היער השחור: ביקור בפנינה הירוקה של גרמניה

היער השחור הוא יער כה רחב ידיים ומפתיע, שגם כשניראה שאין עוד מה לגלות בו - הוא מצליח להפתיע. ביקור בפנינת טבע בלתי נשכחת בלב (דרום מערב) גרמניה

ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיטיזי-נוישטאדט בגרמניה
אגמים, מפלים, כפרים ציוריים וצמחיה רבה, כולם מאפיינים את אזור היער השחורצילום: Lee Chee Keong | Dreamstime.com

היער השחור הוא אזור טבעי ומיוחד במדינת באדן וירטמברג שבדרום מערב גרמניה. מערבית ליער השחור נמצאת העיר פרייבורג, המהווה את השער המרכזי לאזור. לא רחוק משם נמצא גבול צרפת, דרומית ליער השחור נמצא הגבול הגרמני שווצרי, במרחק כמה שעות נסיעה לכיוון מזרח נמצאת מינכן, בירת בוואריה הגרמנית, וצפונית ליער נמצאת שטוטגרט, בירת המחוז ועיר מרכזית בגרמניה. 

היער השחור הוא אזור רחב ידיים המספק סביבת נופש ופנאי לרבבות נופשים בשנה. אורכו המירבי הוא 160 ק"מ, רוחבו המירבי 60 ק"מ והפסגה הגבוהה ביותר קרובה ל-1,500 מטרים. האזור מאופיין בהרים בעלי גובה מתון יחסית, ולכן האזור מושך אליו מטיילים אוהבי נוף, חובבי טבע ואטרקציות קלילות או בילוי משפחתי מקרב, אך פחות יתאים לאלו שמחפשים אתגרים כל הזמן. 

היער ידוע באטרקציות התיירותיות הרבות שבו, כגון אגמים ומפלים, כפרים ציוריים ופסטורליים, והוא מאופיין בצמחיה רבה. היער ממוקם בקו פרשת מים בין אגן הניקוז של האוקיינוס האטלנטי לבין הים השחור. נופי המים והנהרות הם חלק בלתי נפרד מסביבתו של היער, שכולל את מקורות הדנובה, אחד הנהרות העצומים בעולם והשני באורכו באירופה (3,000 ק"מ).

טיול מאורגן לגרמניה - פגסוס

סביבת היער מדגימה להלכה את ההתנגשות האקולוגית, התיירותית והכלכלית. מקור הפרנסה העיקרי מהיער השחור הוא תיירות אך עד לא מזמן, ובאופן מסורתי, שימשו עצי היער כחומר גלם לתעשיות רבות שהתפרנסו ממנו. יחד עם זאת, לאחרונה נראה שהזרם התיירותי והמודעות הסביבתית משנים את המאזן ויוצרים לחץ לשימור ושמירה על היער והטבע.

היער השחור גרמניה
היער השחור הוא עבות וצפוף ולכן היווה השראה לסיפורים כמו הנזל וגרטל של האחים גרים. היער השחור, באדן וירטמברגצילום: Paulius Stepenius | Dreamstime.com

איך שלא מסתכלים על זה, היער השחור הוא פנינת טבע מדהימה בכל קנה מידה, ובשנים האחרונות תיירים רבים חובבי טבע מגיעים אליו כדי לחזות ולראות מקרוב איך סביבה כה ירוקה קיבלה את השם "היער השחור". אין הסבר אחד שמספק את הדעת, אולם ההסבר אותו תקבלו מרוב האנשים הוא שבחלקים מסוימים, היער הוא עבות וצפוף ולכן - חשוך. אם מוסיפים להסבר הזה כל מיני סיפורים פחות סימפתיים שקשורים ביער, בעיקר הנזל וגרטל (או בגרסה העברית שלהם - עמי ותמי) שפרסם את האחים גרים בכל העולם -  אין ספק שליער הזה יש גם אלמנט אפל.

התנועה בתוך היער השחור היא קלה יחסית: מצד אחד, התנועה נוחה בהתאם לתשתיות האירופאיות, אך מהצד השני זהו איזור שימור טבע, ועדיף שלא להיכנס אליו עם כלים שמשפיעים על הסביבה. תכנון ובדיקה מוקדמת מאפשרים לתכנן הגעה ביעילות ממקום למקום וליהנות מהמגוון הרחב אותו מאפשר היער והסביבה. הסביבה כולה כפרית וגם לינה לא חסר במקום.

אחת האטרקציות המעניינות במיוחד ביער היא העיירה טריבג. על פי המסורת, נחשב המקום הזה כמקום היווסדו של שעון הקוקייה. סיבוב בעיירה הוא חוויה שמושפעת מהיופי של האזור, המשופע בחנויות מסחר נחמדות ובבתי מלאכה בהם מכינים את השעונים, שישמחו להגעתכם. אל תוותרו על הביקור במפלי טריבג, הנמצאים לא הרחק מהעיירה. גשרי עץ ושבילי טיול יוליכו אתכם בנוף המפלים הקסום ובין העצים לטיול רגלי וקליל בנוף גן העדן. 

פרייבורג, גרמניה
שלל בתי קפה, קמפוס תוסס וקתדרלה מיוחדת כולן ממלאים את העיר פרייבורג, בירת היער השחורצילום: Ekaterina Pokrovsky | Dreamstime.com

עוד מקום תוסס ונחמד היא העיר פרייבורג, שנחשבת לבירת היער. בעיר תמצאו קמפוס תוסס ואווירה צעירה ונעימה. בנוסף, תוכלו למצוא קתדרלה מיוחדת בלב העיר ושלל בתי קפה שמשרים אווירה רגועה בעיר. אחד ממאפייניה הבולטים של פרייבורג הוא תעלות המים ברחבי העיר, שמצטרפות לשלל הסיבות שמבטיחות שאת הביקור בפרייבורג, לא תשכחו במהרה.
מדרום לפרייבורג נמצא אגם טיטי, אגם יפהפה ביער עם שלל אטרקציות סביבו, דוגמת שיט ורחצה וטיולים רבים סביבו. האגם נקרא על שם קיסר רומא, טיטוס, שנאמר שהוא בעצמו היה אוהב לבקר ולחוץ באגם. 

ואם כל זה לא מספיק, תשמחו לדעת שביער השחור פועל פארק אירופה, אטרקציה מרשימה במיוחד שמעוצבת כדגם מוקטן של אירופה, אך עם גימור ודיוק גרמניים שיגרמו לכם לחשוב שוב על המושג "איכות". שלל האטרקציות בפארק, מתקני האקסטרים וההופעות ישאירו על הטיול הזה חותם בלתי נשכח.

טיולים מאורגנים לחו"ל – מידע נוסף באתר פגסוס

בחזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס