אדמה – טכנולוגיה מתקדמת בשירות החקלאות והקיימות

האתגרים העומדים בפני חקלאי העולם הם עצומים – שטחי אדמה לעיבוד מתמעטים, האוכלוסייה, שאותה נדרש להאכיל, גדלה והדרישות להפחתת השימוש בחומרים להגנת הצומח מחריפות. חברת אדמה מאמצת את האתגרים בשתי ידיים ומפנה את מיטב משאביה אל תחומי החדשנות והיצירתיות, כדי להוביל הן בחזית הטכנולוגית והן בחזית הסביבתית. זוהי תקופה מאתגרת ביותר בעולם האגרוכימיה, ועם זאת מהמרגשות שהיו אי פעם

גליה היפש
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז המופ של אדמה בנאות חובב  צילומים נטלי כהן קדוש
גליה היפש
תוכן מקודם

בימים אלו חברות האגרוכימיה, יצרניות החומרים להגנת הצומח, מתמודדות עם אתגרים משמעותיים ומורכבים. מצד אחד, ביקוש הולך וגובר למוצריהן מצד החקלאים, שנדרשים להאכיל את אוכלוסיית העולם הצומחת בקצב מסחרר. מצד שני, הן כפופות לרגולציה שהולכת ומתהדקת, מוציאה משימוש מוצרים שונים ומקשה בהכנסת חומרים חדשים לשוק מתוך מטרה להגן על הסביבה. המציאות המשתנה מחייבת את החברות בתעשייה לייצר חלופות.

איך עושים זאת בעולמות האגרוכימיה? קוראים לדגל את מומחי החדשנות בחברה, הלוא הם אנשי המו"פ (מחקר ופיתוח). בחברת אדמה, מהמובילות בעולם בתחום הגנת הצומח, מצליחים מאות החוקרים בארץ ובעולם לפתח מוצרים חדשניים העומדים בחזית הטכנולוגיה, תוך שמירה על תקני הסביבה והרגולציה הבינ"ל המחמירים ביותר.

"האתגרים שעומדים בפני שרשרת המזון והרצון להגן על הסביבה, דוחפים אותנו כל הזמן לחפש ולאמץ פתרונות טכנולוגיים חדשניים. הסביבה הדינמית הזאת מחייבת אותנו להיות יצירתיים, לפרוץ גבולות ולהגיע למחוזות חדשים", אומר ד"ר יואב אבידור, סמנכ"ל חדשנות, מחקר, פיתוח ורישוי באדמה. "באמצעות הפיתוחים הללו, אנו נמצאים בחזית טכנולוגית וסביבתית חדשה אשר התעשייה רק מתחילה להכיר".

אדמה מחזיקה באחד מסלי המוצרים הרחבים ביותר בעולם של חומרים פעילים להגנת הצומח, שרובם המכריע גנריים. "החדשנות המחקרית והטכנולוגית שלנו מתבטאת בפיתוח פורמולציות ותכשירים המשלבים טכנולוגיות חדשניות, שמאפשרות להעביר ביעילות את החומר הפעיל אל אתר המטרה בצמח, בפטרייה או בחרק המזיק – למשל טכנולוגיות שמדביקות את התכשיר אל העלים ותכשירים המסייעים לחומר לחדור למערכת ההובלה בצמח. מה שהופך את התכשירים לאפקטיביים יותר תוך שימוש במינון נמוך יותר של החומר הפעיל, ובכך הם ידידותיים יותר לסביבה", מסביר ד"ר אבידור.

ואכן, על פי ארגון CropLife העולמי, הודות לחדשנות ולטכנולוגיות מתקדמות בתעשייה, ירד השימוש בחומרים להגנת הצומח באופן דרמטי ב-50 השנים האחרונות, מה שהביא לירידה ממוצעת של 95% בשימוש בחומרים פעילים.

אנשי המופ של אדמהצילום: נטלי כהן קדוש

מכשירים את דור העתיד של המדענים

לפני כשנה וחצי חנכה חברת אדמה מרכז מחקר ופיתוח גלובלי בנאות חובב שבנגב, המאכלס למעלה מ-100 חוקרים במעבדות חדשניות. עשרות שיתופי פעולה נעשים במרכז עם חוקרים ואקדמאים המתמחים בכימיה, אגרונומיה, חקלאות ותחומים נוספים. זהו קומפלקס שלם שבו נעשים כל שלבי הפיתוח, משלב מחקר כימי בסיסי, דרך פיתוח תהליכי ייצור לחומרים פעילים ועד למוצר סופי המוכן לשימוש עבור החקלאי.

תוכניות הפיתוח העתידיות של אדמה הביאו אותה לזהות שקיים מחסור בחוקרים בתחום. "אין כיום מספיק סטודנטים, בשלב סיום לימודי האוניברסיטה, בעלי רקע מדעי פרקטי המתאימים להצטרף לתעשייה בתחום הפורמולציות, מה שמהווה מחסום גדילה מוחשי לתעשייה בארץ", אומר ד"ר אבידור.

