בנוסח ספרד

עיירות דייגים ציוריות, ערי נופש מהודרות, מוקדי תיירות דתית ואתרי טבע מרתקים.מערב וצפון ספרד - טיול עם ערך מוסף, ספרד היא מהארצות החביבות על המטייל הישראלי באירופה. כאן הוא מרגיש כמו בבית. משהו בנופים הים תיכוניים ובהתנהלות המקומיים מוכרים וחביבים על התייר הישראלי

עמיקם בצלאל
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמיקם בצלאל
תוכן מקודם

מעבר ליעדים הקלאסיים שהישראלי נוהג להתמקד בהם: ברצלונה שטופת השמש, מדריד, גרנדה וארמון האלהמברה הנפלא שלה, קורדובה עיר הרמב"ם ויהודה הלוי וסיביליה היפה, החל הקהל שלנו לגלות בשנים האחרונות את מערב וצפון ספרד, את ערי החוף האטלנטי ואת שלשלות ההרים, ששיאם בפירנאים ברום של אלפי מטרים מעל פני הים. נקודת הפתיחה בטיול כזה נושאת דווקא אופי דתי מובהק, העיר סנטייגו דה קומפסטלה שבגליסיה - חבל ארץ המשתרע מגבול פורטוגל צפונה.

קתדרלת סנטיאגו דה קומפוסטלה, ספרדצילום: Sergey Yushchenko | Dreamstime.com

סנטייגו היא העיר השנייה בקדושתה באירופה לעולם הקתולי לאחר רומא. בירכתי קתדרלה עתיקה ומרשימה שבעיר נמצא קברו של יעקב, מראשוני המאמינים בישו. לא הרחק מסנטייגו, לחוף רחצה מהיפים בספרד,שוכנת העיר קורוניה. עיר נמל זו שימשה נקודת מוצא למאות אלפי מהגרים שעזבו את מולדתם בדרכם לעולם החדש. על גבעה סמוכה לים ניצב מגדלור שנקרא על שמו של הרקולס. בקורניה נמצא מרכז מסחרי בעל תכנון ארכיטקטוני חדשני, המצדיק ביקור גם למי שלא מעוניין לרכוש דבר.

חוף הים האטלנטי, הנמתח לאורך מאות קילומטרים, הוא חוף מפורץ, היוצר מעגנות טבעיות ועשיר בדגה. עיירות דייגים ציוריות קורצות למטייל. באיזו מהן כדאי לבקר? בכולן, עד כמה שהזמן יאפשר לכם. רצועת החוף מתגאה בערי החוף ההדורות שלה. אין להחמיץ סיור באוביידו, סאן סבסטיאן או בסאן אנדר - ערי נופש משופעות ברבעים חדשים וישנים שלכל אחת מהן קסמה המיוחד.

במחוזות אלה חי העם הבאסקי המוכר בזכות מאבקו לחירות ולהגדרה עצמית, אשר באה בעבר לידי ביטוי קיצוני בפעילות המחתרת את"א שהתמקדה בפיגועים בכוחות המשטרה והביטחון הספרדים. גלי הטרור והמחאה שהחרידו בעבר את ספרד נמצאים כיום בשלבי דעיכה לאחר שהשלטון המרכזי הכיר במעמד התרבות הלאומית הבאסקית. הבאסקים עצמם הם מסבירי פנים ומארחים אדיבים.

מרכזה של העיר בילבאו בחבל הבסקים צילום: Valentin Lung Illes | Dreamstime.com

הגדולה בערי הבאסקים היא בילבאו, עיר תעשייתית שחגגה 700 שנים להיווסדה והתפרסמה בזכות המוזיאון לאומניות גוגנהיים. את הבניין עיצב האדריכל היהודי- אמריקני פראנק גרי וראש עיר בעל חזון השקיע בהק־מתו 150 מיליון דולר. בילבאו היא גם עיר של ניגודים: רובע עתיק שמור היטב ולצידו רובע מודרני נוצץ. עיירה צנועה, שאין לפסוח עליה, היא גרניקה - מסמלי מלחמת האזרחים בספרד. במלחמת האחים העקובה מדם ניצחו המלוכנים בסיועם הישיר של גרמניה ואיטליה את הרפובליקנים שנעזרו במתנדבים מארצות שונות. באביב 1937 הפציצו מטוסי הגרמנים את ערי הבאסקים וזרעו בהן חורבן והרס.

