זירת פיתוח BIOTEC

מחקר מדעי וקידמה טכנולוגית עומדים בבסיס פעילותן של חברות Biotech farm ,Da-Ta Biotech ו- Biotech Anatomyהמספקות ללקוחותיהן מרחב מחקר מדעי לקידום תהליכי פיתוח תרופות ומכשור רפואי מתקדם. התוצאה, פיתוחים חדשניים ומקוריים המשפרים את איכות חייהם של חולים רבים, מדברת בעד עצמה

רחל נחמה-עבדי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
רחל נחמה-עבדי
תוכן מקודם

העלייה בתוחלת החיים ובאיכותם, היא ללא ספק תוצאה מבורכת של הקידמה הרפואית המציעה טכנולוגיות וטיפולים רפואיים, שלא הכרנו עד לפני עשור או שניים. אלא שהקידמה הרפואית הזו מתאפשרת בין היתר בזכות מחקרים מעמיקים, חוצי דיסצפלינות, גבולות ושיתופי פעולה מסעירי מוחות. דוגמה בולטת לכך מייצגות חברות דע-תא ביוטק, חוות ביוטק וביוטק אנטומיה הישראליות. המדובר בחברות ותיקות בבעלות פרטית, המספקות שרות מתקני מחקר ופיתוח בשלושת השלבים המשמעותיים לפיתוח תרופות ומכשור רפואי. פעילותן כוללת עבודות מחקר מעמיקות לבדיקת מכלול ההיבטים שיבואו לידי ביטוי במוצר הסופי, כשבין אלה נכללים כמובן בדיקות היתכנות, יעילות, בטיחות, רעילות והגדרת מנגנון הפעולה של המוצר או התרופה.

תוצרים מבוססים מדעית

כשבוחנים מקרוב את הסוגיות העומדות על סדר יומם של החוקרים מתקבלת תמונה ברורה באשר לחשיבות הקריטית שיש למתקני המחקר והמודלים בהם ניתן לעשות שימוש לצורך פיתוח תרופות ומכשור רפואי, הבאתם לאישור רגולטורי ולבסוף לשימוש קליני. בין אלה: בחינת יעילותה של תרופה נגד סרטן הערמונית, אפשרות להחדרת תרופה לגוף באמצעות מדבקה במקום זריקה, וגם תשובות לנושאים מהותיים הקשורים בשיפור איכות חיי החולים, כמו לדוגמה לאחר הסרת חלק מהמעי הגס בעקבות גידול סרטני, או האפשרות לשפר סטנט על ידי הוספת ציפוי שימנע חסימה עתידית. גם פיתוחים טכנולוגים הם חלק מהעניין ומסל השירותים שמציעות חברות ביוטק. כך לדוגמה: ניתן מענה לפיתוח מכשיר לשיפור ניתוחים אורטופדיים, פיתוחים רובוטיים בתחום ניתוחי הבטן והראש, פיתוח אמצעי הדמיה ואמצעים ויזואליים לשיפור יכולת רופאים מנתחים ועוד ועוד.

מי שעומדים בראש חברות הביוטק הם אדיר כורך וד"ר רינת בורנשטיין-כורך המובילים את החזון הבלתי מתפשר לספק שירותי מחקר לפיתוח תרופות ומכשור רפואי בשלבים המוקדמים והמתקדמים וכהכנה לניסויים קליניים בבני אדם.

"אנחנו בונים ומשפרים באופן מתמיד את המארג המקצועי שלנו לעבודה סינרגיסטית עם חברות פיתוח, שתניב תוצרים מבוססים מדעית, תוך שימוש מושכל באמצעי המחקר המתאימים ביותר", אומרת ד"ר בורנשטיין כורך. "מכיוון שכך, חשובים לנו שיתופי הפעולה עם חברות מקבילות. תמיד נשאף לפעילות מגוונת הכוללת חשיבה יצירתית והנגשת כלים מדעיים, קלאסיים ומתקדמים כאחד, לקידום פיתוחים חדשניים ומקוריים".

החזון הזה הוביל להקמת שלוש החברות מתוך הרצון להפחית סבל, לעבוד עם תחליפים למחקר (כגון תאים ומודלים אנטומיים) ולהפחית את מספר חיות המודל, תוך ירידה בסולם הפילוגנטי במודלים למחקר. כך מאפשרות החברות ללקוחותיהן להגיע בצורה מושכלת לפיתוח מיטבי תוך בניית הידע בצורה הנכונה.

סינרגיה אפקטיבית

לחברות דע-תא ביוטק, חוות ביוטק וביוטק אנטומיה צוות מקצועי הכולל רופאים (DVM) וצוות מדעי. לכל פרויקט של לקוח מתלווה באופן אישי הנחיה מדעית המקדמת אותו בתהליך המחקר, תוך שמירה על הגישה האנושית, האתיקה, הסודיות המסחרית ודרך הסקת המסקנות המדעית.

חברת דע-תא ביוטק מספקת שרותי מחקר במעבדה ביולוגית לפיתוחים של תרופות מטבוליות, תרופות נגד סרטן, תרכיבים, חומרים אנטי ויראליים ותכשירים אנטיביוטיים. החברה ממוקמת בפארק המדע ברחובות ולקוחותיה עוסקים בפיתוח תרופות, בדיקת ציפויים וסריקת רעילות ביולוגית לחומרים שונים, לצורך בחירת החומר המתאים ביותר לייצור מכשירים רפואיים למטרות מגוונות. המודלים המשמשים את הפיתוח בשלבים אלו הם מודלים של תרביות תאים ברמת בטיחות גבוהה, כלים מולקולריים ומכשירי פענוח שונים לעבודה עם חלבונים. לביצוע בדיקות חדירות של תרופות דרך העור, החברה מסתייעת בערכת FRANZ Cells ייעודית.

