בואו איתנו לאירלנד

כשחושבים אירלנד מה עולה מיד בתודעה? הצבע הירוק. צבע ירוק בגוונים שונים שולט באי ללא מיצרים והקנה לו, ובצדק, את הכינוי: האי הירוק

בצלאל עמיקם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בצלאל עמיקם
תוכן מקודם

ירק השדות, ירק היערות, ירק  האחו בו רועות הפרות והכבשים, ירק העוטף את ההרים  ומכסה את הגאיות. ועל כל הירוק ירוק הזה נסוכים השקט והשלווה. מי סופר עדיין את הימים  הקשים של מרחץ דמים שנמשכו מאות שנים עד השגת העצמאות מידי הקיסרות הבריטית? מי רוצה לזכור את המחלוקת העקובה מדם בין הנוצרים הפרוטסטנטים לבין אחיהם הנוצרים הקתולים ששיסעה את חלקו הצפוני של האי הזה וגרמה למאות הרוגים ופצועים?

אירלנד  כיום היא ארץ מסבירת פנים. תושביה טובי הלב מתאמצים להניח לאבק המריבות לשקוע אל מצולות ההיסטוריה. האי הגדול הזה, 70 אלף קמ"ר, מוקף מכל עבריו באוקינוס האטלנטי, עובדה  גאוגרפית שתרמה לא מעט לעיצוב אופי יושביו. בלפאסט, בירת  אירלנד הצפונית, היא מולדת  מלכת הימים האניה טיטאניק שטבעה בהפלגת הבכורה שלה מאירופה  לארצות הברית בשנת 1912. האניה האדירה נבנתה במספנות הענק שבעיר. אחד המראות הבולטים הוא צמד מנופי הענק הנקראים שמשון וגולית.

לא הרחק מבלפסט, על שפת הים, נמצאת "מסילת הענקים"המופלאה. האגדה  מספרת על ענק אגדי בשם מק קול שבסך הכך רצה לבקר את  אהובתו שגרה באי השכן אולם מבלי להרטיב את רגליו במי האוקינוס הקרים. מה עשה? בידים חשופות חצב בסלע וסיתת עמודים בצורת משושים שמזכירים לנו את ברכת המשושים הצנועה שבגולן אלא שהמימדים שונים. הענק השקיע אותם במים, צמודים זה לזה, וכך בנה גשר לתפארת עליו פסע ברגלים יבשות לאי בו ציפתה לו אהובתו.

כמובן שקיים הסבר מדעי לתופעה. לפני שישים מליון שנה ארעה התפרצות וולקנית. הלבה הרותחת ממעמקי האדמה הצטננה חיש מהר, התכווצה ויצרה את תצורות הסלע הנדירות. קרחונים קילפו את שכבת הסלע העליונה ואז התגלו לעין אלפי המשושים.

למידע נוסף על טיול מאורגן לאירלנד עם פגסוס טיולים מאורגנים >>

מקצה הצפון נדלג לעיר הנמל הדרומית- מערבית קוב. מכאן הפליגו מיליוני מהגרים שנטשו את אירלנד העניה בדרכם לעולם החדש, לאוסטרליה ולניו זילנד. 6 מליון אירים עזבו את מולדתם תוך מאה שנים (1848-1950). תנועת הירידה מארץ האם לא נבלמה גם היום.  צעירים רבים שלא מצליחים להשיג מקום עבודה בבית מנסים, עקב משברים כלכליים, 
את מזלם בארצות אחרות. פעם עיינתי בעתון  מקומי וקראתי מודעה המזמינה את בוגרי אחד המחזורים האחרונים באוניברסיטה למפגש שנתי ב... מלבורן באוסטרליה.

"גלנגלוך, פנינה בקצהו המזרחי של האי"צילום: Dreamstime

המפגש בין האי לים הזועף יצר מספר תופעות טבע מרהיבות. אחת התופעות הם צוקי מוהר המפורסמים המתרוממים לגובה 230 מטרים מעל פני הים. שביל צר ותלול מוליך לראש הצוק ממנו נשקפים הסלעים האדירים הצונחים הישר אל הים כשברקע חגים שחפים צורחים לעבר הקצף הלבן של גלי הים.

פנינת נוף יחודית היא טבעת קרי. כ-170 קילומטרים של כביש  טבעתי הררי שמוצאו בעיירה החביבה  קילארני משופעים במצפורים שמשקיפים לעבר הים ובמפרצים נהדרים. רק שלא תנסו לטבול במים הקרים. השאירו זאת לאירים. בעיירה סנים שבשולי הכביש שנראית כמו ציור צבעוני מצוייה אנדרטה שהציב לזכר נשיא אירלנד נשיא ישראל המנוח חיים הרצוג.

האי האירי משופע באתרי טבע שלאו דוקא נושקים לים. אחד מהם היא שמורת הטבע קונמארה המשמרת פיסת נוף מרשימה. הכל יש בה. ביצות ואגמי מים, הרים וגבעות פראיים, בעלי חיים ובעלי כנף. האדמה בחלקה היא אדמת מרבצי כבול. באורח מסורתי משמש הכבול כחומר דלק והתושבים מנצלים זאת וחופרים תעלות לכרייתו.

במרכז השמורה אגם מים ולחופו ארמון. ברבות הימים היה הארמון למנזר. בנה אותו תעשיין אנגלי שהתאהב בסביבה והשתקע בה יחד עם רעייתו. ימיה במקום לא ארכו. בטיול במצרים לקתה האשה בדיזנטריה ונפטרה שם והיא בת 45. הבניין התגלגל לידי נזירות מבלגיה וברבות הזמן הפך לאתר תיירותי. לא הרחק משם שוכנת הגדולה בערי החוף המערבי, גאלווי. העיר העתיקה, סמטאותיה, הפאבים ובתי הקפה הרבים שלה עשו אותה ליעד תוסס הקורץ  למטיילים.

קתדרלת סנט פטריק בדאבלין, אירלנדצילום: Dreamstime

פנינה אחרת בקצהו המזרחי של האי היא גלנגלוך. במקום שריד מנזר קדום וסביבו מפכים נחלי מים זכים והרבה הרבה ירק. וזה רק קטע מרשימה ארוכה של אתרים השווים ביקור.

בירת אירלנד, דבלין, היא העיר הגדולה באי, מושב הפרלמנט והממשלה ומשכן הנשיא. נהר ליפי חוצה אותה לשני חלקים: הצפוני והדרומי, לכל אחד מהשניים אופי משלו. מרכז העיר בנוי בסגנון ויקטוריאני וגו'רג'אני בריטי ובשוליים- שכונות עוני. רובע הברים המהולל טמפל בר שומר עדיין על כתר הפאבים הפופלארים שלו. אי אפשר ללא שיטוט במדרחוב הראשי עתיר הקניות גראפתון וביקור מתוייר במבשלת הבירה השחורה והמרירה שרכשה לה מוניטין ברחבי העולם, גינס.

דבלין עברה בשנים האחרונות תהפוכות רבות. מאז  כניסת אירלנד לאיחוד  האירופי זרמו לבירה מהגרים רבים מהמדינות העניות באירופה שנשבו בקסם איכות החיים הגבוהה באי ומאיישים תפקידים ומשרות בתחומי חיים רבים.

מטיילי  "פגסוס" מבקרים בשני  חלקי האי המפוצל: באירלנד  החופשית ובמובלעת הצפונית המהווה שישית משטח האי. תושביה הכריעו במשאל עם  בעד השארות תחת  המטריה הבריטית. סימני הגבול  סולקו, המחסומים הוסרו ורק המטבע- ליש"ט במקום אירו-  והדגל הבריטי המתנוסס בגאון בכיכרות  מלמדים שהחבל הצפוני הינו יישות מדינית שונה. ואם הזכרנו מטריה- המדובר באביזר חובה שכן גשם טורדני צפוי תמיד. על מזג האויר האירי נאמר כי שלושה ימי שמש רצופים מוגדרים באירלנד כקיץ.

החויה האירית איננה יכולה להיות שלמה ללא ישיבה נינוחה בפאב ולגימת בירה לצלילי גיטרה ושירת זמר מקומי, וזכור לטוב גם הוויסקי האירי בעל הארומה המיוחדת. שני משקאות אלה  בלווית מחולות איריים הפכו  זה מכבר  לסמל המובהק של האי הירוק. 

לכל הטיולים עם פגסוס טיולים מאורגנים

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס

מקור: פגסוס טיולים מאורגנים