רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ההיסטוריה של המאפיה האיטלקית: מסיציליה ועד ניו יורק

לכתבה
Dreamstime

כששומעים את המילה "מאפיה" מיד חושבים על סצנות מטרילוגיית סרטי "הסנדק". אמנם, על המרקע, חיי המאפיונרים נראים זוהרים גם אם לא תמיד שקט, אך הקשר בין הסרט לבין המציאות מורכב יותר. שנים אחרי שהשפעת המאפיה באיטליה ובסיציליה ירדה באופן דרמטי, אלו עדיין מהלכות קסם ומדיפות ריחות מיסתורין

אין ספק שיצירות מופת כמו טרילוגיית "הסנדק" השפיעו המון על הדרך בה רוב האוכלוסייה תופסת את עולם הפשע המאורגן, המאפיה. סדרת הסרטים סיפקה לאדם מן הישוב הצצה אל מה שקורה אצל אלו שלוקחים את החוק לידים ושולטים בסביבה בכוח. הסרט הראשון בטרילוגיה יצא  בשנת 1972, ומתאר את חייה של משפחת קורליאונה, משפחת מאפיה סיציליאנית שהיגרה מאיטליה לארצות הברית והתיישבה בניו יורק. חשוב לציין כי המקור לסרט היה ספרו של מריו פוזו, אך במקרה הזה הסרט הפך למוכר ולמפורסם יותר מבין השניים.

סיציליה, איטליה
Dreamstime

דרך סיפורה של משפחת קורליאונה, מקבל הצופה צוהר לעומק החדירה וההשפעה על סביבתה אליה מגיעה משפחת פשע. מעבר לדמי החסות ולעסקים המפוקפקים, הסרט מראה גם את ההשפעה על הפוליטיקאים, על אנשי הממסד ועל המשטרה, וכך הסרט מראה עד משפיעה  המאפיה על חיי האזרחים התמימים.

"מאפיה" הוא שם נרדף לפשע מאורגן שהתפתח באיטליה. במאה התשע עשרה ועד תחילת המאה העשרים שגשגה המאפיה באיטליה ובעיקר באי הגדול שלה – סיציליה. מאז ומתמיד ראו עצמם תושבי סיציליה ודרום איטליה מקופחים, ללא שלטון עצמאי וללא תשומת לב יתרה, נתונים למושלים זרים שרק רוצים לשלוט ולנצל את האי. הרקע הזה היווה בסיס להתפתחות פעילות של קבוצות מקומיות שראו בעצמם אחראים לגורלם ולסביבתם. תחת השלטון הזר, הקבוצות האלה החליטו לקחת את החוק לידיים.

סיציליה, איטליה
Dreamstime

בתוך מרחב של שלטון לא יציב ולא יעיל, החלו עשירי סיציליה לארגן הגנה עצמית מפני כל מי שהוא לא חלק מהם - זרים, עניים ופושעים מקומיים. עד מהרה ראו כי הם לא יכולים להגן על אחוזותיהם בעצמם, ולכן הביאו "בריונים בתשלום" שיגנו עליהם. אותם "הבריונים", שהשכילו להבין את הכוח הרב שבידיהם, החלו לארגן בעצמם את הסדר בסיציליה וגבו עבור כך דמי חסות, מה שהיווה את תחילת דרכה של המאפיה הראשונה.

טיולים מאורגנים לאיטליה עם פגסוס >>

כנסייה בנוטו, סיצילה, איטליה
Dreamstime
פסל הקדוש ויטוס, סיציליה, איטליה
Dreamstime

את ההתקדמות הגדולה ביותר עשו הסיציליאנים דווקא בתקופת איחוד איטליה. בשנת 1860, ג'וזפה גריבלדי, המצביא והדמות הדומיננטית במיוחד בפעילות לאיחוד איטליה ותחילתה של איטליה המודרנית, הצטרף למרד של מקומיים בראש כוח של 1000 מתנדבים. גריבלדי, המקומיים והכוח המתנדב הצליחו לכבוש את האי כולו, לפרק את ממלכת "שתי הסיציליות" ולספח את סיציליה לממלכת סרדיניה-פיימונטה, מהלך שהוביל בשנת 1861 לאיחוד איטליה כולה.

נמל בסיציליה, איטליה
Dreamstime

על אף שבסופו של דבר תושבי סיציליה שמחו ותמכו במהלך, עת עזבו גריבלדי והכוח שלו את האי, נשארה סיציליה בכאוס פנימי גדול, חוסר שקט וחשדנות שהופנתה כלפי השלטון הנוכחי. תחת כך התפתחה מסורת של לקיחת החוק לידיים, בעוד שמי שציית לחוק נחשב לפחדן. התפתחה תרבות של אנשים שמקשרים בין האוכלוסייה לשלטונות, לרוב תפקיד זה אויש על ידי איש חזק ומקומי, בעל קרקעות ועשיר שידע איך לנצל את האוכלוסייה ואת השלטונות לצרכיו ולהגביר את כוחו, את עושרו ואת השפעתו. אותם אנשים שהתעשרו וקשרו את האוכלוסייה בגורלם לקחו דמי חסות, והמשיכו לסחוט אנשים אחרים ולהטיל מורא ופחד על סביבתם. מה שנקרא, הציעו הצעות שקשה לסרב להן.

לאחר מלחמת העולם הראשונה, עלה לשלטון בניטו מוסולני, מנהיג שהתחיל את המלחמה כסוציאליסט וסיים אותה כפשיסט. בהגיעו לביקור בסיציליה קיבל החלטה לדכא את פעילות המאפיה. בעקבות הלחצים הכבדים שהופעלו על המאפיה, במהלך שנות ה– 20 היגרו לארצות הברית תושבי סיציליה רבים, שהיוו את התשתית להקמת המאפיה במדינות שונות ובעיקר בניו יורק.

A post shared by @joanna_romeo on

המאפיה שהצליחה להתבסס בניו יורק עד מלחמת העולם השנייה, סיפקה את בסיס המידע שהיה לאמריקאים לקראת פלישה לאי. כחלק מההסכם השקט, המאפיונרים הסיציליאנים שחיו בניו יורק העבירו מידע על סיציליה וההתמודדות עם בלימה באי, בעוד הצבא האמריקאי אינו פוגע במאפיה בסיציליה ובמקורות הכוח שלה.

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס

פגסוס טיולים מאורגנים לחו"ל