לכן, בסוף 2019 החברה יזמה הקמה של מרכז מחקר והוראה מוביל וראשון מסוגו באוניברסיטת תל-אביב, אשר מתמקד בפיתוח טכנולוגיות הובלה מתקדמות לחומרים פעילים (Delivery) ופורמולציות בתחום הגנת הצומח. תוכנית הלימודים שפותחה במיוחד מועברת ב"מרכז אדמה למערכות הובלה מתקדמות לתכשירים להגנת הצומח", שפועל בבית הספר לכימיה, בשיתוף בית הספר למדעי הצמח והפקולטה לרפואה, באוניברסיטה. "במסגרת התוכנית, מוכשרים חוקרים וסטודנטים בתארים מתקדמים בתחום מהארץ ומחו"ל. זה הדור הבא של חזית המדע", אומר ד"ר אבידור, "ההכשרה שהמרכז מעניק תשרת לא רק את תחום האגרוכימיה אלא גם את ענפי התרופות, הקוסמטיקה, הדפוס הדיגיטלי ועוד".

על אילו פרויקטים ומחקרים אתם עומלים בימים אלו?

"פרויקט חשוב ביותר שאנו עוסקים בו כעת הוא ההתמודדות עם מחלה פטרייתית (ספטוריה) הפוגעת בגידולי החיטה ומשמידה אותם, בעיקר באירופה, בצפון אמריקה ובאוסטרליה. האתגר הוא עצום מכיוון שזו מחלה נפוצה שיכולה להוביל למחסור במזון הבסיסי ביותר שלנו: לחם. עלויות הטיפול הנוכחי בפטריה הן עצומות ונדרשת כמות גדולה של חומרים להגנת הצומח כדי להתמודד איתה. חיפשנו דרך יעילה יותר לטפל בפטריה. לשם כך חברנו לסטארט-אפ שפיתח טכנולוגיה ייחודית, ובשילוב עם טכניקות שפיתחנו באדמה אנו משפרים את ההולכה של החומר הפעיל שלנו לאתר המטרה בפטריה. כעת אנו בשלב ניסויי שדה מתקדמים עם הפורמולציה החדשה בצרפת, גרמניה, אנגליה וניו-זילנד וכבר רואים תוצאות בשטח. בקרוב נעבור לשלב תהליך הרישוי".  

מגיבים מהר לצרכי השוק המשתנים

אדמה נמצאת בשורה הראשונה של חברות האגרוכימיה העולמיות הכוללות שחקני ענק כגון BASF, באייר, סינג'נטה ודופונט. "היתרון של אדמה הוא יכולת זיהוי תהליכי שוק ותרגום זריז של תובנות אלו למוצרים חדשים", מסביר אבידור. "האנשים שלנו בשטח יודעים לזהות מגמות כמו מחלות חדשות שצצות או עמידות לחומר שמתפתחת בגידול מסוים, ולתרגם תובנות אלו במהירות רבה יחסית לפיתוח מוצר חדש. לאדמה ניסיון רב ביצירת שילובים סינרגיים בין חומרים פעילים והרכבת תערובות אפקטיביות יותר".

דוגמה לכך היא תערובת קרונוס, שהשיקה אדמה בברזיל ב-2018, המיועדת לטיפול במחלת החילדון האסייאתי שפוגעת בגידול הסויה, מהנפוצים בגידולי העולם. "המחלה שהגיעה לברזיל לפני כעשור, פיתחה עמידות מהירה לחומרים הקיימים בשוק. זוהי מחלה הרסנית במיוחד שעלולה לגרום לאובדן מהיר של עד 80% מהיבול בשוק ייצוא של 33 מיליארד דולר בשנה. התערובת החדשה היא שילוב של שלושה חומרים פעילים שלא היה קיים בשוק, ועל זה פיתחנו תכשיר עם תכונות משופרות שהאפקטיביות שלו גדולה מכל אחד משלושת הרכיבים הבודדים בנפרד. כיום הקרונוס הוא מוצר מוביל בברזיל, והוא מספק תוצאות טובות יותר מהחומרים שמציעות המתחרות", מסכם ד"ר אבידור.

מי אנחנו?

אדמה הינה מהחברות המובילות בעולם בתחום הגנת הצומח, המספקת פתרונות לחקלאים בכל העולם להתמודדות עם עשבים, מזיקים ונגעים. לאדמה אחד מסלי המוצרים המקיפים והמגוונים בעולם של חומרים פעילים וכן מרכזי מחקר ופיתוח, מתקני ייצור ופורמולציות מתקדמים, לצד תרבות ארגונית אשר מעודדת את אנשיה בשווקים ברחבי העולם להאזין לחקלאים וליישם פתרונות בהתאם לצרכים בשטח. כל אלה ממצבים את אדמה באופן ייחודי להציע מגוון עצום של תערובות ופורמולציות ייחודיות ומוצרים מבודלים ואיכותיים, המספקים פתרונות אשר נותנים מענה לצרכי החקלאים והלקוחות המקומיים ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם.

למידע נוסף, בקרו אותנו כאן >>

או עקבו אחרינו בטוויטר ב- @AdamaAgri

בחזרה למדור