בארץ הקשת בענן- דרום אפריקה

ארץ הקשת בענן, כך מכנים לאחרונה את דרום אפריקה השוכנת בקצה הדרומי של היבשת השחורה

בצלאל עמיקם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בצלאל עמיקם
תוכן מקודם

אין הכוונה לקשת המפציעה בשמים בעקבות הגשם אלא למרקם האנושי רב הגוונים של תושביה: שחורים, לבנים, צבעונים ושחומים. שחורי העור מהווים את רוב האוכלוסייה הרב לאומית המונה כחמישים מיליון נפש. הם כוללים בני שבטים שונים שלכל אחד מהם לשונו ומסורתו. היסוד השני הוא האדם הלבן. הוא מורכב מאפריקאנים, צאצאי הבורים מהולנד הרואים עצמם כבני הארץ, אנגלים שחיים בה דורות וחברות מהגרים שבאו  אירופה ועימם  גם יהודים. וישנם הצבעונים, שהם מוצר תערובת של האדם הלבן והאדם השחור. קבוצה נוספת הם האסייתים וההודים שחומי העור. כל קבוצה והמורשת התרבותית והחינוכית  ולעתים הדתית משלה. בארץ  זו מתחולל ניסוי אנושי מרתק של חיים משותפים ביחד חרף ניגודים קטביים, לאור חזונו של המנהיג המנוח נלסון מנדלה. מה תהיינה התוצאות זאת נדע רק בעתיד.

קשת בענן מעל קייפטאוןצילום: Dreamstime

המדינה הססגונית עשירה בנופים מרתקים ובעולם מופלא של שפע חיות בר במגוריהם הטבעיים. מדינת ענק המשתרעת על שטח של קרוב למילון ורבע קמ"ר ונושקת לשני אוקיינוסים: האטלנטי הקר וההודי שמימיו חמים יותר. יש בה הרים תלולים שקודקודיהם מכוסים בחורף שלג ואין סוף של מדבריות וערבות. האקלים נוח ובריא ומשופע בהרבה הרבה שעות שמש. הקיץ נעים והחורף מתון. לדרום אפריקה משאבי טבע אדירים ומישורים רחבי ידיים  של אדמה  פורייה המניבה יבול מגוון.

טיול לדרום אפריקה הוא חוויה עמוקה שנחרטת בזיכרון לשנים רבות. אתרי הטיול שמציעה  חברת פגאסוס, כחלק מטיולים מאורגנים לחו"ל נבחרו בקפידה וכוללים את המיטב.

הצעד הראשון הוא יוהנסבורג, העיר המאוכלסת ביותר במדינה. השטח רחב הידיים עליו היא משתרעת הופך אותה לאחת הערים הגדולות בעולם. קשה להתעלם משכונות היוקרה בה עטופים הבתים בגדרות בטון, תיל דוקרנים, מערכות לייזר וכלבים אימתניים, שלצידן משכונות עוני בהן מתגוררת האוכלוסייה האפריקאית.

ילדים משחקים כדורגל, דרום אפריקהצילום: Dreamstime

יוהנסבורג היא המרכז הכלכלי הגדול, בה מצויים העסקים הגדולים. העיר מוקפת מכרות זהב שנוצלו עד תום. ניתן לרדת בפיר ולחוש מעט מהווי הכורים של פעם. בפאתי הכרך שכונת הענק סוואטו בה  גרים מילוני שחורים.

בירת המדינה היא פרטוריה הנקראת על שם אחד ממנהיגי המסע הגדול של הבורים מהדרום לצפון, שם נמצא מעונו של פאול קרוגר מאבות האומה הלבנה. כיכר הכנסייה  ומצבת הנצחה מרשימה לקרבות הבורים נגד בני שבט הזולו שחסמו את דרכם. השלטון השחור הסובלני  לא פגע באתר המוקדש לניצחון הלבן על השחור.

