תרבות עולם: להכיר את השבטים של אלסקה

האזינו לפודקאסט הטיולים המאורגנים של חברת פגסוס, בו נציג ונסקור את השבטים הייחודיים באלסקה, מאפייני תרבות דוגמת אמנות עץ ויחסם המיוחד לטבע, ואילו דרכים סיגלו לעצמם עם השנים כדי להתמודד עם תנאי המחייה הקשים באזור

אביטל ניר, תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוף של אגם לרקע הררי
"הטיולים שלנו לאלסקה הם טיולי עומק יבשתיים, שבהם אנחנו נחשפים גם לאוכלוסיה המקומית וגם לאוכלוסיה הילידית"צילום: Hari Nadakumar

אלסקה היא המדינה הצפונית-מערבית ביותר בארצות הברית, אך יש המציינים אותה דווקא כמדינה המזרחית ביותר – כקוריוז - מכיוון שבשלוחה של האיים האאלוטים היא חוצה את קו התאריך (קו אורך 180). אוכלוסיית הילידים שמתגוררת וחיה בחצי האי אלסקה כוללת מגוון גדול של שבטים, אשר מונים כ-15% מאוכלוסיית כל המדינה. לאורך החוף אפשר למצוא את השבטים האלוטים, היופיק והאינוטים, בתוך היבשת מתגורר שבט הטבסקה, ובחלק הדרומי מזרחי שגובל עם קנדה, ובחלק הדרומי – מזרחי מצויים השבטים הטליגניטים  וההיידה.

השבטים הילידים הסתגלו היטב לסביבת החיים הקיצונית של אלסקה בזכות ניצול המשאבים שלרשותם: הם חפרו בורות ובנו מחסה מקוביות שלג שיצרו, ועד היום הם דגים וצדים את מזונם. כשהם צדים כלבי ים, לדוגמה, הם משתמשים בעורות החיה ליצור מלבושים, בשומן להדלקת אש לתאורה ולבישול, ואוכלים את הבשר.

"הטיולים שלנו לאלסקה הם טיולי עומק יבשתיים, שבהם אנחנו נחשפים גם לאוכלוסיה המקומית וגם לאוכלוסיה הילידית", מספר אריק יאול, מדריך טיולים מאורגנים לאלסקה בחברת פגסוס. "אנחנו מגיעים לאזור הבירה (אנקורג') ושם פוגשים את האוכלוסייה הילידית עם עמודי הטוטם, שאופיניים לאזור הזה. עמוד הטוטם הוא סמל משפחתי, מסמל מורשת משפחתית. לשבטים האלה לא היה כתב עד הגעת האדם הלבן. אותם הטוטמים שימשו כסמל משפחתי: סימון של הצ'יף, סימון לטבע, נקודת ריכוז. זה כלי להעברת מידע וסימון של טריטוריה".

האזינו לשיחתם של פז אביב ואריק יאול על השבטים הילידים באלסקה >>

תרבות עולם: להכיר את השבטים של אלסקה

0:00
-- : --

עד שנוכל לתכנן את הטיול הבא שלנו לאלסקה – לחצו כאן לראות את הטיולים הפגסוסים בישראל