עד קצה הקרחון - מסע מיוחד באלסקה

אלסקה היא מדינה וחבל ארץ צפוני קשוח עם טבע פראי שלא נשמע תמיד לקול המטיילים, צריך לדעת לאן ללכת ומתי ולמה לשים לב, ויש כאלה שבוחרים את ההפך ונכנסים להילחם בטבע.

ארווין פלר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארווין פלר
תוכן מקודם

מסע של 176 ימים (חצי שנה) ורק 20 ימים בלבד עם רגליים יבשות, 7,530 קילומטרים (מישראל לאתיופיה שלוש פעמים), מעל 1000 ק"מ בלי לראות כביש (כמו שביל ישראל), נהרות שוצפים, רכסי הרים קשוחים, תשעה מטרים מדוב, 14 יתושים הרוגים במחיאת כף אחת, ירידה של 213 מטר בצורה כמעט אנכית, בדידות וניתוק, וזו עדיין לא כל המשימה שלקח על עצמו איש המסעות בצאתו למסע באלסקה.

לאונרדו סקורקה, איש המסעות שלקח על עצמו את המשימה הבלתי אפשרית, להקיף את אלסקה, שרד כמעט חודש עם טמפרטורה נמוכה מאפס מעלות בממוצע, (הגיע לשיא של מינוס 34 מעלות), הליכה של 63 ק"מ ביום הארוך ביותר, מעל חודש של 24 שעות אור ביממה, קצת פחות מקילו מזון ליום, ותיק של עד 15 ק"ג בנוסף. אלו הם רק חלק משיאי המסע והתנאים הקיצוניים בהם בחר סקורקה להתמודד והטריף את עולם המטיילים הקשוחים ביותר.

פסל קרח טבעי באלסקהצילום: © Alyssand | Dreamstime.com - Alaska Ice Photo

עד אותו מסע ב 2010 סקורקה, כבר הלך במסעותיו במשך 8 שנים מעל 40 אלף ק"מ, שהם זהים להיקף כדור הארץ. הוא הלך 11 אלף ק"מ במערב ארצות הברית, והפליא את עולם המטיילים כשהסתבר שהלך בממוצע 53 ק"מ ביום. הוא צעד מעל 12 אלף ק"מ מחוף האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט, והכל התחיל כשמרדף החיים והעבודה המשרדית לחצה עליו והוא החליט לקחת הפסקה קלה ויצא למסע של 3,500 ק"מ בשביל האפלצ'ים (חוצה מזרח ארה"ב), כשסיים אותו הוא ידע של שלמשרד הוא לא חוזר.

אך יחד עם זאת, גם בתיאוריו של האיש החזק הזה ניתן להבחין שהוא יודע שכל הניסיון הזה לא הספיק לו להתמודד עם חוסר המשמעת של אלסקה הקשוחה והקיצונית, טיול על שבילים מסומנים שהלכו בהם בעבר הוא שונה ממסע בארץ לא נודעת ותוואי שאתה האדם היחידי שעושה אותו, אך משסיים את המסע, אם כי, כאדם עם תובנות נוספות לחיים, הוא היה לאדם היחיד אשר הצליח להקיף את אלסקה ולסיים בכבוד ובחיים.

אלסקה היא שטח ארץ אימתני ודרמטי, שטחה הוא הגדול ביותר בין מדינות ארצות הברית (היא גדולה מאיטליה, צרפת, גרמניה ואנגליה ביחד) והיא הצפונית שביניהן, בשטחה בלבד היא אחת המדינות הגדולות בעולם וממוקמת בצפון-מערב אמריקה, בירתה היא העיר ג'ונו (בה פחות תושבים מדימונה) שנמצאת בארכיפלג אלכסנדר שהגישה אליו היא בתעופה ומעבורות בלבד, במרכז אלסקה מתנשא ההר הגבוה בצפון אמריקה ואחד הגבוהים בעולם, הר מקינלי, 6,194 מטר.

