סיור עירוני באוזבקיסטאן

אוזבקיסטאן היא מדינה מגוונת, עם כפרים ציוריים ונוף פסטורלי כיום היא מדינה מוסלמית וסובלנית ויש לה תרבות עשירה הכוללת סגנונות לבוש ייחודים, מטבח עשיר והרבה שמחת חיים. את ההפתעה הגדולה תמצאו דווקא בערים הגדולות והסואנות שמספקות חוויה עוצמתית במיוחד

ארווין פלר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראשי מסגד באוזבקיסטאן
מאחר והיא מוקפת מדינות ונמצאת בלב אסיה אין לה מוצא לים, דבר שגרם לתרבותה להיות גם רחוקה ומסוגרת לתקופות רבותצילום: Dreamstime

אוזבקיסטן נמצאת במרכז אסיה, ויושבת על הציר של המרכזי של דרך המשי ההיסטורית, הדרך שחיברה בין סין האימפריאלית למרכזים חשובים אחרים באירופה, אסיה ואפריקה. מיקומה האסטרטגי גרם לכך שכובשים רבים עברו דרכה ויצאו מימנה, ונראה כי זו הסיבה לכך שהיא ספגה תרבויות מזמנים ומקומות שונים עד שנוצרה בה תרבות ייחודית וקסומה, וגם אחת מהעתיקות ביותר בעולם. חבל הארץ בו היא ממוקמת נקרא בדרך כלל "הסטאנים" וגובלת בקזחסטאן, קירגיסטאן, טג'יקיסטן, אפגניסטאן וטורקמניסטן.

מאחר והיא מוקפת מדינות ונמצאת בלב אסיה אין לה מוצא לים, דבר שגרם לתרבותה להיות גם רחוקה ומסוגרת לתקופות רבות. בעת החדשה עוד הייתה המדינה תחת ריבונות ברית המועצות שהוסיפה עוד גוון לפסיפס העצום, אך מאז ספטמבר 1991 היא מדינה עצמאית (בעלת שלטון דיקטטורי), בלב אזור הררי. 

טיול מאורגן לאוזבקיסטן - פגסוס טיולים מאורגנים >>

כיום אוזבקיסטאן מונה קרוב ל-30 מיליון תושבים, שכיאה למדינה מתפתחת מתחלקים עדיין בצורה בולטת בין הרבה תושבים כפריים המשמרים את המסורת לבין מרכזי אוכלוסייה צפופה בערים, שבמקרה של אוזבקיסטאן, משמרים גם הם את המסורת. בחרנו לספר לכם על שלוש ערים מרכזיות מאוד במדינה העשירה בתרבות ובמסורת ששווה לבקר בהן אם אתם מחפשים חוויה ייחודית: 

סמרקנד

סמרקנד היא העיר השנייה בגודלה באוזבקיסטן. גרים בה קרוב לחצי מיליון תושבים והם ברובם המכריע אוזבקיים אך ישנה אוכלוסייה טג'יקית. בעבר הייתה העיר בירת האימפריה הטימורית, ששלטה במשך 150 שנה בשלהי ימי הביניים מהודו ועד גיאורגיה, ובירת אוזבקיסטן תחת ברית המועצות. כיום היא אחד האתרים המושכים באוזבקיסטאן העצמאית.

אחרי שנהרסה על ידי הצבא המונגולי, נבנתה העיר על ידי טימור לנג, מנהיג האימפריה הטימורית, שהקים בה מבנים רבים והחזיר אותה לפאר הקודם שלה. בזמנו נבנה בה גם מוזיליאום, מבנה קבורה מפואר המשמש לעתים כמקום סגידה לנפטר או לנפטרים הקבורים או חנוטים, שהוא אחד מהאתרים המרשימים בעיר. לאחר הטימורים, במאה ה 16, נכבשה העיר ע"י המוסלמים שהשקיעו בה רבות ונבנו בה מבני דת ומדרסות יפות ממיטב המסורת המוסלמית ועל ידי טובי האדריכלים בעולם אז. בהמשך נכבשה על ידי הרוסים שהוסיפו לעיר נופך רב גוני ומלא תרבות מפוארת ברוח הקלאסיקה הרוסית והפכו את סמרקנד להיות מהערים הבולטות והיפות באסיה.

