הנדידה הגדולה בטנזניה: סיפור של טבע, מחזוריות, עוצמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנדידה הגדולה בטנזניה: סיפור של טבע, מחזוריות, עוצמה
הנדידה הגדולה בטנזניה: סיפור של טבע, מחזוריות, עוצמהצילום: Roya Ann Miller
תוכן מקודם
תוכן מקודם
תוכן מקודם
תוכן מקודם

חזיתי בזה עשרות פעמים. יהיה קשה לתאר במילים אבל אם זה יעורר מודעות, אם עוד אנשים ייחשפו לזה ואם זה יסייע לשמור עוד על הפלא הזה - אז הצלחתי.

במזרח אפריקה, בעיקר על אדמת טנזניה, קורה אחד ממחזות הטבע הנדירים, המדהימים והמטורפים שקיימים. מיליוני פרטים של מגוון בעלי חיים - רובם המכריע יונקים גדולים - יוצאים למסע נדידה ארוך, מייגע ומפרך של יותר מאלף קילומטר. היונקים הללו, מזיזים איתם מערכת אקולוגית שלמה של עוד מאות אלפי יצורים. כך, במקום שבית הגידול ישאר קבוע ובעלי החיים יבואו וילכו - כאן בית הגידול זז, ומזיז איתו עוד מערכת שלמה. צפייה במחזה הזה היא חוויה שלא תשכחו לעולם.

סיפור שמתחיל עם התחלת החיים

מאחר ומדובר במסלול מעגלי הנע על פני כל השנה ומחזוריות טבעית שכנראה שאף אחד לא יודע מתי החלה, קשה להצביע על נקודת ההתחלה. לכן, נגיד שההתחלה היא התחלת החיים. בין החודשים ינואר למרץ במהלך כל שנה, במישורי העשב של דרום שמורת הסרנגטי נולדים מאות אלפי עגלי גנו. יש האומרים כי בשנים מסוימות נולדו כחצי מיליון עגלים בעונה!

טיול מאורגן לטנזניה מידע נוסף באתר פגסוס

מאחר ומסביב לעשב ישנם אלפי (אם לא עשרות אלפי) טורפים שמזהים את הארוחה הקלה. אלפי אריות, נמרים, ברדלסים וצבועים אורבים לטרף, ואלה מפעילים מאחוריהם עוד שרשרת ארוכה של טורפי משנה שרק רוצים לשבוע. ברור שלא כול הגנואים הצעירים שורדים אך עדיין כמה מאות אלפים מהם ישרדו. היכולת שלהם להתחיל לנוע מיד אחרי הלידה, ואף לרוץ עוד באותו היום מרמזת לנו שהנדידה וההבנה שבסוואנה החזק שורד, חלחלה לתוך האבולוציה של הפרטים הנטרפים בסרנגטי.

במהלך חודש מרץ - כשכבר ישנה קהילה גדולה של גנו בריאים ואין המלטות וגם לא הריונות - הגשמים מתחילים והסרנגטי מלא בעשב ירוק. הגנו מתפזרים בשמורה ומגיעים עד מרכזה בשהייתם על העשב הירוק והטוב, אך בחודש מאי, כשהגשמים מפסיקים והעשב מתחיל להצהיב, צריכים גם מיליוני פרטי הגנו לחשב מסלול מחדש. והם בהחלט מחשבים.

טורפים שמזהים את הארוחה הקלה. אלפי אריות, נמרים, ברדלסים וצבועים אורבים לטרףצילום: Andres Jacobsen

עכשיו הם כבר נמצאים בבעיה: הם זקוקים למים זמינים לשתייה כמעט מדי יום ויחד עם זאת גם עשב טרי שישמש להם למזון ויעזור להם להמשיך לנדוד. וכך, בסוף חודש מאי ובמהלך חודש יוני מתחילים לנוע ממרכז הסרנגטי מעל מיליון פרטי גנו ועוד כ-500 אלף זברות וכ-250 אלף צביי תומפסון. אלה מושכים אחריהם אלפי אריות, נמרים, ברדלסים וצבועים. נדמה שגם הג'ירפות מתעדכנות בהתרוקנות האזור ועושות מיני נדידה משלהם.

בתנאים קשים במיוחד, עדרי הגנו מכסים את מישורי העשב. לאחר שהם נודדים לאורך כל שעות היום, לקראת ערב הם עוצרים למנוחה ומזון ולמחרת חוזר חלילה, גומעים עוד כמה עשרות קילומטרים בסמוך לנהרות ובפחד מהטורפים. אין ספק שהרצון להשיג מזון ולשרוד חזק מכל.

החיים והמוות מתממשים מול העיניים

מלבד הטורפים הטבעיים שלהם על היבשה, ליונקים הגדולים האלו מצפים אתגרים נוספים:  על מנת להגיע למישורי העשב בצפון הסרנגטי ולשמורת המסאי מארה שבקניה, הם צריכים לחצות נהרות שוצפים ועזי זרם.  בנוסף לכל ממתינים להם שם תניני היאור האימתניים והרעבים, שמחכים כבר מספר חודשים ללא מזון.

נדידה של מעל מיליון פרטי גנו ועוד כ-500 אלף זברות וכ-250 אלף צביי תומפסוןצילום: Shutterstock

שלל האתגרים, מישורי העשב המלאים בצפיפות גדולה, הטורפים שעוקבים אחריהם וחציית הנהרות המטורפת יוצרים את אחת מתופעות הטבע המדהימות שקיימות. לטייל בסרנגטי במהלך החודשים האלו זאת חוויה שקשה להעביר באמצעות מילים בלבד וגם תמונות יעשו לה עוול. זוהי חוויה בלתי נשכחת למי שביקר והרגיש אותה: הטבע, המחזוריות, העוצמה. החיים והמוות מתממשים מול העיניים ולא נותנים להן מנוחה.

בערך בחודש אוקטובר, עם סיום העשב הירוק בצפון ובקניה, ממשיכים היונקים הגדולים בנדידה דרומה. בהנהגת הגנו, הם חוזרים אל מישורי העשב של דרום מזרח הסרנגטי ולשמורת הנגורונגורו שם בינואר תתחיל עונת ההמלטות ויתחיל מחזור חיים ונדידה חדש.

בחסות פגסוס טיולים מאורגנים