הזוהר הצפוני בתצוגה מעל אלסקה 2012צילום: © Romko | Dreamstime.com - Active Northern Lights Display In Alaska Photo

אולי בגלל נתונים קיצוניים אלו ועוד אלסקה מציתה את הדמיון והופכת להיות יעד להרפתקנים (וגם ללא הרפתקנים). היא אינה גובלת בשאר המדינות של ארצות הברית אלא מהווה מובלעת המופרדת מארצות הברית על ידי קנדה והיא מחולקת למספר אזורים.

דרום-מרכז אלסקה הוא האזור המיושב ביותר, שם מפיקים נפט ומזג האוויר נוח יחסית לשאר אלסקה, בדרום-מזרח אלסקה נמצאת הבירה ג'ונו והוא מאופיין בקרחונים הנשברים לתוך פיורדים כשהתחבורה לאזור זה מאתגרת ובכל מקרה אינה על כביש. תעשיית הדייג הענפה מתקיימת בדרום-מערב אלסקה ומרכז אלסקה, חבל הארץ הגדול ביותר, מאופיין ע"י רכסי הרים והר מקינלי המפורסם ותנאי מזג אוויר קיצוניים כל השנה.

למידע נוסף על טיול מאורגן לאלסקה עם פגסוס טיולים מאורגנים >>

דב חום צד דג סלמון בנהר באלסקהצילום: © Photographerlondon | Dreamstime.com - USA Alaska Katmai National Park Brown Bear Catching Salmon In River Side View Photo

הפארק הלאומי דנאלי אותו חצה סקורקה במסעו הוא אזור שמורת טבע הגדולה בשטחה ממדינת ישראל, באזור זה נאלץ סקורקה להעביר ימים שלמים בסקי בלבד, על שלג עמוק ורך שאינו היה תמיד יציב להחזיק משקל אדם, דבר הגרם לא פעם לסקורקה להחליף נתיב.

באלסקה מרבצים רבים של מתכות ומינרלים והיא המדינה הכי פחות צפופה מבין מדינות ארצות הברית, מתקיימים בה דוב גריזלי, דוב שחור, דוב קוטב ודוב קודיאקי, אותם פגש פעם מקרוב ונאלץ להניס אחד כזה שהתקרב בעזרת זריקת מקלות הליכה.

באלסקה יש מספר הרי געש פעילים, ו- 5,000 רעידות אדמה בשנה. תושבי אלסקה הם נוצרים וברובם פרוטסטנטים עם אחוז לא מבוטל אורתודוכסי, זכר להגירה רוסית למקום. הרוב המכריע דוברים אנגלית כשפת אם ומספר מצומצם של דוברי השפה האסקימו אלואט הילידית, 3,500 יהודים וכמובן בית חב"ד. אך בגלל צפיפותה הדלה עדיין ניתן ללכת בה שבועות בלי לפגוש אדם, כפי שמעיד המסע.

צמד איילי צפון בפארק הלאומי דנאלי, אלסקהצילום: © Aivoges | Dreamstime.com - A Pair Of Caribou In Autumn In Denali National Park In Alaska Photo

לסקורקה אין ספק שבכל האתגרים שלקח על עצמו ההקפה של אלסקה היא האתגרית, הקיצונית ויש שיאמרו גם התמוהה מכולם, לקראת סופו של המסע, אחרי אינספור עליות וירידות מתישות, נמלא המטייל המיוחד במעט שמחה כשהבין שהדרך מסומנת נהדר ע"י צעדיהם של איילי הצפון, בעקבות כך הוא החליט להיפטר מהמפות ובכך לגרום לתיק להיות קצת יותר קל. סקורקה הלך על עקבות האיילים ולפתע התחיל להתרגש עד כדי דמעות, לאחר מכן תאר זאת כהבנה של קטנותו אל מול הטבע ודמיון חזק בינו לבין איילי הצפון אשר שניהם נתונים לחסדי הטבע.

לכל הטיולים עם פגסוס טיולים מאורגנים

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס

מקור: פגסוס טיולים מאורגנים