חברת חוות ביוטק מספקת שירותי מחקר במתקן חיות גדולות, הכוללים עבודה עם חיות משק. שירותים אלה מאפשרים מענה לפיתוח דרכים למתן תרופות, שיפור עיצובים של סטנטים לטיפול בחסימות כלי דם, קביעת מבנה למכשירי הובלה שונים לניתוחים לפרוסקופיים, עיצוב סופי של התקנים המשפרים איכות חייהם של חולי סרטן, פיתוח מכשירי טיפול בדימומים מסכני חיים, פיתוח טיפולים למחלות עיניים חשוכות מרפא, התקנים המשפרים את תפקוד העין ועוד פיתוחים רבים בתחום ניתוחי הגב, ניתוחים אורטופדיים, השלמות עצם, שתלים, ניתוחי פריון ומערכות המין ואחרים.

חברת ביוטק אנטומיה מאפשרת ללקוחותיה לבדוק בארץ את המכשירים שפיתחו במודל של אבר שנתרם למדע (בחו"ל), כך שהוא מדמה בצורה מיטבית את המידות האנושיות, את מערכת השלד וגישות כירורגיות אפשריות. החברה אף מאפשרת להכשיר צוותים רפואיים ללמוד כיצד להשתמש במכשיר חדש במבנה אנטומי אנושי ולהכשיר רופאים ללימוד פרוצדורות, כך שהפעילות הכירורגית החדשה תתבצע על מודל המדמה במדויק את מצב החולה ומאפשר לימוד יסודי לפני הטיפול בחולה והגעה לניתוח לאחר הכשרה מעשית.

העובדה ששלוש החברות פועלות תחת הנהלה אחת מאפשרת שיתופי פעולה בתהליך עבור לקוחותיהן היוצאים נשכרים מההכרה וההבנה המעמיקה של צרכי הפיתוח והמערכת הייחודית שלהם. כך לדוגמה הכנת פורמולציות סטריליות למחקר נעשית בדע-תא ביוטק. השימוש בהן על בסיס פרוטוקול ואיסוף דגימות מדויק נעשה בחוות ביוטק, תוך הבנה של אופן הלקיחה, השימור והאכסון המאפשרים להצליח במחקר ותוך כדי קיצור עקומת הלמידה ופיתוח מהיר המניב תוצאות רצויות.

באותה מידה, העמדת מערכת שפותחה בחוות ביוטק, ודורשת את הכרת התהליך, תיבדק על ידי ביוטק אנטומיה בקדאוור (גוף שנתרם למדע בחו"ל) ע"י הצוות הרפואי והמדעי המכיר את התהליך ובליווי הצוות ההנדסי של חברת הפיתוח הישראלית.

פיתוחים הלכה למעשה

שיפור איכות החיים של חולים ומענה למגוון בעיות רפואיות אתגר חברות שונות הנמנות על לקוחות קבוצת חברות ביוטק.

כך לדוגמה מפתחת חברת איון מדיקל  (EyeYon Medical) שתל קרנית סינטטי ועדשת מגע רפואית לאחזקת תרופה על העין, אשר יאפשרו למיליוני אנשים בעולם גישה לראייה טובה יותר. בשלב זה נמצאת החברה בעיצומם של ניסויים

קליניים מוצלחים בבני אדם עם השתל, בעוד העדשה כבר קיבלה אישור רגולטורי בשווקים בינלאומיים. מוצרי החברה נחשבים לפורצי דרך בתחום רפואת העיניים בעולם ושיתוף הפעולה עם חוות ביוטק הניב תהליך פיתוח מקצועי שתרם רבות לעיצוב המוצרים הסופיים.

שיתוף פעולה המהווה בסיס להמשך פיתוח מוצר איכותי ומציל חיים נעשה עם חברת מדיק טל. החברה מפתחת קטטר-פורט חדשני לחולים אונקולוגיים המאפשר טיפול מתמשך בתרופות ובעירויי דם. קטטר מסוג זה מוחדר לכלי דם ראשי לתקופה ארוכה והינו בעל נטייה להזדהם בחיידקים המתפתחים בקצה הפנימי. כדי להימנע מזיהום השתמשה החברה ביכולות העמדת המודל המעבדתי המדמה החדרה לדם וזיהום חיידקי במעבדות דע-תא ביוטק ובדקה את יעילות הפיתוח בחוות ביוטק.

חברת טנדונמנד מפתחת שתל ואפליקטור ייעודי לטיפול בקריעת גידים בכף היד, אשר יאפשר שיקום של תנועת היד וחידוש תפקודה המלא. החברה עושה שימוש במודלים אנטומיים של כף יד בחברת ביוטק אנטומיה. בזכות הגישה למודלים אלו מתאפשרת בדיקת המוצר בסביבה הייעודית לו, מה שיאפשר לקדם את המוצר לשימוש מומחים בכירורגיית כף יד בעתיד הקרוב.

בחזרה למדור