פנינה בקצה העולם: ההיסטוריה המרתקת של איחוד האמירויות

כיום, איחוד האמירויות היא מעצמה כלכלית ופוליטית בעולם, שם דבר של ממש מקצה המפרץ. סביר להניח שהתחלנו לשמוע על הממלכה עם גילוי מאגרי הנפט שלה, אך סיפור ההתיישבות שהחל הרבה קודם, הוא מרתק לא פחות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פנינה בקצה העולם: ההיסטוריה המרתקת של איחוד האמירויות
פנינה בקצה העולם: ההיסטוריה המרתקת של איחוד האמירויותצילום: Wael Hneini

ההתיישבות הקדומה ביותר באזור איחוד האמירויות מתוארכת לקצת פחות מלפני 130 אלף שנים. ידוע לנו על מספר הגירות מתוך אפריקה לאסיה והתיישבות באזור. ההיגיון מסביר היטב, שההגעה לאזור המפרץ כמוה כהגעה לקצה העולם האפשרי לפני למעלה מ- 100 אלף שנים.

מאז ועד ראשית העת החדשה התגלו מספר תקופות בהן פרח היישוב באזור. כפרים עתיקים ואתרי פולחן מפוזרים במקומות שונים במפרץ התגלו, אך לא ישובים גדולים ומשמעותיים במיוחד.

עם הופעתו של מוחמד התפשט האסלאם גם לאזור האמירויות. התושבים קיבלו את פני הנביא ותורתו בשמחה, גם בגלל שהאימפריה האזורית, היא האימפריה הסאסאנית, הייתה שנואה באזור והתושבים המקומיים התנגדו לה. בהמשך שימש המפרץ כמקום חשוב למעבר לכיבוש והרחקת האימפריה השנואה.

למידע נוסף על טיולים באתר פגסוס לחצו כאן >>

המאה ה–19 התאפיינה באימפריאליזם ובהתבססות הקולוניאליזם בעולם כולו והתהליכים הללו לא פסחו גם על אזור המפרץ והממלכות הערביות באזור. אמנם בלב השטח ישנו מדבר גדול ומשמעותי שלפי מה שהיה ידוע אז, ההגעה אליו הייתה קשה וחסרת כדאיות כלכלית, אך לחופים היה ערך רב וכך התיישבו להם הפורטוגזים באזורי החוף כשחלק מהזמן הם מצליחים להסתדר עם הערבים בסביבתם ובחלק אחר מהזמן נלחמו בהם. גם הבריטים, אשר להם המעבר בדרכי המסחר מהודו לאירופה היו חשובות מאוד, נתקלו בהתנגדות באזור ורק לאחר שנים רבות, לקראת סוף המאה ה – 19, הצליחו לחיות בשקט באזור ובהמשך גם כנותני חסות.

עם הופעתו של מוחמד התפשט האסלאם גם לאזור האמירויות. התושבים קיבלו את פני הנביא ותורתו בשמחהצילום: Rachelle Magpayo

עד השנים האלו, שקודמות למלחמת העולם הראשונה, האזור התאפיין בשליטים מקומיים, ראשי שבטים, חלקם נוודים עונתיים שידעו מלאכות רבות של חקלאות, גידול בעלי חיים ועוד על מנת להצליח לשרוד לאורך כל ימות השנה.

העת בה התחילה להתגבש מה שנקרא היום איחוד האמירויות הערביות, כפי שאנו מכירים אותן, היא ללא ספק תוצאה של תהליכים כלכליים ופוליטיים שהתחוללו בעיקר בין שתי מלחמות העולם והשפיעו על העולם כולו בכלל, ועל האזור בפרט.

עד שנות ה–30 עוד התפרנסו רוב השבטים והנסיכויות מסחר ימי שכלל בעיקר שליית פנינים יקרות, שהיוו סוג של מונופול של אנשי המפרץ. בשנים הללו החלו המדינות השכנות להטיל מיסים על פנינים מהמפרץ, אך יחד עם זאת החלו להתגלות הרמזים למאגרי הנפט הגדולים באזור.

מלחמת העולם השנייה, שהפכה את העולם כולו וגם את האזור לפחות בטוחים, יחד עם המיסוי על הפנינים והקושי לייצא אותם, חיסלו סופית את ענף אבני החן. האזור ידע עוני רב. השנים שאחרי מלחמת העולם השנייה היו גם השנים שבהן, חברות בריטיות בעיקר, רכשו זיכיונות והקימו שותפויות על מנת לחפש נפט ולנצל כלכלית את האזור. הפעילויות הללו החלו לחלחל לנסיכי האמירויות המקומיות שהבינו שעל מנת לנהל את השטח ואת החלוקה ביניהם באופן מסודר יותר, הם צריכים להקים מוסדות וגופים משותפים שיעזרו להם במחלוקות ובניהול השוטף.

המצב הכלכלי טוב ושקטצילום: Dario Ciraulo

בזמן הניהול המשותף של האמירויות ומשנות החמישים של המאה ה-20 והלאה, עוד נהנו האמירויות מחסות בריטית והגנה על פעילויותיהן, אך בשנת 1968, בעקבות תהליכי פנים, החליטה בריטניה להוציא את כל כוחותיה מזרחית לתעלת סואץ והשאירה את האמירויות להסתדר ולהקים שלטון עצמאי. את ההחלטה ישמו לאחר שלוש שנים בערך, ומשנת 1971, לאחר משא ומתן בין כל מדינות המפרץ, החליטו שש מהן -  אבו דאבי, עג'מאן, דובאי, פוג'יירה, שארג'ה ואום אל-קיוין (בהמשך הצטרפה גם ראס אל חיימה והייתה לשביעית) על גיבוש איחוד האמירויות הערביות.
מעוניינים לקבל מידע נוסף על טיול לדובאי או טיול מאורגן לאמירויות? הכנסו לאתר פגסוס

האמירות הגדולה ביותר מבחינת שטח, הון והשפעה היא האמירות של אבו דאבי, ולכן, הדמות העיקרית הידועה משנות העצמאות של האיחוד היא זו של זאיד בן סולטאן אל נהיאן, שהיה לנשיא הראשון של אבו דאבי, האמיר ונשיא איחוד האמירויות הערביות. כמיטב המסורת באזורים אלו, השלטון עובר בתוך המשפחה לצאצאים.

באבו דאבי, כמו גם באמירויות השכנות, המצב הכלכלי הטוב והשקט היחסי מאפשר למשפחות לנהל את הממלכה שלהן בתוך המשפחה ולהאציל סמכויות לאחים הצעירים ולבנים שיהוו את המשך השלטון. כך, נשיא איחוד האמירויות היום והאמיר של אבו דאבי הוא החליפה בן זאיד אל נהיאן, שהוא בנו של זאיד, האב המייסד. מאחר ומדובר באיחוד ובמדינה חדשה יחסית, החליפה בין זאיד הוא בסך הכל השליט השני של הממלכה החזקה. יתרה מזאת, כשמדברים על מפגשים עם שר החוץ, שר האוצר או כל בעל תפקיד משמעותי במיוחד – זו אפשרות להכיר בן משפחה נוסף של הנשיא הנוכחי.

הכתבה בחסות פגסוס טיולים מאורגנים

למידע נוסף על טיולים באתר פגסוס לחצו כאן >>