גרניקה היתה אחד מהיעדים הללו. יצירתו הגדולה של פיקאסו "גר־ ניקה" הנציחה את הטבח האכזרי באוכלוסיה השלווה. הציור, המביע את זוועות המלחמה, מוצג במוזיאון המלכה סופיה במדריד. גרניקה היא גם מקום מושבו של הפרלמנט הבאסקי. לא הרחק מקו החוף מתנשאת שלשלת הרים גבוהים ששיאם: פיקוס דה אירופה. ההעפלה להר רצופה ערוצי נחלים, טרשים ויערות. פה ושם משובצים בנוף כפרים ואיכרים המשווקים את תוצרת החלב שלהם: גבינות כבשים כחולות וגבינות עיזים. בצלע ההר-מנזר אבן המציין את הקרב בו הכניע פלאו את המוסלמים במאה השמינית ובכך פתח אשנב ראשון לבני עמו שהסתיים עם נסיגתם מחצי האי האיברי.

למידע נוסף על טיול מאורגן לספרד עם פגסוס טיולים מאורגנים

טיולי חברת "פגסוס" חוצים את רכס הפירנאים לעבר עורפם הצפוני בתחום צרפת. בעמק הרחב שוכנת פמפ־ לונה עיר מרתקת ובירת חבל נווארה. אחת לשנה נערך בחוצותיה מירוץ משוגעים: פרים משולהבים דולקי אחרי קבוצות רצים נועזים. לא אחת מדביק הפר את הרצים ומעיף אותו בקרניו אל מעבר לגדרות. קורה גם קורה שיש רצים שמשלמים בחייהם עבור הרפתקה זו. עד לגירוש יהודי ספרד בשנת 1492, חי בעיר קיבוץ יהודי חשוב בחסות המלכים הנוצרים שבזכות תרומתם רבת הגוונים זכו בני הקהילה ליחס מיוחד. כיום משמש בית הכנסת הגדול שבעיר ככנסיה.

הרי הפירנאים נמשכים מהים התיכון במזרח ועד לאוקינוס האטלנטי במערב. הפסגות הגבוהות מכוסות שלג בכל עונות השנה. השיא - 3,400 מטרים - נמצא בצד הספרדי. מרגלות ההרים, הגולשים לצד הצרפתי תלולים יותר ובעמקים מפכים אין ספור נחלים שוצפים  מים וצלולים כבדולח. הבקעות לאורך אפיקי הנחלים מזמינות את המטייל שמוכן לכתת את רגליו וליהנות מנופי בראשית. כבישים פתלתלים, ממש על סף תהום, מטפסים מעלה מעלה. העלייה בהם הינה האתגר מספר אחד של רוכבי האופניים במירוץ ה"טור דה פראנס".

צילום: Hronek | Dreamstime.com


בדרום מערב הפירנאים נמצאת העיירה לורדס, מהיעדים החשובים לעלייה לרגל בעולם הקתולי. מה הפך מקום נידח זה למוקד דתי? נערה בת 14 שטענה כי בחודשים פברואר-יולי של שנת 1858 התגלתה לעיניה 18 פעמים, לא פחות, אישה יחפת רגליים,הלא היא הבתולה מריה. השמועה עשתה לה כנפיים. האפיפיור אימץ את הסיפור ומאז פוסעים מדי ערב צליינים נאמנים למערת ההתגלות. על הצועדים עם נרות בידיהם שורה אווירת קדושה, וביניהם חולים על כסאות גלגלים המאמינים שאם יגמעו ממימי המעיין ישובו להלך על רגליהם. בחלק הספרדי נמצאת שמורת הטבע אגייס טורטאס, בה משובצים אגמי מים, מפלים ועמק ירוק שיצר קרחון. לא הרחק מהשמורה, במרומי ההרים, שוכנת נסיכות אנ־דורה. הנתק של חודשי החורף הומר זה מכבר במערכת כבישים ומנהרות המקשרים את אנדורה עם צרפת או קטלוניה שבספרד. ברצלונה יכולה להיות נקודת סיום לטיול. אפשר לחתום גם אחרת - גלישה מהשמורה לסרגוסה שעל נהר האברו וממנה לבירה למדריד.

לכל הטיולים עם פגסוס טיולים מאורגנים

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס

מקור: פגסוס טיולים מאורגנים