מאבו-דאבי עד ארס אל ח'יימה: מבט מעמיק אל איחוד האמירויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוף מדברי
מאבו-דאבי עד ראס אל ח'יימה: מה אתם יודעים על אמירויות האיחוד? צילום: Shutterstock
ארווין פלר
תוכן שיווקי
ארווין פלר
תוכן שיווקי

דיונות חול אינסופיות, הוד, פאר ועושר מופלג, אדריכלות עוצרת נשימה, תרבות עשירה והיסטוריה ענפה ומגוונת – לאיחוד האמירויות יש לא מעט להציע למטיילים. חברת הטיולים המאורגנים הוותיקה, פגסוס, הייתה בין הגורמים הראשונים שהרימו את הכפפה ויזמו טיולים מאורגנים אל ידידתנו החדשה, במטרה להכיר למטיילים הישראלים את התרבויות המרתקות, נופי הטבע הציוריים והפולקלור הייחודי במקום.

לרוב נתפסות דובאי ואבו-דאבי כיעדים עיקריים לביקור באמירויות, שהרי יש בהן הכל: היסטוריה, אקטואליה ופוליטיקה, נוף וטבע, ים ומלונות פאר, אוכל טוב ואטרקציות עוצרות נשימה – יעדים מושלמים לחופשות מפנקות. יחד עם זאת, דובאי ואבו-דאבי הן רק חלק משלם, חלק משבע הנסיכויות המרכיבות את איחוד האמירויות. אמנם, חמש האמירויות הנותרות קטנות יותר אבל בכל אחת יש גורם מעניין, אג'נדה או אתר שמומלץ לראות, להכיר וללמוד עליו. הטיולים המאורגנים של פגסוס באיחוד האמירויות חורגים מגבולות דובאי ואבו דאבי ומספקים הצצה מרתקת אל אמירויות נוספות, פחות פופולריות - כדי להשלים את התמונה המלאה על המדינה הקסומה הזו. בואו נכיר את האמירויות יותר לעומק:

הגדולה ביותר: אבו דאבי

שטח: 67,340 קמ"ר

אוכלוסייה: שלושה מיליון איש

אבו דאביצילום: Shutterstock

מומלץ לבקר: לא חסרים אתרי תיירות באבו דאבי. מסגד שייח' זאיד הוא יצירת מופת של שיש צחור ואחד מעשר המסגדים הגדולים והמפוארים בעולם המשתרע על פני 330 דונמים. המסגד הוקם ביוזמתו של נשיא האמירויות לשעבר, זאיד בן סולטאן אאל נהיאן, לאחר שביקש להקים מבנה שיאחד בין המגוון התרבותי של העולם המוסלמי, כזה שישלב את הקצוות ההיסטוריים והמודרנים של אדריכלות ואומנות. על פי ההערכות, עלות הקמתו עמדה על כ-550 מיליון דולרים.

אבו דאבי היא גם ביתן של שתי אטרקציות תרבות בולטות: הראשונה היא פארק השעשועים פרארי וורלד – פארק השעשועים המקורה הגדול בעולם שמוקדש כולו למותג הרכב היוקרתי. השנייה היא מוזיאון הלובר, שממוקם באי סעדיאת. המוזיאון מתפרש על פני שטח כולל של 64 אלף מטר רבוע והוא הגדול ביותר בחצי האי ערב. מבנה המוזיאון היפהפה מעוטר בכיפה במשקל 7,700 טון, שמורכבת מ–8000 צורות המושפעות ממוטיבים ערביים. תחת כיפת המוזיאון מוצגות יצירות של אמנים מובילים מכל קצוות העולם, המונעות מאג'נדה שיש ליצור גשר בין אמנות מהמזרח לזו מהמערב.

אולי לא ידעתם: פירוש השם אבו-דאבי הוא "האבא של האיילה". מקור השם אינו חד משמעי, אך אחת מהגרסאות מספרת ששמה ניתן לאחר ששבט מקומי עקב אחרי איילה צעירה שמצאה מקור מים טריים באזור.

פנינת האמירויות: דובאי

שטח: 4,144 קמ"ר

אוכלוסייה: כשלושה מיליון איש וחצי

דובאיצילום: Shutterstock

מומלץ לבקר: דובאי – בירת האמירות שנושאת את אותו השם - היא פנינת האמירויות והיעד הפופולרי ביותר ולא בכדי, שכן כל תיאורי העושר המופלג והפאר עוצר הנשימה שנקשרו לאיחוד האמירויות מתממשים בה. ממגדל בורג' כ'ליפה הגבוה בעולם, דרך הקניון הענק ובו אתר סקי ואקווריום ענק, וכלה באיים המלאכותיים המרהיבים שממחישים את כוחה של האנושות על הטבע – דובאי היא השילוב המושלם בין קדמה למסורת, תרבות של צריכה, פאר והדר לצד היסטוריה ים תיכונית עשירה ומרתקת.

