הודו: עולם ומלואו ביבשת אסיה

אם אפשר היה להפריש מן העולם מדינה אחת שתהפוך לעולם נפרד – אין ספק שהודו הייתה מתמודדת ראויה, בזכות נופים וטבע, תרבות ואנשים, היסטוריה ואקטואליה

ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טאג' מאהל
ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

הודו היא עולם ומלואו שמתפרש על שטח של שלושה ורבע מיליון קמ"ר (בערך פי 150 מגודלה של ישראל), ובו מיליארד ורבע תושבים. לכן, בבואכם לטייל בהודו, כדאי להחליט על אזורים מוגדרים לבקר בהם. הודו היא מדינה כה רב גונית, שבכל אזור שתחליטו לטייל בו עדיין תחוו עומס תיירים  וביקורים וכל אזור גם ירגיש כאילו טיילתם במדינה אחרת.

הפעם נתחיל עם המסלול הקלאסי לצפון הודו, מקום שלא נס לחו, חבל ארץ שמבטיח ומקיים  - ובו כמה אתרי חובה מרשימים ומשאירים חותם בכל פעם מחדש. את הטיול שלנו נתחיל ברישיקש, עיר שמוכרת לכל בזכות האווירה הייחודית שבה. רישיקש נחשבת לאחת הערים החשובות בהודו והיא, ללא ספק, אחד מהמרכזים הרוחניים החשובים וההומים בעולם. זהו המקום שבו ימצא פיתרון לכל צרה ומזור לכל נפש סובלת. רישיקש יושבת על גדות נהר הגנגס העצמתי, במישור בו הוא עוזב את ההרים הדרמטיים של ההימלאיה ומגיע בעצמתו למטה. בעיר מספר גדול של אשראמים, מרכזים רוחניים, באבות למיניהם ומתקיימים בה אינספור טקסים. העיר הקסומה הזו היא משהו שונה מכל מה שהכרתם והרבה תיירים שמגיעים לביקור בה בוחרים להישאר ולספוג מהאווירה הייחודית והרוחניות השורה בעיר.

רישיקש נחשבת לאחת הערים החשובות ואחד מהמרכזים הרוחניים ההומים בהודו. פסל האל שיווה ברישיקשצילום: Rafał Cichawa | Dreamstime.com

אחרי שהתרגלתם לאווירה הרוחנית ולנוף המשכר מסביב, אפשר להגיע לאזור הגנגס, שם תפגשו גם את תושבי הודו שמגיעים בהמוניהם לעיר. אלו הינדים שמגיעים מכל רחבי המדינה לבקר בעיר ולערוך טקסים דתיים על גדת הגנגס. אל תפספסו את הטקס הלילי בהרידוואר הסמוכה, שגם היא על שפת הגנגס. אחרי שביקרתם בגנגס וחזיתם בטקסים, השקיעו גם זמן בשיעור יוגה, שמתאים בהחלט באווירה הייחודית בעיר. לאחר מכן, סיור במקדשי העיר ובאשראמים ישלים לכם תמונה נהדרת של עיר עם טבע ויופי, ואווירה רוחנית וייחודית.

מעוניינים לקבל מידע על טיול מאורגן להודו? לפרטים לחצו

התחנה הבאה (שניתן לשלב איתה גם עצירה בניו דלהי) היא פושקר, עיר מרכזית וחשובה ביותר במדינת רג'סטאן, החשובה ממדינות צפון מערב הודו. גם פושקר נחשבת לעיר דתית וקדושה במיוחד להינדים. אלו מאמינים שכאן שמט ברהמה (האל היוצר של היקום לפי האמונה ההינדית) פרח לוטוס, וכך נוצר אגם פושקר נוצר במקום זה. להינדים אלים רבים ולהם מקדשים לרוב, אך לברהמה כמעט ואין מקדשים, בגלל שתפקידו לא קיים מאז שהוא יצר את העולם. אך בפושקר קיים מקדש לברהמה וזו סיבה נוספת שהופכת את העיר לחשובה ואת הביקור בעיר לחובה למאמינים הינדים.

גם בפושקר נערכים טקסים לצד המים וניתן לחזות בהם. להשלמת הביקור, תוכלו לצאת לטיול על גמל. אם אתם מבקרים באזור בתקופה אוקטובר-נובמבר, אל תפספסו את יריד גמלים המסורתי של פושקאר – זו חוויה שלא תשכחו. בקרו בשוק המקומי והססגוני ושוטטו בסמטאות העיר שם תוכלו ליהנות מהאווירה הייחודית והתוססת של העיר.

ג'איפור, בירת רג'סטאן, היא אחת הערים המרתקות בהודו. ארמון המים, ג'אל מאהל, בג'איפורצילום: Meinzahn | Dreamstime.com

אם אתם כבר באזור, מומלץ שלא לדלג על בירת רג'סטאן - ג'איפור. העיר שמכונה גם "העיר הוורודה" היא אחת הערים המרתקות בהודו. בשנת 1875, בעקבות ביקור חשוב בעיר, החליט הראג'ה, שליט העיר, לצבוע את העיר בוורוד, מאז ועד היום הצבע הזה הוא סמל העיר. 
העיר העתיקה היא האזור המפורסם והמרתק ביותר בג'איפור. שם תוכלו לראות מבנים מרשימים, ארמונות מפוארים ותצפית כוכבים ייחודית למקום זה. כן תוכלו גם לחוות רכיבה על פיל אסיאתי.

אם אנחנו כבר בעיצומו של טיול קלאסי בצפון הודו, אז כמובן שלא ניתן לותר על האתר המפורסם ביותר בהודו ואחד האתרים המפורסמים בעולם, שנכנס לרשימת שבעת פלאי תבל - הטאג' מאהל. הטאג' מאהל הוא בעצם מואוזולאום (מונומנט קבורה, ארמון קבורה), שבנה המלך החמישי של האימפריה המוגולית, שאה ג'אהן, באמצע המאה ה–17, כמקום מנוחתה האחרון של אהובתו ארג'ומנד באנו-בגום, שנקראה מומתאז-מהאל.  הארמון נבנה במשך 22 שנים על ידי 20 אלף עובדים וסיפורו האדריכלי והמראה שלו נחשבים עד היום לפסגת האדריכלות ולפלא עצום.

טיולים מאורגנים לחו"ל - פרטים באתר פגסוס

בחזרה למתחם מסע מסביב לגלובוס: זירת הטיולים של פגסוס