"גורי האמיר" - פרטים בתוך מבנה המוזילאום המפוארצילום: Dreamstime
גולת הכותרת של סמרקנד היא המוזילאום בו קבור טימור לנג בעצמו וקרובי משפחתו ולכן נקרא המקום "גורי האמיר" (צאצאי השליט).צילום: Dreamstime

הארכיטקטורה המיוחדת שונה מכל מה שאנחנו מכירים, והופכת את הסיור ברחבי העיר לחוויה מרהיבה וייחודית. כדאי לבקר בעיר במבנים שנבנו בתקופתו של טימור לנג, מתחם המדרסות ראגיסטאן, מבנה הטרוסו והמוזיאון, השווקים וכמובן "ביבי חאנים", המבנה אותו בנה טימור לנג לאשתו הסינית. יש בעיר עוד שלל אתרים ומבנים אותם לא קשה למצוא, אך גולת הכותרת היא המוזילאום בו קבור טימור לנג בעצמו וקרובי משפחתו ולכן נקרא המקום "גורי האמיר" (צאצאי השליט).

"ביבי חאנים", המבנה אותו בנה טימור לנג לאשתו הסיניתצילום: Dreamstime

חיווה

חיווה יכולה לזכות בתואר העיר הכי יפה בעולם שהיא הכי פחות מוכרת. הפנינה האדריכלות הזאת שימשה כבירה של האמירות המרכזית יותר מארבע מאות שנים, אבל המזל הגדול שלה הוא בכך שהיא לא  נהרסה בכיבושים השונים  והשתמרה להפליא.

איצ'ון קלה - מבט מבפניםצילום: Dreamstime
איצ'ון קלה - מבט מבפניםצילום: Dreamstime
במרכז העיר העתיקה ניתן לבקר במבצר איצ'ון קלהצילום: Dreamstime

העיר העתיקה היא המקום המושך אליו את מירב האנשים שבאים לצפות ביופי השמור והנדיר הזה. בשיטוט בעיר העתיקה תרגישו כאילו חזרתם בזמן לימי הביניים, בעיקר בזכות  התושבים המקומיים של העיר שאוהבים את מורשתם ותרבותם והקפידו לשמר אותה עד היום.

במרכז העיר העתיקה ניתן לבקר במבצר איצ'ון קלה. למבנה ישנו מינרט אדיר ובלתי נשכח שנחשב לאתר היפה בעיר. המינרט היה אמור היות הגבוהה ביותר בעולם, אך העבודות הופסקו עקב מותו של המתכנן, עם זאת עדיין מרשים במיוחד.

בוכרה

הפירוש המילולי של שם העיר הוא "ברת מזל", ואכן נראה שבוכרה באמת כזו. העיר מיושבת ברציפות קרוב ל 3,000 שנה ובעבר שימשה תחנת מעבר מרכזית מאוד על דרך המשי. כל תושבי מזרח אסיה עברו בעיר הזו וחלקם נשארו והשתקעו בה. סינים, הודים, פרסים, תורכים  ועוד השאירו בה את חותמם ונתנו לעיר את אופייה. גם היום יופייה של בוכרה יוצא דופן ומראיה הייחודי משווה לה יופי עוצר נשימה עם מאפיינים אוזבקיים ומקומיים ייחודיים.

ביקור בבוכרה של היום מזכיר בהחלט את עברה העשיר, וסיור בשווקיה היפים ללא ספק גורם לחשוב שאולי זמנה בתור תחנה על דרך המשי לא חלף והיא עדיין נצבעת בצבעים ייחודיים המגיעים מכל כיוון.

בנוסף תמצאו כאן  את אחד ממרכזי היהדות הייחודיים והמפוארים ביותר שיש, שהקימו  היהודים שנדדו באסיה בתקופה הרומית והתיישבו אזור הרובע היהודי ובית הכנסת הם אתרי חובה להבנת יופייה ומורכבותה של העיר.   

טיול מאורגן עם פגסוס טיולים מאורגנים

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס

מקור: פגסוס טיולים מאורגנים