משבר כהזדמנות לשינוי והצלחה

שנת הקורונה היתה שנה מאתגרת לכולנו. בתוך המשבר, היו גם מי שזיהו הזדמנויות לשינוי והצלחה. אחת כזו היא עו"ד מתת פלסנר, שמספרת על ההתמודדות שלה עם אתגרי השנה החולפת

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
ענת יפה
תוכן שיווקי

עו"ד מתת פלסנר עומדת בראש משרד עורכי דין, מהמובילים בישראל, העוסק בתחום של דיני משפחה, גירושין וירושה. בשנה האחרונה, פגשה לא מעט זוגות שתהו לאן הם ממשיכים מכאן, לנוכח משבר כלכלי, זוגי ואישי. כמי שעוסקת בתחום למעלה משני עשורים ורואה בעיסוקה, דיני נפשות ושליחות, היא מגייסת את כל האופטימיות כדי לנצח כל מצב, גם אי ודאות.

השנה האחרונה היתה מלווה ברגעים רבים של חוסר ודאות. כיצד התמודדת עם רגעים אלו?
"כעורכת דין למעלה משני עשורים וכעצמאית שנים רבות, רגעים של חוסר ודאות הם חלק משגרת חיי. בשנה האחרונה, חוסר הוודאות היה ייחודי, כזה שטרם חווינו. הבנתי שהחיים הכניסו את כולנו למבחן. זכורים לי היטב הימים הראשונים באמצע חודש מרץ 2020. ימים של סימני שאלה רבים באשר לדרך הנכונה להתמודד. ימים בהם בחנתי את החוסן האישי שלי בפני משבר כל כך משמעותי ולא צפוי. די מהר הבנתי שאני עם הפנים קדימה בעשייה משמעותית עם הרבה אנרגיה. לא היה ולו רגע אחד בו חשבתי לפעול אחרת. היתה בי אמונה חזקה שהכול יהיה בסדר. זה דבר שמאפיין אותי ברגעי לחץ ומשבר וזה חלק בלתי נפרד מהדרך שלי בחיים ברמה האישית והמקצועית. אני תמיד מאמינה ויודעת שיהיה בסדר. זה נוטע בי את הכוח להמשיך", מסבירה עו"ד פלסנר.

עו"ד מתת פלסנר צילום: עידו לביא

כיצד ההתמודדות הזו באה לידי ביטוי בשגרת עבודתך?
"בשנה הזו, הדבר החשוב ביותר בעבורי היו העובדים שלי. יותר מכל חשתי אחריות גדולה לשמור על היציבות שלהם ושמחת החיים. החלטתי לעשות כל מאמץ ולא להוציא איש לחל"ת. היו משרדים שפעלו אחרת. האפשרות הזו לא היתה קיימת עבורי והעובדים, שראו אותי נלחמת, היו שם עמי לילות כימים. מעבר לפרנסה, ראיתי חשיבות עליונה בשמירה על האחדות שלנו כמשרד ובשמירה על אנרגיה גבוהה של עשייה. זה היה אתגר משמעותי לצלוח בתקופה שגם הלקוחות בחלקם חששו להגיע והיו רגעים שלא היה לי ברור איך אני עושה זאת. האמונה החזקה שמלווה אותי תמיד הנחתה אותי. דבר נוסף שנדרשנו לגלות בתקופה הזו היה גמישות מרבית. הסגרים שהוטלו וחובת הבידוד, הובילו לקיום פגישות טלפוניות ופגישות זום והתחלת ייצוג מבלי לפגוש חלק מהלקוחות פיזית. זה מוכר לנו ממקרים בהם אנו מייצגים לקוחות המתגוררים בחו"ל. בשנה הזו, זה הפך לדבר שגרתי ויומיומי. לעתים חלפו חודשיים או שלושה עד שפגשנו לקוח חדש, המתגורר בישראל".

