עם אחד. שני ניגודים

השליש הראשון של השנה הסתמן כדרמטי ומלא תהפוכות עולמיות ומקומיות, בריאותיות, חברתיות ופוליטיות. הקורונה, שמראה סמני דעיכה בארץ, עדיין מתפשטת בעולם ומשפיעה על הכלכלה והצרכנות הגלובלית. הבחירות הרביעיות הסתיימו בשני גושים כמעט שווים שאינם קשורים לימין או שמאל. גושים המחוברים בבחירה ערכית שונה, סמל לאופן שבו כל אחד מאיתנו תופס את עולמו ולאיזה עתיד הוא שואף. כדרכו, שואב עולם העיצוב השראה מהתקופה ומהתנועות החברתיות השונות הצומחות בה, ומהווה להן מראה. בהתאם, פורחות בעיצוב הבית שתי מגמות שונות שמהוות נקודת מבט מודרנית. האחת משתמשת בניגודים והשנייה מפגינה שמחה ותקווה לזמנים רגועים יותר

ענת שי-לאור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מטבחי זיו עיצוב אריאלה ענבר (צילום: שירן כרמל)
מטבחי זיו עיצוב אריאלה ענברצילום: שירן כרמל
ענת שי-לאור
תוכן שיווקי

בחנו את עצמכם: האם אתם אנשי הסגנון המינימליסטי, שדוגל בעיצוב קר ומנוכר השם את הצבעים המנוגדים על נס, או שאתם מעדיפים עיצוב חם המתובל בצבע ובאופטימיות?
בעשור האחרון שלטה בעיצוב הבית האמרה ש"פחות זה יותר" ואיתה הקווים הישרים, וקשת הצבעים המונוכרומאטיים המאופיינת בשימוש נרחב בצבע השחור והלבן הדרמטיים והנוקשים, ובאפורים כהים, מאופקים ושקטים שקצת איזנו ביניהם. סגנון זה מתאים לאלו שהשקפת עולמם ברורה ובלתי ניתנת לערעור, הרואים את העולם ב"שחור ולבן" ללא צורך בשינוי או בסימני שאלה.

ארונות ריביירה עיצוב פנים: תהילה גורצילום: מושי גיטליס

והנה מגיע אלינו טרנד הפוך שצובע את ביתנו בצבעים המסמלים חוסן, אופטימיות, שמחה ותקווה ומספק המון המון אנרגיה ורצון אקטיבי לעתיד טוב יותר. הטרנד מקבל ביטוי גם בצבעים שנבחרו לצבעי השנה ע"י חברת פנטון, שהכריזה על האפרפר הניטראלי, הבהיר והמעודד שידוע כמעורר תחושות של קור רוח, יציבות וחוסן נפשי, רגשי ופיזי. וגם על הצהוב השמשי, צבע מתפרץ ומלא שמחת חיים המעלה אסוציאציות של חום, אהבה ואופטימיות ומסמל את כוחה החיובי של השמש ביצירת החיים והצמיחה. שני הגוונים יחד מייצגים תמונה שכל כך נדרשת בזמן הזה. כזו המשלבת את הצורך של החברה האנושית ליציבות ולשגרה תוך מציאת אופטימיות, מרץ ודרכים לצמיחה גלובלית מחודשת. הוסיפו לטרנד זה פריטים בכחולים, ירוקים וורדרדים וקבלו בית המתאים לאנשים שקצה נפשם במינימליזם המנוכר ושהחליטו להכניסם לעיצוב ביתם ולהוסיף לחייהם צבע, עושר גוונים ומרקמים, גמישות, דרכי הסתכלות וחיבורים לא שגרתיים. טרנד זה מאפשר לכל אחד ליצור בביתו מרחב חיים אישי וייחודי ואת האיכות החשובה של קבלת האחר, בעוד שהמינימליזם הביא איתו עיצוב אחיד וחדגוני בצורה ובצבע והפך את בתינו לדומים, ובעיני חלק מהצרכנים למשעממים.

מטבחי רגבה. עיצוב: הילית קרשצילום: עודד סמדר

מהן הסיבות החברתיות - תרבותיות לשני הטרנדים?
השחור והלבן הפכו לפופולאריים עקב רצוננו להגיע בסוף היום לבית המעוצב באופן שיאזן את אורח החיים המשתנה תדיר והמחייב אותנו להשתנות, מאפיונם של החיים במאה ה-21. זאת עקב ריבוי המסרים, האיום המתמשך על המשך תרבותנו בשל משבר האקלים, משבר הקורונה ועוד. להם אנו חשופים 24 שעות ביממה בחדשות. טרנד זה עושה סדר במוח, מפריד בין טוב לרע, בין נכון למוטעה וכד'. הוא פשוט אך מתוחכם, מטשטש את השוני בין העדות השונות ומעלים את המרחקים שבינינו. על מנת לעצב בית בהתאם לסגנון נדרשנו להקפיד על התאמת החלל למיעוט המרקמים, הצורות והצבעים, כדי שישתלבו באופן שישמור על תחושה ברורה ומרווחת, גם אם קונטרסטית.

א. תעשיות הריהוטצילום: יח"צ

לעומתו, הסגנון המשלב צבעים מאפשר ביטוי מלא וללא הסתרה של כל החלקים של חיינו. הוא מביא את הרעשים איתם אנו חיים, והופך אותם לסימפוניה אישית חמה, מגוונת ואופטימית, המורכבת מצבעים, תחושות, מרקמים וניחוחות עשירים ושונים. יש הטוענים שככל שהכלכלה מתחזקת כך עולה העניין בעיצוב צבעוני, אקלקטי ומקסימליסטי כי כשיש חופש "להדק פחות את החגורה", גובר החיפוש אחר עיצוב פרוע ומשוגע שאינו חייב להיות פונקציונאלי בעיקרו. הוא גם משמש כתגובת נגד לבילוי שלנו מול מסכים ובמרחב הדיגיטלי. אנו רוצים שהבית הפרטי שלנו יהיה חם, אישי ושופע צבע ופריטי עיצוב שאהבנו, ושישמש מקום מקלט, פנטזיה ושמחת חיים, לעומת העולם החיצוני המנוכר והמאיים.

איגוד תעשיות הריהוטצילום: יח"צ

73 שנה של עיצוב וריהוט ישראליים
מעבר ליופי ולעדכניות טרנדית, ההתייחסות לעיצוב ביתנו צריכה להיות גם פרקטית ולא רק צורנית. חשוב לוודא שפריטי הריהוט שאנו רוכשים יהיו מעוצבים באופן שמשרת את צרכינו הייחודיים כישראלים. תפישת העיצוב הישראלית מושפעת גם מהמיקום הים תיכוני של ארצנו ומהאקלים החם והלח. ביתנו משופעים באור שמש, בחום ובאבק, ולכן מתאימים לנו צבעים בהירים, חומרים וריפודים רחיצים. המשפחה הישראלית גדולה יחסית וחמה, מוחצנת ושבטית, מרבה לארח וקולנית, אנו נוטים לאפשר לילדינו חופש, הם אינם מסוגרים בבתיהם ומרבים לארח ולהתארח. לכן אנו אוהבים לרכוש פריטי ריהוט שמאפשרים מקום אירוח ומקום שינה נוסף, פינות אוכל המתארכות לסועדים רבים, מטבחים הפתוחים לפינות הישיבה ומאפשרים בישול נוח בצוותא וכד'.

מטבחי רגבהצילום: יח"צ

מגזין :Designews
www.designews.co.il
לעמוד הפייסבוק