרבים שנולדו ומתפתחים במדינת ישראל קיימים סטארטאפים שבשנה שחלפה הצליחו לחולל שינוי ברחבי העולם בתחומים מגוונים.

כך לדוגמה בתחום הרפואה הדיגיטלית הסטארטאפ VIM המנגיש לעשרות אלפי אמריקאים שירותי בריאות מוזלים. מדובר בפתרון לבעיה שמעסיקה רבות את האומה האמריקאית, מערכת הבריאות בארה"ב היא פרטית ולכן הציבור נאלץ לשלם ביוקר על כל טיפול שנתפס בעיניים ישראליות כבסיסי, כמו בדיקת דם בקופת חולים.

מצב זה גורם לאמריקאים רבים להימנע מטיפולים מסוימים שהם זקוקים להם אך הם אינם דחופים. אחד מכל ארבעה אמריקאים מוותר על טיפול רפואי לא דחוף בגלל העלות, כ- 12% מהאמריקאים שלוו כסף עשו זאת כדי לממן שירותי בריאות, ורבים מקצצים בהוצאות כדי לממן טיפולים.

העובדה שלציבור בארה"ב אין פלטפורמה בעזרתה אפשר להשוות בין מחירי טיפולים, להיחשף לדירוג חוות דעת כדי להבין אם הטיפול מוזל ומומלץ, הניעה את היזמים הסדרתיים, מייסדי VIM לייצור טכנולוגיה ייעודית לנושא. השניים הקימו את "האמזון" של שירותי הרפואה, המאפשר לציבור לצאת מחוסר הוודאות - המקשה על צרכנות נבונה ודוחף להתייקרות טיפולים. בשנה שחלפה הם החלו לעבוד עם חברות ביטוח הבריאות הגדולות בארה"ב.

רחפנים ובטיחות הילדים

טכנולוגיה נוספת שזינקה השנה בעולם היא פעילות רחפנים אוטונומיים ישראלים שיוצרו בעיר מודיעין על ידי הסטארטאפ פרספטו (Percepto). כך לדוגמה בכל פעם שבעל חיים משוטט בפלורידה ומתקרב לתשתיות חברת החשמל המקומית, רחפן ישראלי שחג באזור מתריע על כך כדי למנוע ממנו לגרום לנזקים. הרחפנים האוטונומיים אינם דורשים טיפול אנושי כדי לבצע משימות, וגם כשמדובר בשבועות רצופים הם פועלים בעצמאות מוחלטת. הם ממריאים לבד, גם בתנאי אקלים מאתגרים כמו סופות חול, גשם ושלג, נוחתים כדי להטעין את עצמם לקראת המשימה הבאה, ומגדירים לעצמם מטרות חדשות בהתאם למצב השטח המשתנה. הרחפנים מצוידים במערכות צילום יום ולילה ומשתמשים בבינה מלאכותית על מנת לזהות תקלות אופרטיביות וסכנות בטחון ובטיחות בזמן אמת.

גם אפליקציית בוסקו (Bosco) חוותה צמיחה גלובלית ומאות אלפי הורדות במדינות שונות בעולם. האפליקציה השומרת על בטיחות הילדים מפגיעה דרך הטלפון הנייד, מבוססת על טכנולוגיה היודעת לזהות מצבים שעלולים להצביע על כך שהילד חווה אלימות, בידוד חברתי, נוטל חלק או קורבן לשיימינג או נחשף לתוכן לא הולם ומתריעה על כך בפני ההורים. האפליקציה בודקת בין השאר את ההתכתבויות ברשתות החברתיות ויודעת לזהות מצבים בהם החברים מתכננים להרחיק את הילד מקבוצות וואטסאפ, מה שעלול להעיד על בידוד חברתי ויתכן שגם על חרם מתהווה וכך ניתן לטפל בבעיה בטרם תתעצם.

