בין חורבן לבנייה מחודשת: סיפורה של יהדות גאורגיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוף גיאורגי
בין חורבן לבנייה מחודשת: סיפורה של יהדות גאורגיהצילום: Shutterstock
בשיתוף פגסוס
תוכן שיווקי
בשיתוף פגסוס
תוכן שיווקי

במרחק של כשעתיים וחצי טיסה מישראל שוכנת גאורגיה, אחת המדינות היפות והמסקרנות בעולם. היא כוללת נופים דרמטיים, היסטוריה שמשתרעת על פני אלפי שנים ותרבות מסורתית ייחודית. בין כל אלה, מסתתר סיפור מרתק על קהילה יהודית עתיקת יומין, שעל-פי חלק מהסברות, מקורה כבר בתקופת גלות בבל.

עדויות שונות על נוכחות יהודים באזור קווקז קיימות מתקופת האימפריה הפרסית והלאה. אל טביליסי, שנחשבת לעיר הגדולה ביותר ברפובליקה של גאורגיה, הגיעה קבוצה גדולה של יהודים רק במאה ה-19. השלטונות ברוסיה שיפרו את התנאים והמדיניות כלפי היהודים ואישרו להם להתיישב במקומות חדשים בעקבות חוקת 1804 – תקנה אשר במסגרתה ניסה אלכסנדר הראשון לשלב בארצו את היהודים הרבים שנוספו אליה. כך נפתח הגבול לטביליסי עבור חיילים יהודים שהשתחררו מהצבא ויצרו בעיר קהילה צומחת. החלו להיבנות בתי כנסת רבים באזור, בהם "בית הכנסת הגדול של טביליסי" ששוכן עד היום ברחוב לסלידזה 43.

טיול מאורגן לגאורגיה

הוא נוסד בין השנים 1895 ל-1903 על-ידי קהילת יהודי אחלציחה שהגיעו לעיר בשנת 1864. המבנה נסגר ונפתח במרוצת השנים בעקבות החלטת השלטונות, הוחרם ואף עבר בעלות. בשנות ה-90 הוא הוחזר לידי הקהילה היהודית, אך השקט לא נשמר זמן רב. ראש העיר החליט להתערב וביטל את ההחלטה להחזיר את המבנה לידי הקהילה. העניין התדרדר במהרה לידי ויכוחים קשים שהתנהלו בסופו של דבר מאחורי דלתות בית המשפט. הפסיקה הכריעה לטובת הקהילה היהודית, ובית הכנסת הוחזר לידיה.

אתר נוסף שלא זכה לשמור על יציבות הוא "מוזיאון דוד באזוב לתולדות יהודי גאורגיה", שנוסד בשנת 1933 בטביליסי. פחות מעשרים שנה לאחר מכן הוא נסגר בהוראת השלטון הסובייטי, חווה פתיחה מחודשת ואף זכה לשיפוץ מסיבי לפני כשש שנים. במוזיאון ניתן למצוא כתבי יד, בגדים, תצלומים וחומרי מידע אותנטיים שיספקו לכם הצצה לחיי הקהילה, מעין תיעוד של עלייתה והתבססותה במקום.

בית כנסת בטביליסיצילום: Shutterstock

באזוב, על שמו נקרא המקום, היה רב גאורגי ציוני, ממנהיגי הציונות הדתית בגאורגיה. השלטון הסובייטי סימן אותו למטרה לאחר שבשנת 1925 הוא סייע בתהליך עלייתן של 17 משפחות יהודיות לארץ ישראל. בתקופת מלחמת העולם השנייה הוא נאשם ב"פעילות ציונית" ונגזר עליו עונש כבד של מוות בירייה, אך בזכות מאבק עיקש שניהלה ביתו פאניה, גזר הדין הומר לעשר שנות גלות בסיביר. באזוב היה ידוע בשל פעולותיו לטובת קליטתם של בני גרוזיה בארץ ושימש כציר משמעותי בקונגרסים הציוניים.

