אבן, ברונזה וברזל: היסטוריה עתיקה של חצי האי ערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מסגד באיחוד האמירויות
מסגד בשראג'הצילום: Shutterstock
בשיתוף פגסוס
תוכן מקודם
בשיתוף פגסוס
תוכן מקודם

נראה שהחודשים האחרונים עושים אי צדק עם איחוד האמירויות הערביות הממוקמות במזרח חצי האי ערב. אין ויכוח על כך שמרכזי קניות הם דבר חשוב, גורדי השחקים מרהיבים בעוצמתם, וחופי הרחצה יפהפיים ומבוקשים. אבל איחוד האמירויות הוא הרבה יותר מכל אלו גם יחד. איחוד האמירויות הם כל מה שחובב היסטוריה, ארכיאולוגיה וטבע מחפש.

נכון, עד לא מזמן לא הרבה היה ידוע על האזור. הכתב ההיסטורי לא השאיר הרבה חותם, ותרבויות המדבר המינימליות שהתפרסו על פני שטח רחב מאוד נותרו עלומות ומרוחקות עד העת החדשה.

אך בעת החדשה (שחלק מכנים אותה העת האקדמית), בעיקר בתקופה המודרנית ובשנים האחרונות, החל לזרום כסף לאיחוד האמירויות ולמדינות המפרץ בכלל. יחד עם ההשפעות המודרניות החלו לגלות את המקומות הנסתרים, לנהל מחקר ארכיאולוגי, פרה היסטורי והיסטורי. והממצאים מרתקים.

כמו אזורינו, גם אזור איחוד האמירויות היה פעם במיקום גיאוגרפי שונה על פני כדור הארץ, ולכן גם באזור אקלימי אחר. כל זאת ידוע לנו ממאובנים שנמצאו בשכבות גיאולוגיות מלפני 7 מיליון שנים לערך, בהם התגלו עצמות בעלי חיים ויונקים גדולים שמעידים על אזור טרופי בחלקו, גשום הרבה יותר, ולח. מהממצאים ברור גם כי  אזור זה נודע בחשיבותו כמקום מפגש בין יבשות ואף פקדו אותו חיות מיבשות שונות שמיקום זה היה גבול תפוצתם.

טיול מאורגן לדובאי, אבו דאבי ואיחוד האמירויות

המקום אולי היה טוב לבעלי חיים אבל פחות לבני אדם: הממצאים הראשונים המעידים על התיישבות האדם באזור הם מלפני 110 אלף שנים בקירוב. ממצאים אלו שנמצאו באמירות שראג'ה שינו את התפיסה שהייתה ידועה עד אז: גרזנים, כלי עבודה וכלים פרימיטיביים נוספים לא הותירו מקום לספק - האזור היה חלק מנתיב היציאה מאפריקה. הים שבקצה אולי רמז לנוודים, "הגעתם לסוף העולם", מכאן אין לאן להמשיך.

מבצר בראס אל חיימהצילום: Shutterstock

אך גם לאחר ממצאים אלו, ישנו פער גדול המרמז על חוסר עיניין במקום של חוסר התיישבות באזור. כך, בפעם הבאה שאנו נתקלים בממצאים היא רק בשנת 5000 לפני הספירה בערך, בתקופת האבן - עם ממצאים מרשימים של כלי אבן, חיצים וחרסים המתאימים לתקופה, שמעידים על קשר ישיר עם תקופת עובייד ממסופוטמיה. תקופה זו נחשבת למבשרת פריחה במסופוטמיה ולקפיצה בתרבות האנושית, אז ישובים רבים התרחבו והיו לסמי-ערים קטנטנות עם ריבוד חברתי ומבנה כלכלי, המסחר פרח, היו קשרים עם ערים רחוקות, התגלו כלי נחושת שלא מהמקום, ממצאים של טקסי קבורה העידו על עושר ותרבות, ומבני הפולחן מהראשונים בהיסטוריה העידו על חיים רוחניים ופנאי. באמירויות, גם תקופת עובייד בא לידי ביטוי בצורה ברורה בעיקר בשראג'ה.

אם עד כה ראינו בעיקר מקומות בודדים, קטנים ופזורים על פני שטח רחב, הרי שמתקופת הברונזה ניתן להבחין כי ההתיישבות בשטח המוגדר כיום כאיחוד האמירויות, גדל דרמטית. הערים התרחבו, ממצאי חפירות מאתרים שונים מצאו כלים ממקורות שונים, אם ממזרח אסיה ואם ממדינות ערב שמחוץ למרחב המפרץ. הערים הפכו להיות צפופות ותוססות עם מבנה סוציאלי וריבוד חברתי. בעידן הברונזה, רואים באופן מובהק התגברות של ביות של בעלי חיים, וגמלים מתחילים להיות נפוצים יותר ליד מושבות האדם. ניתן לראות שגם כשקשרי המסחר מתנתקים, התרבות נמשכת כמקומית עם מאפיינים דומים. את תקופת הברונזה מציגים מספר אתרים, גם בראס אל חיימה, גם בשראג'ה וגם באי מול חופי אבו דאבי.

חוף באבו דאביצילום: Shutterstock

גם תקופת הברזל, כהמשכה של תקופת הברונזה מייצגת התפתחות תרבותית באיחוד האמירויות, קשרי מסחר מתחזקים, סוגי החומרים מהם מכינים כלים משתנים, והכלים מתפתחים והופכים להיות מתקדמים יותר.

בתקופה זו אנו עדים להתפתחות דרמטית של מערכת השקייה שמוליכה מי תהום במערכת פירים ובשיפוע עדין אל אתרי חקלאות. הולכת המים משנה את פני השטח ואת התרבות בכלל: אם עד כה היה האדם יכול לנדוד או לשנות את מקומו לכל הפחות, כרגע הוא נטוע לידי גידוליו החקלאיים. בתי קבע מוקמים ותרבות פנאי מתפתחת, וכידוע, כשיש פנאי, יש גם זמן לפוליטיקה. לזה קוראים שגשוג.    

הכתבה מובאת בחסות פגסוס טיולים מאורגנים - כחלק ממטרתה של החברה לעידוד וקידום היכרות עם תרבויות העולם והעשרת הידע של קהל קוראיה. פגסוס טיולים, הייתה בין הגורמים הראשונים שהרימו את הכפפה ויזמו טיולים מאורגנים אל איחוד האמירויות, במטרה להכיר למטיילים הישראלים את התרבויות המרתקות, נופי הטבע הציוריים והפולקלור הייחודי במקום.

למידע נוסף על טיולים מאורגנים היכנס לאתר פגסוס