מה עזר לך בשנה הזו להתמודד עם האתגרים שעלו? והאם יש דברים שלמדת ושינית?
"בתקופה של חוסר וודאות כל כך משמעותי, הרוטינות הן שמקבעות יציבות ומסייעות להמשיך הלאה. הקפדתי על פעילות ספורטיבית ותזונה מאוזנת. יצרתי שגרה ודבקתי בדברים הקטנים, שגרמו לי להרגיש טוב יותר. דבר נוסף שעזר לכולנו היה המשך העשייה היומיומית. אנשים עסוקים הם אנשים שמחים. השנה החולפת אפשרה לי להתבונן מקרוב על ההתנהלות של המשרד, לערוך מספר שינויים ולהתייעל. זה תמיד טוב. דבר נוסף שלמדתי להעריך הוא את משמעות ה'כאן ועכשיו'. להעריך את מה שיש כרגע. להתרכז ברגע הזה וליהנות ממה שיש, גם כשזה מאתגר. כעצמאית, המחשבה היא תמיד קדימה והפוקוס הוא לא פעם על תכנון שבועי/חודשי או שנתי. למדתי בשנה הזו לחיות מרגע לרגע ומיום ליום. זו למידה אמיתית. זה שיעור חשוב להמשך הדרך".

את עוסקת שנים רבות בתחום מאתגר רווי אמוציות. איך נראתה השנה הזו?
"השנה הזו היתה שנה מעניינת. מחד, אנשים פחדו לקבל החלטות, בשל חוסר וודאות כלכלית, היו שפוטרו והיו מי שהוצאו לחל"ת. יחד עם זאת, עקב השהות הממושכת בבית, נוצר 'סיר לחץ', שהיו זוגות שלא הצליחו להתמודד עימו. הבהרתי לאנשים שיתכן שכושר השיפוט שלהם נפגע מעט בתקופה כל כך לחוצה ושעדיף אולי להמתין עוד רגע בטרם סיום הקשר. הקפדתי לברר עימם האם המשבר הזוגי הוא משבר מתמשך של שנים או שמא משהו נקודתי שקשור לנסיבות ואירועי התקופה. מי שלא צלח את התקופה הזו, הגיע שוב למשרד בהמשך וראיתי לא מעט אנשים שהחליטו לפרק את החבילה. ניסיתי לוודא, ככל יכולתי, שאכן תמה הדרך המשותפת. האתגר המקצועי הוא גדול יותר בתקופה שכזו. כעורכת דין בתחום כה רגיש, מוטלת על כתפיי אחריות גדולה וחשוב לוודא שעוזרים לאנשים לעשות את מה שנכון להם".

מעבר להיותך עורכת דין, את גם מגשרת ועוסקת בכך שנים רבות. האם קיימת גישורים משך השנה החולפת?
"בשנה האחרונה, בתי המשפט התנהלו לסירוגין במתכונת של פגרה. בוטלו ונדחו דיונים אינספור והמערכת עבדה באופן מצומצם. קיבלנו פניות גם מזוגות שהחליטו לעשות זאת אחרת. הם בחרו להגיע יחד ולנהל מו"מ או הליך גישור במטרה להגיע להסכם גירושין מחוץ לערכאות. היתה כאן הזדמנות אמיתית לאפשר להם להתקדם הלאה ולסיים את ענייניהם בדרכי שלום ונועם. שמחתי שהצלחנו לסיים מספר הליכי גישור בפרק זמן קצר בשנת הקורונה, תוך חיסכון ניכר בזמן ובמשאבים. זו תמיד הדרך הנכונה והמועדפת. זוהי דרך המלך".

עצה טובה שלך לעצמאות?
"בתקופות מאתגרות וככלל, חשוב להאמין בעצמנו, להמשיך בעשייה, לשמור על אופטימיות ואנרגיה גבוהה, לסגל לעצמנו הרגלים שמסייעים לשמירה על סדר יום, להתאמן ולאכול בריא ולעשות כמיטב יכולתנו. זה עובד", מסכמת עו"ד פלסנר.

לאתר הבית מתת פלסנר