אולי לא ידעתם: מיקומה הייחודי במפגש היבשות הגדולות הופך את דובאי לגן עדן לחובבי ציפורים. כ-320 מינים וזנים שונים של ציפורים חולפים בשמי דובאי במהלך עונת הנדידה בדרכן מאירופה לאפריקה וחזרה, בהם: עיט צפרדעים, חרמשית ואנפה. באביב ובסתיו ניתן לחזות בהן בשמורת הטבע ראס אל חור שמחוץ לעיר.

ציד באמצעות עופות דורסים הוא חלק מהתרבות הבדואית כבר מאות שנים, אך עם הירידה באוכלוסיות העופות הדורסים, ספורט זה הפך לנחלתם של עשירים בלבד. בדובאי מופעלות אטרקציות תיירותיות שמאפשרות לחוות אינטרקציה ישירה וקרובה עם ציפורים דורסות - בעיקר בזים ונשרים – שמדמה ציד מהסוג הזה.

טיול לאיחוד האמירויות - פגסוס

בירת התרבות: שארג'ה

שטח: 2,600 קמ"ר

אוכלוסייה: כמיליון איש וחצי

שארג'הצילום: Shutterstock

מומלץ לבקר: אמירות שרג'ה נחשבת לבירת התרבות והחינוך של האיחוד ולאחד המקומות החשובים בעולם לתרבות ערבית. הרבה ממוסדותיו של איחוד האמירויות פועלים בשרג'ה, בעיקר בכל הנוגע לתחום התרבות, בהם ניתן למנות את ארגון המוציאים לאור, יריד הספרים השנתי, תערוכות ומוזיאונים רבים.

הדרך אל חלק מהמובלעות בנסיכות עוברת דרך רכס הרי חג'ר וזה כשלעצמו יום דרך מרתק ומרשים: בעברו השני של הרכס ניתן לבקר בקמפוסים הרבים המפוזרים, בגלריות לאומנות המקסימות, וכמובן ברובע הישן של העיר המשמר את תרבות הבנייה בבוץ - מרשימה וייחודית למקום. מעגן הסירות בשוק המקומי והמוזיאון לתרבות האסלאם על ממצאיו המרשימים בתחומים רבים ישלימו יום טיול מרתק ובלתי נשכח.

אולי לא ידעתם: משמעות השם שארג'ה הוא "המזרחית" והוא מגיע, על פי הסברות, מהעובדה כי חופיה המזרחיים הם הצד המזרחי ביותר של איחוד האמירויות. יחד עם זאת, שארג'ה היא האמירות היחידה שיש לה חופים גם במפרץ הפרסי וגם במפרץ העומאני, וזאת מכיוון שהאמירות מחולקת ואין לה רצף גאוגרפי.

נופים קדומים: פוג'יירה

שטח: 1,165 קמ"ר

אוכלוסייה: כרבע מיליון איש

פוג'יירהצילום: Shutterstock

מומלץ לבקר: פוג'יירה היא היעד עבור המטיילים באמירויות שעייפו מלהביט מעלה אל עבר גורדי השחקים. האמירות אינה מאופיינת במדבריות חול אלא בנוף הררי, עמקים ציוריים וערוצים עמוקים, מפלים ומעיינות חמים. האמירות נמצאת בתנופת פיתוח תיירות אדירה. חלק גדול ממנה מתבסס על ענף הצלילה, וזה מקום מומלץ מאד לצוללנים מקצוענים. החופים של העיר ושל האיים השייכים לאמירות הם יפהפיים ונחשבים עדיין לשקטים מבחינה תיירותית.

מומלץ לבקר במבצר פוג'יירה המשמש כיום כמוזיאון הלאומי של האמירות.

אולי לא ידעתם: פוג'יירה היא האמירות היחידה שהתעשיה שלה מתבססת בעיקר על תעשיה מסורתית, והיא מתמחה בייצור מלט וכריה. תנופת הבניה באיחוד האמירויות סייעה רבות לכלכלת הנסיכות.

