רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קפטן קוק: מסעותיו הלא שגרתיים לגילוי היבשת הדרומית

לכתבה
רק באפריל 1770 היה קוק לאירופאי הראשון שעלה על חופי מזרח אוסטרליה© David Dennis | Dreamstime.com

למרות שפעל אחרי תקופת מגלי הארצות הגדולים, הובילו גילויו של קפטן קוק לביסוס מפת כדור הארץ שאנחנו מכירים כיום. מעבר לממצאים פורצי הדרך של מחקריו, ייזכר גם כחוקר אנושי, טוב לב ואמיץ

היה זה  עוד יום שגרתי באפריל של שנת 1768. רב חובל אלמוני בצי המלכותי הבריטי קיבל העלאה בדרגה ואת הפיקוד על ספינת מחקר. האירוע הזה, שלכאורה נראה רגיל, יהפוך להיות אחד הדרמטיים בכל הזמנים והתקופות של גילוי הארצות ומיפוי העולם בעת החדשה.

הוד רוממותו, המלך ג'ורג' השלישי, הסכים לממן משלחת מדעית אל האוקיינוס השקט, או אז התגלעו חילוקי דעות האם האיש הנכון לפקד על משלחת הוא ג'יימס קוק. קוק היה מוכר בעיקר בזכות תצפיות ליקוי חמה שערך וזכה להערכה כמתמטיקאי בשל כך, אך עדיין לא התפרסם.  הוא צורף למשלחת בגלל שהמשימה הרשמית שלה הייתה לבצע תצפיות בין נגה לכדור הארץ ומדידת המרחק בין השמש לכדור הארץ, אך באופן חשאי המשלחת גם הייתה צריכה להביא פרטים על הארץ הדרומית הלא נודעת - יבשת ששיערו שקיימת אך עדיין לא גילו אותה, בשם "טרה אוסטרליס אינקוגניטה".

חשוב לציין שכשקוק יצא למסעו הראשון, מפת העולם כבר היתה מורכבת, אבל היה ברור שחלקים מהמפה הם פרי הדמיון של חוקרים אחרים שהשלימו אותה על פי השערותיהם.  כלומר, קוק הפליג למסע זה עם לא יותר ממפה שהציגה יבשות ואיים שאינם קיימים כלל, בעיקר בחלקו הדרומי של הגלובוס, סביב אוסטרליה.

טיולים מאורגנים למגוון יעדים בחו"ל באתר פגסוס

רק היציאה למסע כפי שתכננו תכננו נחשבת לכשעצמה לא הגיונית ומסוכנת במיוחד. דמיינו לעצמכם שתעלו על ספינה, תשוטו לעבר האופק כשאין בידכם מפה, ואתם מצוידים רק באמצעי ניווט בסיסיים ופרימיטיביים. אתם יודעים שמרחק היעד לא ברור ובכל מקרה ייקחו כמו חודשים להגיע אליו, וכל טעות קטנה בניווט עלולה להשפיע עד מסעותיכם למשך חודשים או שנים, או שאתם עלולים כלל לא להגיע ליעד. אין זה מפליא שרוב היוצאים למסעות יומרניים מסוג זה לא חזרו. מה שעודד את הלוקחים חלק במסעות היה כמות האלכוהול שנלקחה איתם לדרך: מעל ל-5,000 ליטר בירה, מעל ל-7,000 ליטר יין שרף ומעל ל-13,000 ליטר יין. כל חבר צוות על הספינה זכה לקבל 4.5 ליטר בירה ליום (!)

אוסטרליה
Pixabay

בתחילת המסע, הפליגה המשלחת של קפטן קוק בסמוך לחופיה של דרום אמריקה, חצתה את מיצר מגלן והגיעה לאי טהיטי, שם חוו חוויות בלתי נשכחות שתועדו ביומנים והיו עדות למפגשם של אנשי הצוות עם אנשי ובעיקר נשות האי, שאופיינו בפתיחות מינית שקוק לא ידע איך לקבל. ההבנה האמיתית של חוסר גבולותיה הגיעה רק אחרי שהיה צריך להתמודד עם מרד הצוות שרצה להישאר באי. לאחר משימות המחקר באי המשיך קוק לניו זילנד, הוכיח שהאי אינו מחובר ליבשת גדולה נוספת מדרום, חווה מפגש מצער עם קניבלים שדיללו את אנשי צוותו, והמשיך אל המשימה הבאה והחשובה: להכריע האם יש יבשת דרומית גדולה שעוד לא התגלתה.

טיול מאורגן לאוסטרליה פגסוס

רק באפריל 1770, כשהם כבר שנתיים במסעות והדרך חזרה נראית קרובה מתמיד, היה קוק לאירופאי הראשון שעלה על חופי מזרח אוסטרליה. מהרבה בחינות המסע הזה נחשב לאחד המסעות המחוננים של המדע ויש שרואים בו כמסע מדעי ראשון בעת החדשה - הן מבחינת הרכב המשלחת שהייתה מגוונת ופורצת דרך, והן מבחינת הממצאים שלה.

המשלחת הזו נחשבת לראשונה שהוכיחה את קיומה של אוסטרליה, למרות שהיא נצפתה כבר על ידי הולנדים, אך היו אלה תצפיות שטחיות ודבר לא היה ידוע מעבר לכך. קוק מיפה את החופים המזרחיים והם היוו את הבסיס עליו נשענו בהמשך. למעשה, אפילו הקמתה של העיר סידני הוא פועל יוצא של משלחת זו.

במבט לאחור, אולי קצת  קשה, אבל חייבים להעריך את קוק ומסעותיו. כיום, כשבקצה כל פינה באוסטרליה או באלסקה ניתן להתחבר לאינטרנט אלחוטי, לשלוח הודעה או לערוך שיחה קולית, חשוב לזכור את דמותו של קפטן קוק שנחשב למי שחיבר את אוסטרליה וגם את אלסקה לעולם.

אוסטרליה
Pixabay

מעל הכול קוק לקח על עצמו את המשימה להוכיח האם קיימת יבשת דרומית לא ידועה. הגילוי שלו  היווה את תחילת המיפוי הסופי של כדור הארץ והוביל להבנת המבנה וקו החוף של אוסטרליה וניו זילנד.

מעבר להיותו חוקר מבריק נחשב קוק לבין אנוש לבבי וטוב. בעידן שיורדי הים היו אכזריים ותוקפניים קפטן קוק היה מפקד שהוביל מהפכה בריאותית על הספינות, שיפר את ההיגיינה והקפיד על נהלים ולכן מסעותיו מצטיינים בכמות קטנה של מתים במהלך המסע. בניגוד לחוקרים אחרים, במפגשיו אל מול המקומיים הוא לא עמד בעמדת שיפוט ולא חרץ את דעתו עליהם כפרימיטיביים, כך שמעבר להיות אמיץ לב וחכם, בהחלט אפשר לזכור שהוא היה גם בן אדם.

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס