ברזיל: סיפורה של תרבות קולוניאלית

כשמדברים על ברזיל חושבים על חופים שטופי שמש, אנשים מאוד שמחים וכדורגל. אבל ברזיל היא גם היסטוריה ותרבות שמשולבות עמוקות באלו של פורטוגל הקולוניאליסטית. בואו נכיר את השורשים המודרניים של המדינה המיוחדת הזו

ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כנסייה קולוניאלית באולינדה, ברזיל
ארווין פלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

את השם "ברזיל" המציאו, ככל הנראה, הפורטוגלים. אלו שטו באוקיינוסים הרחבים וליד האיים האזוריים מצאו גזעי עצים שהים פלט. חלקם היו בצבע אדום, אז הפורטוגלים, ששיערו שהעצים גדלים איפשהו מערבית לאיים, קראו לעצים הללו "אדום כגחלת". משם המשיך השם להתגלגל והפך לשמה של המדינה העצומה מדרום אמריקה, שהייתה חלק מהקולוניאליזם הפורטוגלי במשך שנים רבות. 

טיול מאורגן לברזיל - פרטים באתר פגסוס

אבל עוד לפני העץ הברזילאי היה צורך להבין מאיפה הגיעו בכלל בני אדם לברזיל ועל כך הדעות חלוקות, אם כי עיקר התיאוריות מדברות על כך שהאדם הראשון שהגיע לברזיל היו אלה שחצו את מיצר ברינג בערך בשנת 9000 לפני הספירה ויש כאלה שטוענים שהאדם הגיע באותה דרך אבל כמה אלפי שנים קודם. כך או כך האדם הקדמון הברזילאי לא הותיר אחרי כתבים, ולא ממש ציורים או מבנים. זו הסיבה שההיסטוריה הקדומה של ברזיל לוטה בערפל ונתונה לשלל ניחושים וסיפורים, בעיה המוכרת לנו גם מאפריקה. אם כן, התיעוד הברזילאי הרציף והברור החל עם הגעת הפורטוגלים לאזור וזו גם הסיבה שאנו יודעים ומדברים יותר על התקופה המיוחדת והדרמטית הזו.

התיעוד הברזילאי הרציף והברור החל עם הגעת הפורטוגלים לאזור וזו גם הסיבה שאנו יודעים על ההיסטוריה שלה. העיר העתיקה בפלוריניו, סלבדור, ברזילצילום: Lazyllama | Dreamstime.com

אבל נמתין עוד רגע עם התקופה הדרמטית הזו: ערב הגעתם של הפורטוגלים למקום, חיו בשטחים של ברזיל של היום בערך 2,000 שבטים ושבעה מיליון בני אדם בקירוב. עם התבססות הפורטוגלים נשארו בברזיל כמאה אלף ילידים המגדירים את עצמם אינדיאנים. כפי הנראה הגעתם של הפורטוגלים השפיעה דרמטית על הילידים. חלקם נפטר ממחלה מערבית ללא רפואה שהופצה על ידי המתיישבים החדשים וחלקם נהרג על ידם בחרב, רובה ומלחמה. למרבה המזל, בשנים האחרונות ממשלת ברזיל משקיעה כסף ומשאבים בשימור חיי הילדים ומספרם נמצא בעלייה.

האדם האירופאי הראשון שהגיע לברזיל היה יאניס פינסון, שגילה את שפך האמזונס אך נאלץ לעזוב מאחר והמקום לא עורר עניין רב. מי שנחשב לאדם ששם את ברזיל על המפה הוא בכלל פדרו אלוורז קברל. מגלה הארצות והספן יצא למסע בשנת 1500 וגילה את ברזיל בכלל במקרה, בניסיון להקיף את אפריקה, אז התרחק ללב האוקיינוס על מנת היכנס לנתיב רוחות שיעזור לו במשימה,  אך לאחר חודש של מסע הוא הגיע, שלא כמתוכנן, לחופי פורטו סגורו, במרכז דרום חופי האוקיינוס האטלנטי של ברזיל המודרנית (ויש הטוענים עד היום שקברל הגיע בכוונה לחופי ברזיל).

פדרו אלוורז קברל. מגלה הארצות והספן, שם את ברזיל על המפהצילום: Rodrigo Arena | Dreamstime.com

אם כך ואם כך השנים שלאחר גילויו של קברל היו השנים של שיא פריחתה של פורטוגל בעלת הצי הימי האימתני, המאויש במגלי ארצות אמיצי לב, וסקרנות ורצון התפשטות בלתי נשלט. כל אלו הבשילו את התנאים  להגעת הפורטוגלים לחופי ברזיל של היום, ולאחר מכן להשתלטות על השטח כולו.

חלק מהרצון להשתלט על השטח נבע מסיבות אימפריאליסטיות, על מנת שאימפריות אחרות לא יתיישבו בשטח זה, ובראשן אינטרס כלכלי להשתלט על שטח וניצול האדמה לשם הכלכלה. זה גם מה שעמד בבסיס הסכסוך בין הפורטוגלים לבין המקומיים, יחסים  שהחלו בטוב, אך עם הזמן התקלקלו כשהמקומיים הבינו שרק ניצול עומד לנגד עיניי המתיישבים החדשים. 
הסכסוכים החדשים, הריחוק והאיבה בין המתיישבים החדשים לבין השבטים המקומיים שגם סבלו ממחלות קשות ואף מהרוגים רבים, הביאו את הפורטוגלים לידי החלטה להעביר לאזור ברזיל עבדים אפריקאים שנלקחו במסע ייסורים מזעזע, על מנת לפתח את מטעי הסוכר שערכו הכלכלי היה רב באירופה.

הפורטוגלים, מטבעם, היו חשדנים תמיד לגבי מעצמות זרות שינסו לספח את השטח ועם העומס החדש שנוצר הם החלו לגבש את השטח לכדי יישות אחת מרכזית. וכך בשנת 1549 נפתחה בברזיל מאין יישות אחת של כל המחוזות העצמאיים וייסודה של ברזיל הקולוניאלית, ובראשה פורטוגלים שמנצלים תחתם את העבד האפריקאי ומעלימים את היליד המקומי.

הכתבה בחסות פגסוס טיולים מאורגנים לחו"ל

בחזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס