צ'יאנג קאי שק: האיש שחיבר בין סין לטאיוואן

רבים רואים בטאיוואן את סין השנייה ויש כאלה הרואים בה את סין האמיתית. איש אחד קושר קשר הדוק בין שתי המדינות, וסיפורו האישי מספר חלק מההיסטוריה המודרנית שלהן

בשיתוף פגסוס
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כיכר החירות בטייוואן
בשיתוף פגסוס
תוכן מקודם

סיפורה של טאיוואן, בטח בהקשר של סין, הוא סיפור ארוך שנים של משחק בין  יציבות לערעור, בין לאומיות במקום לו קוראים בית לבין גלות, בין קרוב ורחוק, ובין מדינות שכנות ודומות שאולי יכלו לחיות בשלום יחד אבל הן בעצם יריבות. מי שמסמל יותר מכול את הניגודיות הזו הוא צ'נג קאי שק, שהתחיל בביתו וסיים בגלות, התחיל בממשל והמשיך במתנגדים, התחיל בסין וסיים בטאיוואן.

קאי שק נולד בדרום מזרח סין, לא רחוק משנגחאי, בשנת ,1887 ושנות ילדותו עברו עליו באווירת חוסר היציבות שהכניסה הקייסרות הסינית המסורתית משושלת צ'ינג למדינה. סדרת הפסדים במלחמות, ובעיקר התבוסות ליפן, הביאו את הגאווה הסינית לשפל. מרד נגד השלטון היה רק עניין של זמן.

בתחילת המאה ה-20 עבר קאי שק ליפן לשם לימודים במכללה צבאית. שם, התחבר עם כוחות לאומנים סינים שהחלו חותרים בקשר על מנת להפיל את השלטון הקיסרי. קאי שק חבר לארגון העממי שהקים סון יאט-סן, מה שהיה הבסיס להקמת מפלגת הקוומינטנג – מפלגה לאומית סינית שפעיליה תפסו חלק מרכזי בסילוק השלטון של משפחת צ'ינג הקיסרית, אך מאבקם בקומוניסטים היה קשה יותר והסתיים אחרת.

צילום: Shutterstock

לאחר לימודיו ביפן חזר קאי שק לסין ונלחם לצד המהפכנים שהורכבו מקבוצות שונות כנגד השלטון הקיסרי. עם נפילת שושלת צ'ינג הסתבר שהדרך עוד ארוכה - חלק מהמהפכנים החליטו להחזיר את סין הקיסרית. או אז מצא את עצמו קאי שק מסתתר שוב, בין אם בתחומי סין ובין אם מחוצה לה.

טיול מאורגן לטאיוואן באתר פגסוס

קאי שק מצא את עצמו שוהה בעיקר בעיר גואנגג'ואו שבדרום סין, תחת חסותו של יאט-סן. במקביל, בהיותו בכיר במפלגה, טיפח חבר קצינים שהיו נאמנים אליו אישית, כך שעוצמתו וכוחו היו בעלייה כל הזמן.

בשנת 1935 מת יאט-סן וקאי שק מצא עצמו מתמודד על כוחו בנסיונו לשלוט על מפלגת הקוומינטנג. לצד ההשתלטות על המפלגה המשיך להגשים גם את חזונה במסעות כיבוש למרכז וצפון סין, תוך שהוא מתנתק מהקשר עם הקומוניסטים ועם ברית המועצות ומדכא את אחרוני תומכי הקיסרות. לאחר שלוש שנים סוערות, בשנת 1928 היה קאי שק למפקד הגדול של כל כוחות סין המאוחדים ולראש הממשלה הלאומית. שלוש שנים של המאבקים השאירו את מפלגתו מותשת ועייפה, ולא מספיק חזקה להנהיג את המדינה, אך היא עדיין הייתה גוף חזק יותר מהאחרים בסביבה.

כנגד כל הסיכויים, הצליח בסופו של דבר קאי שק לייצב את המדינה ולהשקיט את הכוחות השונים: הוא ייצב את הכלכלה, החזיר את החובות, ייצב את המחירים ודאג יותר ויותר לתחושת אחדות בעם. כמובן שמתחת לפני השטח כל הזמן פעלו כוחות חתרניים ואדיאולוגיים, אבל לרוב העם היו אלה שנים יציבות וטובות בהם הם הרגישו שמדינתם עולה על המסלול, מתפקדת ודואגת להם.

צילום: Shutterstock

באמצע שנות ה–30, לאחר התארגנות, החלו הכוחות הקומוניסטיים לנסות לערער את שלטונו של קאי שק שוב וזה יצא למסע ארוך לנסות למגר אותם ואת אחד ממנהיגיהם - מאו צה טונג. הוא הצליח לגרש אותם ואלו עברו לאזור מונגוליה הפנימית, שם התארגנו מחדש והמשיכו להילחם אלו באלו עד שיצרו חזית משותפת נגד היפנים. בתחילה ניסו הקומוניסטים להמשיך את המאבקים הפנימיים. ידו של מאו צה טונג כבא היתה על העליונה והוא תכנן להרוג את קאי שק, אך התערבותו של סטלין השאירה את קאי שק בחיים ואיחדה באופן זמני את הכוחות השונים בסין, בניסיון משותף לבלום את יפן ואת הרעב הטריטוריאלי שלה.

כך החלה מלחמת סין-יפן השנייה כשכוחות סין מפולגים ולא מאוחדים אך מצליחים להקים התנגדות משותפת ליפן. הכוחות היפנים היו נחושים, אכזריים ומאומנים היטב,  והצליחו להתקדם היטב בתוך סין כשהם מסבים הרס, ומשאירים אחריהם הרוגים, פצועים והרבה שנאה ורוע על הדרך. כחלק מניסיון לבלום את הכוחות היפניים החליט קאי שק על הריסת הסכרים בנהר הצהוב ויצירת שיטפון יזום בנהר, מה שנחשב עד היום לאחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים בהיסטוריה.

מלחמת סין-יפן השנייה הפכה להיות חלק ממלחמת העולם השנייה ועל אף ההפסד הסופי של יפן במלחמה, סין נותרה מפולגת בין הכוחות הלאומנים של קאי שק והקוומינטנג לבין הכוחות הקומוניסטיים של מאו צה טונג. כך, גם לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, המשיכו המלחמות הפנימיות בסין כשקאי שק, מפלגתו, צבאו ונאמניו  מפסידים חלק אחר חלק מהמדינה. ב-10 בדצמבר 1949, עם תבוסתם בחלק האחרון בסין היבשתית, ברח במטוס קאי שק לאי טאיוואן, שרק בלחץ המעצמות לא נכבש על ידי הכוחות הקומוניסטיים.

קאי שק המשיך לטעון לבעלות על סין כולה ולשלוט באי טאיוואן באופן זמני עד יום מותו, וכפי שידוע – הזמני הזה הפך לקבוע.

הכתבה מובאת בחסות פגסוס טיולים מאורגנים - כחלק ממטרתה של החברה לעידוד וקידום היכרות עם תרבויות העולם והעשרת הידע של קהל קוראיה. פגסוס מזמינה את הקהל הרחב ליהנות מטיולים מאורגנים למגוון רחב של יעדים בעולם, להכיר תרבויות שונות, להיות חלק מנופי הטבע, לחוש את הפולקלור, לגעת באנשים, להכיר סגנונות, ללמוד על דתות, כלכלה, מערכות אקולוגיות, פוליטיקה מקומית וכל מה שמכיל המקום.

בחסות פגסוס טיולים מאורגנים