למידע נוסף על טיול מאורגן לדרום אפריקה עם פגסוס טיולים מאורגנים >>>

קרית השלטון הותיקה שהיא גם הקריה הנוכחית, ה"יוניון בילדינג" והגנים היפים שלמרגלותיה הם חלק מאתרי החובה. פרטוריה היא הבירה המנהלית, מקום מושב הפרלמנט הוא בקיפטאון ובלומפונטיין היא הבירה המשפטית.

גשר הזמן, סאן סיטיצילום: Dreamstime

לחובבי ההימורים ולמכורים למשחקי המזל ממתינה לאס ואגס האפריקנית סאן סיטי. רצועה של בתי מלון ואולמות קזינו ובקצה שלה "הארמון" מלון מפואר הלקוח מעולם הדמיון. עיר השעשועים הזו טובלת בגנים טרופיים מטופחים, אגמים מלאכותיים וברכות שחיה.

בנסיעה בת מספר שעות מהבירה לכיוון צפון מזרח לחבל מפולנגה, תביא  לשערי שמורת הטבע הענקית הנקראת על שמו של פאול קרוגר, נשיא דרום אפריקה  שנקט בצעדים נוקשים כדי להגן על החי והצומח  באזור. בשמורה עשרות יונקים ביניהם "חמשת הגדולים": אריה, פיל, קרנף, באפולו  וברדלס. למטייל צפויים כמובן מפגשים עם ג'יראפות, זברות, חזירי יבלות, צבועים, נמיות, זוחלים ועולם עשיר של בעלי כנף. תקנה שנאכפת בקפדנות מגבילה את הנהיגה לכבישים סלולים או דרכי עפר מסומנים.

שמורות טבע פרטיות קורצות למבקר בשל מתן אפשרות לגלוש ברכבי שטח מהנתיבים  הקבועים ולדלוק בעקבות בעלי החיים למעמקי הסבך, למטייל בחבל הארץ צפוני זה צפויים ביקורים במפלי מים, בקניונים מרשימים.

קרנפים, דרום אפריהצילום: Dreamstime

נסיעה ארוכה דרך מדינת המובלעת סווזילנד ממלכה מבודדת שהתיירות בשנים האחרונות נסכה בה רוח של קידמה, מובילה לחבל נאטאל, ארצם של בני שבט הזולו. מוקד אטרקטיבי היא שמורת הטבע שלושואי העשירה בקרנפים לבנים ושחורים.

קרנפים אלה נמצאים בסכנת הכחדה, שכן ישנו מיתוס סביב הקרן שלראשם, שהפקת אבקה ממנה מסייעת להגברת היצר המיני, על כן הקרנפים ניצודים עבור השגת הקרן וטוחנים אותה עד דק לשם הפקת האבקה. בצפון נאטאל איזור ביצתי  ואגם מים  רדוד, מפגש מסירה מוגנת עם היפופוטמים ולתנינים. שדות אינסופיים של קני סוכר ירוקים.

דרומה משם נמצאת עיר הנמל הגדולה דרבן, עיר בעלת הצביון הקולוניאלי בה חיה האוכלוסייה  ההודית הגדולה ביותר שמחוץ להודו יחד עם בני זולו ועם מיעוט לבן. המרחקים בדרום אפריקה הם גדולים וקפיצת הדרך המועדפת היא טיסה. היעד הבא קייפטאון.

'הר השולחן' אחד מפלאי העולם

קייפטאון, עיר הנמל שבירכתי יבשת אפריקה נחשבת ובצדק, לאחת הערים היפות בעולם. חייבים לנצל את שעת החסד שמעניקה השמש כשזו מפזרת את הענן הרובץ על הר השולחן ולמהר להעפיל לפסגתו ברכבל. ההר הסתפח לאחרונה לרשימה היוקרתית כאחד מפלאי עולם בשל תבניתו המיוחדת והנוף המרהיב שנשקף ממרומיו.