גאורגיה סבלה אמנם ממשטר לא יציב אך במקביל העניקה יחס חם ליהודים שחיו באזורה. עם זאת, כאשר ברית המועצות אפשרה ליהודים לעלות למדינת ישראל בשנות ה-70 רובם החליטו לעזוב בשם הציוניות. עלייה זו הייתה הראשונה של יהודים מברית המועצות, ובעקבותיה התפתחה תרבות עשירה של אותם עולים מגאורגיה בישראל: החל מהקמת שכונות קהילתיות ועד פרסום עיתון בשפה הגאורגית.

כיום קיימים מגוון אתרי מורשת יהודיים בגאורגיה, מהם ניתן להתרשם וללמוד רבות. המוזיאון היהודי בקולאשי, לדוגמה, כולל מבנה מרהיב והוקם על-ידי יצחק מיכאלשבילי בבית משפחתו. במקום קיימים אביזרים ותצלומים מחיי הקהילה היהודית בקולאשי לאורך תקופות שונות ונערכים בו סיורים למבקרים. התושבים המקומיים דואגים לשימור המוזיאון ולטיפוחו, צעד שמעיד על הכבוד ההדדי שהם רוכשים למסורת היהודית ולקשר ההדוק שלה עם המקום עד היום.

בעיר אחלציחה, שעד שנות ה-70 מנתה כ-3000 יהודים, שוכן בית כנסת שנחשב למרכז היהודי הגדול בדרום המדינה. אל העיר הגיעו יהודים כבר במאה ה-12 וסייעו בהתפתחותה, אך נכון לשנת 2012 מתגוררים בה כ-8 יהודים בלבד. בית הכנסת העתיק השתמר עם השנים הודות לעבודות תחזוקה שוטפות, וניתן להתרשם בו מקורות העץ המקשטות את התקרה, מהספרים העתיקים ומהשקט הנעים שאופף את האזור הפסטורלי כולו.

מבצר באחלציחהצילום: Shutterstock

בקוטאיסי, העיר השנייה בגודלה בגאורגיה, שקיימת מעל ל-3000 שנים, קיים רובע יהודי ישן שלא כדאי לפספס. בעבר מנתה הקהילה היהודית בעיר כאלפי בני אדם (שהיווי כשני אחוזים מאוכלוסיית העיר), אך כמו משפחות רבות, רוב התושבים עלו לארץ מאז. ברחוב הראשי ברובע קיימים שלושה בתי כנסת עתיקים, אחד מהם – היפה והמרשים ביותר - פעיל עד היום.

אפשר לומר שלא קיימת קהילה יהודית אחת ויחידה בגאורגיה, מדובר בקהילות רבות. גם בערים כמו כארלי, סוראמי ואוני חיו יהודים לאורך השנים והשאירו את חותמם בדמות בתי כנסת עתיקים. יהודים אלה שמרו על זהותם בהצלחה ושילבו בה ערכים של ציונות ואהבת ישראל, שהיו ונותרו חשובים מאוד בקרב אנשי קהילות אלו.

הכתבה מובאת בחסות פגסוס טיולים מאורגנים - כחלק ממטרתה של החברה לעידוד וקידום היכרות עם תרבויות העולם והעשרת הידע של קהל קוראיה. פגסוס מזמינה את הקהל הרחב ליהנות מטיולים מאורגנים לגיאורגיה ולמגוון רחב של יעדים בעולם, בליווי מדריכים מקצועיים ועתירי ידע. בואו להכיר תרבויות שונות, להיות חלק מנופי הטבע, לחוש את הפולקלור, לגעת באנשים, להכיר סגנונות, ללמוד על דתות, כלכלה, מערכות אקולוגיות, פוליטיקה מקומית ולהיות חלק מכל מה שמרכיב את היעדים המרתקים בעולם.

פגסוס מאחלת לכם טיול מהנה :)