האפליקציה לומדת להכיר את הקול הרגיל של הילדים ויודעת לזהות מצבים של קול חריג המעיד על מצוקה. היא סורקת באופן קבוע את ההתכתבויות בווטסאפ ואת חשבונות האינסטגרם והיוטיוב ומתריעה על מסרים של אלימות, לשון לא הולמת ותמונות פוגעניות. ההורים מקבלים העתק מהתמונה כשהיא מטושטשת ויכולים להחליט מה לעשות עם המידע. באמצעות השימוש באפליקציה יכולים ההורים לדעת בכל רגע נתון איפה הילד נמצא ומה אחוז הסוללה במכשיר שלו כדי שהילד והוריו ידעו על שימוש מוגבר במכשיר ותוך כמה זמן הוא עתיד להיכבות.

ינון לנדנברג, מנכ"ל בוסקו: "הטכנולוגיה שפיתחנו תומכת במספר שפות ואנו מצליחים לסייע למשפחות ביבשות שונות ברחבי העולם לגדל ילדים בסביבה בטוחה, למרות הסכנות שמביא עימו השימוש בטלפון הנייד. כדי להבין את היקף האלימות במספרים, על פי נתונים שאספנו ילדים ובני נוער שולחים כ- 400 הודעות ביום, שאחת מכל עשרים הודעות בממוצע היא פוגענית. הילדים גם מצלמים בממוצע כ- 40 תמונות ביום ואחת מכל חמישים תמונות נחשבת לפוגענית. התוצאה היא חשיפה עצומה לתוכן לא הולם".

בדיקות גנטיות ושירותי בנקאות

חברה נוספת שהביאה השנה לשינוי בתחום הבריאות היא חברת igentify מחיפה, המאפשרת לבתי חולים ולמרפאות ברחבי העולם להגדיל את היקף הבדיקות הגנטיות שהן מבצעות. מדובר בבעיה עולמית של צוואר בקבוק, שאינו מאפשר לצוותים הרפואיים לתת מענה מהיר להיקף הביקוש הגובר לבדיקות גנטיות, זאת לאור העלייה המתמדת במספר האנשים בעולם המבקשים לעבור סקירה גנטית, כדי להתאים טיפולים רפואיים או לעבור סקירה גנטית טרום הריון כדי למנוע העברת מומים מולדים לעובר.

חברת igentify מספקת לבתי חולים פיתוח מבוסס בינה מלאכותית, שמעבד את תוצאות הבדיקות הגנטיות במקום צוותים אנושיים ואף מסביר לנבדקים את תוצאות הבדיקה בדרך דיגיטלית במקום בפגישה עם איש מקצוע אנושי. הדבר נותן מענה ל"פקק" הבדיקות הגנטיות שהעולם סובל ממנו.

בתחום הטכנולוגיה הפיננסית, פיתח הסטארטאפ Tipalti הפועל בקיבוץ גליל ים ליד הרצליה, פתרון המאפשר לספקי שירותים רבים ברחבי העולם לקבל תשלומים בזמן. ארגוני ענק הנעזרים בהמוני ספקים כדרך קבע לא משקיעים בייעול מערך התשלומים, אין אינטרס להוציא כסף מהחברה באופן יעיל יותר, וההעדפה היא להשקיע בחדשנות, במכירות, במיתוג מעסיק, ופחות להתייעל בטיפול במערך התשלומים, מה שגורם לכך שהתחום תקוע במודל של הנהלת חשבונות מיושנת.

ב- Tipalti פיתחו טכנולוגיית העברת תשלומים אוטומטית שמשמשת חברות בינוניות עד ארגוני ענק כמו אמזון, טוויטר, בוינג, AIRBNB ועוד. השנה פתח הסטארטאפ משרדים באמריקה הצפונית ובאירופה, והגיע להעברת תשלומים בהיקף של 10 מיליארד דולר עבור 900 לקוחות.

לפני השקת הטכנולוגיה המתינו אנשי החברה שנים רבות לקבלת אישורים ממדינות שונות בעולם לבצע בתחומן פעולות פיננסיות הדומות לפעולות בנקאיות. כיום הם מאפשרים להביא חדשנות לתחום הפיננסי עם העברות תשלומים אוטומטיות ללא המתנה של ימי עבודה, וללא ייקור העסקה מהמרות מטבע.

בחזרה למדור