קייפטאון עצמה היא היישוב האירופאי הראשון שנוסד ב-1652 כתחנת הצטיידות וסחר חוף בדרך הימית הארוכה לאסיה. העיר היא מקום מושבו של הפרלמנט ויש לה כיכרות וגנים  בוטנאים. רציפי הנמל הישנים זכו לשיקום מרשים והפכו לאזור בידור, מסעדות פרות ים ומרכז קניות ציורי.החבל  משתבח בכרמי גפן ואין להחמיץ ביקור טעימות באחד מהיקבים שסביב עיר היין ההולנדית סטלנבוש או בסביבתה.

קייפטאון משמשת בסיס לסיורים בחבל הכף שכיף לבקר בו. דרך הררית צרה ומרהיבה מובילה לכיף התקווה הטובה ולמגדלור שבראשו. הספנים הפורטוגזים שהיו הראשונים לחלוף על פניו הכתירו אותו ככף הסערות, אלא שמלך פורטוגל שחשש שיורדי הים שלו יסרבו  לחלוף על פניו בדרך הארוכה להודו הסב את שם הצוק לכיף התקווה הטובה. באחד המפרצים  המסולעים שלו השתכנה בתקופה האחרונה מושבת  פינגווינים אפריקאים קטנים, שווה ביקור.

קייפטאון, הר השולחןצילום: Dreamstime

קייפטאון היא גם מוצא לאחת הדרכים היפות בדרום אפריקה, דרך הגנים. הדרך מתפצלת מחוף הים למסלול הררי שמוליך לקארו הקטן. זהו אזור מדברי למחצה. בעיבורו מצויה בירת היענים אויצהורן. בעיירה זו שוכנת חוותו של האדון ליפשיץ המגדל יענים לבשר ולנוצות.  בעבר פרחה במקום קהילה יהודית קטנה ששיווקה את נוצות היען לגבירות אירופה אלא שהענף דעך עד ששקע לחלוטין ונשאר נחלת רקדניות הקן קאן ומטאטאי אבק. החוואים מציעים לנועזים לרכב על גב יען ולדרוך על הביצים הגדולות והמוצקות. אין לפסוח על מערת זקיפים ונטיפים גדולה בשם קנגו  שבסביבה. גלישה מהרכס מחזירה את הנוסעים לדרך הגנים המוריקה. קניונים עמוקים חורצים את הנוף היפה המשובץ בלגונות מקסימות  וביערות בראשית.

העשן הרועם

לא ניתן יהיה למצות את החוויה הדרום אפריקנית ללא  גיחה  למפלי ויקטוריה שבגבול זימבווה – זמביה, המפלים שיוצר נהר הזמבזי מגיעים בטיסה בת שעתיים מיוהנסבורג. בקרבתם צצו מלונות נוחים וסביבם צמחה עיירה אפריקנית המתפרנסת מהתיירים הרבים הנוהרים לכאן. את מיקומם של המפלים מסגיר ענן נתזים הנראה למרחוק. שעות אחרי הצהרים מוקדשות לשיט על נהר הזמבזי, להתבוננות בהיפופוטמים ובתנינים השורצים במימיו כשהעיקר, צפייה בשקיעה בלתי נשכחת שעה שהשמש נושקת למים ונעלמת בהם. המפגש עם המפלים מהמם, המפלים צונחים מגובה של למעלה ממאה מטרים לתהום צרה לאורך 770 מטרים.

האשדות משמיעים רעם מחריש אוזניים, בלי לגרוע מזכותו של החוקר הבריטי ד"ר דוד ליוינגסטון שקרא להם על שם מלכתו ויקטוריה, נראה שהשם בשפת הילידים 'העשן הרועם' קולע יותר. במבט מהאוויר מתגלה המפל כענן רסס מפואר.

מפלי ויקטוריה, דרום אפריקהצילום: Dreamstime

לכל הטיולים עם פגסוס טיולים מאורגנים

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס

מקור: פגסוס טיולים מאורגנים