הרי האטלס: אדם, טבע ונוף

מרוקו היא מדינה מורכבת ומגוונת מבחינת נופים ומרקם החיים. אם הערים הגדולות הן ליבה השוקק של המדינה ובגבולות עם הסהרה ואלג'יריה שוכנים המקומות המסתוריים והרחוקים – רכס הרי האטלס שחוצה את המדינה הוא ללא ספק עמוד השדרה ההיסטורי של מרוקו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוף הררי
רכס הרים דרמטי ומקסים ביופיו, אפוף מסתורין ומלא עוצמה - הרי האטלסצילום: Shutterstock

מרוקו היא מדינה מורכבת מאוד: הצפון הנושק לים התיכון עם תכונות האופי הים תיכוני קרוב מאוד לספרד, גובל בשתי מובלעות ספרדיות ומהווה גשר כניסה לאירופה; בדרום, למרוקו שטח ארץ שבשליטתה, הסהרה המערבית, אשר יש עליו מחלוקות ותביעות בעלות נוספות; שטח הארץ רחב הידיים במזרח המדינה נושק עם הסהרה בגבולות אלג'יריה, ומאופיין בדיונות חול ובנופים קסומים. באזורים אלו האוכלוסייה דלילה יותר ומורכבת מהשבטים הנוודים, אל – ערב; ובמערב, בחופי מרוקו שנמתחים לאורך האוקיאנוס האטלנטי, נמצאות הערים הגדולות והתוססות, המוכרות שבהן הן רבאט הבירה וקזבלנקה הגדולה.

הקשר בין החוף למדבר במרוקו הוא רופף, לפחות באופן היסטורי, מאחר שביניהן חוצץ רכס הרים דרמטי ומקסים ביופיו, אפוף מסתורין ומלא עוצמה - הרי האטלס. הרים אלו הם לב ליבה של מרוקו ההיסטורית, מקורו של העם הברברי המהווה את הבסיס למרוקו של ימינו, מקום משכנם של יהודים רבים, וכמובן - לב ליבה של הטבע המקסים והמיוחד של מרוקו.

מידע נוסף על טיולים מאורגנים למרוקו באתר פגסוס 

שמו של הרכס נלקח מאטלס, הטיטן הענקי מהמיתולוגיה היוונית. לאחר שהאורקל ניבא שהוא ימות על ידי בני אדם החליט אטלס שלא להיפגש עם איש מהחשש להתגשמות הנבואה. יום אחד, ביקש פרסאוס הגיבור מאטלס מזון ומחסה, ואטלס סירב. כעונש על כך, פרסאוס הגיבור, בעזרתה של מדוזה, הפך את אטלס לסלע וזה מקור ההרים המרשימים הללו.

המורדות המערביים מרכס האטלס התיכון הם ארוכים וממושכיםצילום: Shutterstock

כשאנו מדברים על "אטלס", על פי רוב מתכוונים לרכס האטלס הגבוה והדרמטי שנמצא במרכז במדינה, והוא הבולט והמרשים ללא ספק. אבל האטלס מכיל עוד שני רכסים, האטלס התיכון והרי מול האטלס, כולם ביחד הם חלק מחטיבת הרי האטלס של מרוקו.

הצפוניים מכולם הם הרי האטלס התיכון, ממש מדרום לרכס הרי הריף, ומתנשאים מעל בקעה שנמצאת בין הרי הריף לאטלס. את האטלס התיכון מאפיין סלע גיר, לא קשה במיוחד. כיוונם הכללי של ההרים הוא דרום-מערב - צפון-מזרח. ממוצע הגובה של ההרים הללו הוא 2,000 מטר והפסגה הגבוה נישאת קצת מעל ל-3,000 מטר.

