ליטא: טיול באחת המדינות החמות באירופה

יותר ויותר ישראלים מגלים בשנים האחרונות את הקסם של ליטא, ולא קשה למצוא סיבות לכך, שעה שליטא היא מדינה קטנה אך מגוונת מאוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קתדרלת וילנה, ליטאצילום: Dabldy | Dreamstime.com

מצד אחד, ליטא מגלמת בתוכה היסטוריה עשירה ומרתקת מאוד, גם מנקודת מבט יהודית. מצד שני, המדינה התפתחה רבות במהלך השנים - בעיקר לאחר יציאתה מברית המועצות לדרך עצמאית. כיום היא מציעה ערים גדולות ועמוסות אטרקציות, לצד אזורים בהם הטבע הוא מהמרהיבים בצפון אירופה.

לאלו ניתן גם להוסיף תרבות מרתקת, אוכל מצוין (בו תפוחי אדמה הם המרכיב הבולט) ואנשים נעימים. לפיכך, קל להבין מדוע ליטא הפכה להיות מוקד תיירות פופולרי, בין אם בביקור נפרד בה ובין אם כחלק מטיול מקיף יותר במדינות הבלטיות.

למידע נוסף פגסוס טיולים מאורגנים לחו"ל

חוקרים את וילנה

וילנה, בירת ליטא, זוכה להתעניינות הולכת וגוברת בשנים האחרונות. העיר הגדולה ביותר בליטא היא גם הלב הפועם שלה מבחינה פוליטית, כלכלית, תרבותית ותיירותית. גולת הכותרת של וילנה היא העיר העתיקה, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ב-1994.

העיר העתיקה בוילנה, ליטאצילום: Cebas1 | Dreamstime.com

סיור פנורמי מקיף, העובר בין מוקדי העניין העיקריים של העיר מאפשרים להתרשם מיופיה הייחודי של העיר. את הסיור מומלץ להתחיל ב שער השחר המפורסם, ה"אוסטרה ברמה", שמהווה גם את נקודת הכניסה לעיר העתיקה. בעבר היו תשעה שערים, כאשר שער הזריחה הוא היחיד מהם שנותר שלם עד היום. בחלקו הפנימי של השער, קפלה המוקדשת לבתולה מריה, ובמרפסת שלו תצפית מרשימה על וילנה. ואגב, במגדל גדימינאס מהמאה ה-15 - הנקרא על שמו של מי שנחשב למייסדה של וילנה - נקודת תצפית יפה לא פחות על העיר.

האתר התיירותי המרכזי בעיר הוא קתדרלת וילנה, שבתקופת השלטון הקומוניסטי של וילנה היו לה דווקא שימושים חילוניים לחלוטין. כך או כך מדובר בקתדרלה מרהיבה, הבנויה בסגנון הניאו-קלאסי ומזכירה במידה רבה מקדש יווני קדום. מומלץ מאוד להתרשם הן מהחלקים החיצוניים של הקתדרלה והן מהפנים שלה, בו בולטים בעיקר הפסלים. אתרים היסטוריים חשובים אחרים בווילנה הם הארמון הנשיאותי המשמש כיום כמעון הרשמי של נשיא וילנה, אוניברסיטת וילנה הוותיקה הפועלת עוד מ-1579, ארמון הדוכסים הגדולים של ליטא שעבר תהליך שחזור ושיקום מאסיבי לפני כמה שנים ועוד.

בעת הביקור בעיר, לא ניתן להתעלם מהצד היהודי והזיקה של וילנה ליהדות והיהודים. למעשה, מדובר באחת מהערים החשובות בהיסטוריה היהודית ברחבי העולם, כך שלא בכדי היא זכתה לכינויים "ירושלים דה ליטא" ("ירושלים של ליטא"), או לכינוי "ירושלים של הצפון" על ידי נפוליאון במאה ה-19. בעיר חי ופעל במשך שנים רבי אליהו בן שלמה זלמן, הלא הוא "הגאון מווילנה"', ובה ביקרו בין היתר משה מונטיפיורי ובנימין זאב הרצל. בווילנה הייתה קהילה יהודית ענפה מאוד, במיוחד בתקופה שבין שתי מלחמות העולם – תקופה בה היוו היהודים כמעט שליש מאוכלוסיית וילנה. עד מלחמת העולם השנייה היו בווילנה יותר ממאה בתי כנסת, אך לאחריה שרד רק אחד: בית הכנסת "טהרת קודש", בו מומלץ לבקר. בית הכנסת נחנך בתחילת המאה ה-20 ובולט בעיצובו המוקפד, לו השפעות רומנסקיות וניאו-מוריות.

קתדרלת וילנה, מומלץ מאוד להתרשם הן מהחלקים החיצוניים של הקתדרלה והן מהפנים שלה, בו בולטים בעיקר הפסליםצילום: Skai | Dreamstime.com

ההיסטוריה היהודית של וילנה כוללת כמה נקודות שחורות, בעיקר בתקופת השואה. רובע האומנים אוזופיס הוא כיום רובע ססגוני עם שוק הומה, אך בתקופת מלחמת העולם השנייה פעל בו גטו. חשוב לבקר באתר פונאר, פרבר של וילנה בו נרצחו על פי ההערכות כ-100,000-70,000 איש במהלך טבח נורא בתקופת השואה, רובם יהודים. עוד כדאי לבקר בעיירה טרוקאי, בה קהילה יהודית קראית המתגוררת בעיקר ברחוב אחד. ברחוב זה בתים בסגנון אופייני, ובמרכזו בית כנסת.