ציוויליזציה קדומה: ראס אל ח'ימה

שטח: 1,683 קמ"ר

אוכלוסייה: קצת מתחת לרבע מיליון איש

מומלץ לבקר: עיר הבירה (שנושאת את שם האמירות), נחשבת לאחת הערים העתיקות במדינה ובה אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים רבים. למעשה, על פי ההערכות, בכל אמירות ראס אל ח'ימה יש למעלה מ-1000 אתרי ארכיאולוגיה. כמו לאמירויות האחרות, גם לראס אל ח'ימה מוזיאון לאומי בו מוצגים פריטים מתקופות היסטוריות שונות בתולדות האמירות.

אבל האתר שבזכותו מוכרת ראס אל ח'ימה נמצא לא רחוק מהגבול עם עומאן, שם מסתתרת אחת מהאטרקציות המענייניות באיחוד האמירויות כולו – ג'בל ג'איס (הר ג'איס). מעבר לכך שמדובר בהר שמתנשא לגובה 1,934 מטרים (מקום נהדר להצטנן בימי הקיץ החמים של האמירויות), תמצאו בו גם מגוון מסלולים רגליים ואפשרויות נוספות לחובבי הטבע. האזור לא ממש מפותח בתשתית תיירותית ולכן מאפשר לאלו שרוצים להתבודד עוד קצת, להתרחק מהרעש וההמולה.

אוהבי האקסטרים ישמחו לדעת שעל ההר נמצאת האומגה הארוכה בעולם ואולי גם המהירה, שמגיעה למהירות של עד 150 קמ"ש ומהווה את אחת מאטרקציות האקסטרים הפופולריות באמירויות.

אולי לא ידעתם: ראס אל ח'ימה הוא האזור בו התקיימה ציוויליזציה אנושית למשך הזמן הארוך ביותר באיחוד האמירויות – כ-7,000 שנים. משמעות השם ראס אל-ח'ימה היא "ראש האוהל", מכיוון שהיא נמצאת כמעט בראש השלוחה היבשתית של איחוד האמירויות ושל עמאן שתוחמת את המפרץ הפרסי.

אם שני הכוחות: אום אל קיווין

שטח: 750 קמ"ר

אוכלוסייה: כ-62 אלף איש

אום אל קיוויןצילום: Shutterstock

מומלץ לבקר: באום אל קיווין ישנם ממצאים ארכיאולוגיים מהאלף החמישי לפני הספירה מהם ניתן להתרשם באתרים כמו תל אברק ואד-דור, ועדויות על תעשיית קדרות שהייתה קשורה למסופוטמיה עוד באלף השלישי לפני הספירה - מה שמעיד על תנועה והתפתחות מוקדמת מאוד ותרבות עתיקת יומין שהתיישבה בנסיכות.

ברובה, כלכלת אום אל קיווין מתבססת על סחר ועל תיירות וניתן למצוא בה המון אטרקציות הקשורות במים, דוגמת פארק המים "ארץ החלומות", הפלגות לאיי אום אל קיווין, האקווריום הגדול בעיר והנמל הישן, בו ניתן לחזות באופן בו היו בונים סירות בעבר.

אולי לא ידעתם: משמעות השם אום אל קיווין הוא "אם שני הכוחות" והוא שאוב מהמסורת החזקה של תושבי האמירות בכל הנוגע להפלגות ולמסחר המגיע מהים.

באווירה מערבית: עג'מאן

שטח: 259 קמ"ר

אוכלוסייה: מעט מעל 350 אלף איש

עג'מאןצילום: Shutterstock

מומלץ לבקר: המבצר האדום, ארמונו של עבדולעזיז בין חומיי אל נואמי, שליט האמירות, שנבנה בתחילת המאה העשרים ושימש כבית מגורים מלכותי. במוזיאון העיר תוכלו להביט ולהתרשם מאדריכלות ערבית מוסלמית ומדברית מרשימה של המבנה בן המאה ה-18 וביקור בפנים מספק הצצה אל ההיסטוריה של הממלכה הצנועה הזו.

עג'מאן היא המקום ליהנות מאטרקציות מקומיות באווירה מערבית. טיילו בין בתי הקפה, המסעדות ומקומות הבילוי האחרים בעיר, למשל פארק המים הייחודי שכולו צף על פני מי הים (Aqua Bounce) או מגרשי הגולף רחבי הידיים.

אולי לא ידעתם: עג'מאן מופרדת משארג'ה על ידי כביש אחד. מצידה השני נמצאת דובאי, במרחק של 10 ק"מ בלבד. כאמור, עג'מאן היא ליברלית יותר משמעותית משארג'ה וחיי הלילה בה מותאמים יותר לתייר המערבי, לכן כדאי לשקול ללון בה ולצאת ממנה לטיולים לשארג'ה או לדובאי.

פגסוס טיולים מאורגנים