המורדות המערביים מרכס האטלס התיכון הם ארוכים וממושכים, כך שהם מהווים חלק ממה שמחלק את המדינה בין מזרח ומדבר לבין מערב וים, אבל במקרה של האטלס, הוא גם חוצץ בין דרום לצפון מרוקו, ומפריד את הרי הריף וחופי הים התיכון לבין מרכז המדינה ודרומה. האטלס התיכון הוא אזורם של רועים נוודים, אם כי בתקופה המודרנית התפתחו על אם הדרך, בין הכפרים הקטנים, גם עיירות קסומות ומיוחדות כמו איפראן ואחרות. הנוף בחלקו דליל ומיושב לא בצפיפות רבה מידי.

האטלס היווה מקום מסתור ובריחה לעמים הילידים של מרוקו. הברברים, שוכני ההרים, הם יושבי האטלס עד היום ומהווים יחד עם תרבותם חלק בלתי נפרד מנוף האטלסצילום: Shutterstock

מאחר שהאטלס התיכון חוצץ ומפריד בין חלקי המדינה, הוא האחראי על כך שלמרוקו יש ארבע ערים היסטוריות ושהיו גם ערי בירה. מאחר והסולטנים והשליטים היו צריכים לשלוט בכל המדינה, הם היו צריכים לשמור על נוכחות בכמה ערים, וככה התפתחו פס ומקנס במורדות האטלס התיכון, מרקש סמוך לאטלס הגבוהה, וקזבלנקה ורבאט בחוף האוקיאנוס האטלנטי.

האטלס הגבוה הוא ללא ספק המרשים, הדרמטי והמיוחד מכולם. רכס מקסים זה נמצא מדרומו של האטלס התיכון, אורכו מעל 2,000 קילומטר והוא חודר לתוך אלג'יריה ותוניסיה. ממוצע גובהו מעל 3,000 מטר ופסגתו – ג'בל טובקל -  היא הגבוהה ביותר באטלס ובמרוקו, ואחת הגבוהות באפריקה כשהיא מתנשאת לגובה  של 4,167 מטר. באופן היסטורי, האטלס הגבוה נחשב לקשה מאוד למעבר וחצייה ועד היום רק מעט דרכים חוצות אותו. הדרכים האלו נחשבו לדרכים לא בטוחות והאטלס היווה מקום מסתור ובריחה לעמים הילידים של מרוקו. הברברים, שוכני ההרים, הם יושבי האטלס עד היום ומהווים יחד עם תרבותם חלק בלתי נפרד מנוף האטלס. גם יהודים התיישבו באטלס הגבוה, בתוך כפרי המוסלמים, ופעמים רבות בעת הביקור באטלס ניתן למצוא שרידי בית כנסת עתיק וקברי צדיקים בכל עיירה קטנה. אם מוסיפים למשוואה את תוואי הנוף -  הצד המזרחי של האטלס הגבוה הוא יותר מידברי וסמוך לסהרה, הצד המערבי יותר ים תיכוני ומושפע מהחוף, ופסגות הרכס מושלגות בחלק מהשנה - מקבלים את אחד האטרקציות הנוף המרשימות בעולם.

הרכס האחרון, הרי מול האטלס או האנטי אטלס, הוא גם הקטן ביותר ולכן יש הקוראים לו "האטלס הקטן". זהו רכס קצר ונמוך יותר אבל עדיין מהווה חלק מהחציצה בין חלקי מרוקו. הוא הרבה יותר מדברי ולכן מאכלס בעיקר חברות נוודיות וקטנות יותר עם יכולות שרידות טובה וגבוהה.

הכתבה מובאת בחסות פגסוס טיולים מאורגנים - כחלק ממטרתה של החברה לעידוד וקידום היכרות עם תרבויות העולם והעשרת הידע של קהל קוראיה. הטיולים המאורגנים של פגסוס למרוקו לוקחים את המטיילים לסיור מעמיק ומרתק במיוחד בין נבכיה של התרבות הססגונית והמרתקת של ממלכת המערב, בליווי מדריכי הטיולים המובילים בתחום.

כתבה בחסות פגסוס טיולים מאורגנים https://www.pegasusisrael.co.il