טיול מאורגן לליטא

קווים לדמותה של קובנה

לצד כל מוקדי העניין של וילנה, כדאי בהחלט להקדיש תשומת לב גם לערים ולאזורים אחרים במהלך השהות בליטא. כך למשל, קובנה, העיר השנייה בגודלה במדינה, אשר ממוקמת כמאה ק"מ מווילנה, מצריכה ביקור משל עצמה. גם כאן, הצד היהודי בולט ויכול לקחת חלק מרכזי מהביקור. כאן כתב אברהם מאפו את הרומן הראשון בשפה העברית, "אהבת ציון". כתיבתו של הרומן נמשכה לא פחות מכ-23 שנה, בעיקר עקב הרצון של מאפו להחיות את השפה העברית. מספרים שמאפו היה מתצפת על קובנה מגבעת אלקסוטוס, מתאר את נופי העיר ברומן אבל מתייחס למעשה לנופי ירושלים כפי שדמיין שהיו בתקופת התנ"ך. על שמו של מאפו נקרא כיום רחוב מרכזי בקובנה. רחוב אחר נקרא על שמו של אליעזר לודוויג זמנהוף, רופא יהודי פולני שיצר את שפת האספרנטו. המדובר בשפה "נייטרלית" שחוברה על מנת לקרב בין אנשים שונים שאינם דוברים את אותה השפה, ושנחשבת כיום למדוברת ביותר מבין כלל השפות המתוכננות. במהלך הביקור בקובנה, שימו לב גם לבית הספר בו למדה לאה גולדברג.

קובנה, העיר השנייה בגודלה במדינהצילום: Dinozzaver | Dreamstime.com

עיר הנמל קלאיפדה, הנמצאת במפגש שבין הים הבלטי לנהר הדינה, מצריכה אף היא ביקור בין כמה שעות. בחלק העתיק שלה בולטים מבני עץ מהמאה ה-18, ששיטוט רגלי ביניהם כמו כחזרה במנהרת הזמן. האזור ההומה ביותר בקליאפדה הוא כיכר התיאטרון, אותה אי אפשר לפספס. ככלל, קלאיפדה מבטאת את פאר הבנייה האירופית הקלאסית. היא גן עדן לחובבי האדריכלות, אם כי גם התייר הממוצע לא יתעלם בוודאי מהייחודיות של העיר הנחשבת כיום לאחת היפות בצפון אירופה.

עיר הנמל קלאיפדה, נמצאת במפגש שבין הים הבלטי לנהר הדינהצילום: Katkov | Dreamstime.com

הטבע הליטאי במלוא הדרו

עם ההיסטוריה העתיקה וההתפתחות האורבנית ברחבי ליטא, הטבע עדיין שולט באזורים רבים במדינה. העיירה טרקאי היא חלק מפארק לאומי עמוס באגמים, בתחומיו ממוקמת "טירת האי". טירת אבן מרהיבה זו מכונה "מאלבורק הקטנה", על שם הדמיון שלה לטירה המפורסמת בפולין. הטירה הוקמה בתחילת המאה ה-15, על ידי הדוכס קייסטוטיס ולאחר מכן בנו. לטירה חשיבות היסטורית וצבאית עקב מיקומה האסטרטגי, אך במהלך השנים שימשה גם כארמון קיץ מלכותי וכבית כלא. במאה ה-17 היא ניזוקה, ובשנים שחלפו מאז נבנתה מחדש, שוקמה ושוחזרה.

העיירה טרקאי היא חלק מפארק לאומי עמוס באגמים, בתחומיו ממוקמת "טירת האי"צילום: Lukas Jonaitis | Dreamstime.com

בצפון ליטא ממוקם אתר הצליינות הקתולי המכונה "גבעת הצלבים". זוהי גבעה המשתרעת לאורך של כ-60 מטרים וברוחב של כ-45 מטרים, בה הניחו במהלך השנים הולכי רגל מאות אלפי צלבים. לצידם פזורים כיום פסלים ותמונות בעלי אופי דתי, מחרוזות תפילה נוצריות ועוד.

הלשון הקורנית, שמורת טבע עמוסה ביערות ובחולות, היא אזור נוסף אותו חבל לפספס. חצי האי הצר והארוך, שחלקו בשליטה ליטאית וחלקו בשליטה רוסית, כולל כמה מוקדי עניין חשובים. "יער המכשפות" עמוס בפסלים המתייחסים לפולקלור הפגאני הליטאי ומאגד בתוכו שלל סיפורים מרתקים, אליהם כדאי להיחשף במהלך הביקור. פרנידיס הוא אתר דיונות חול, אשר הגבוהות שבהן מגיעות לגובה של למעלה מ-50 מטרים, כשבראשן ממוקם שעון שמש עשוי גרניט.

חזרה לערוץ מסע מסביב לגלובוס