פורום קהלת: הישגים ואתגרים

הבטחת עתידה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, חיזוק הדמוקרטיה הייצוגית, הרחבת חירויות הפרט והעמקת עקרונות השוק החופשי. פורום קהלת - מכון מחקר ומעשה עצמאי

יובל בן משה
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס על הצהרת פומפאו  צילום מיכל פתאל
יובל בן משה
תוכן מקודם

שר המשפטים ויו"ר ההסתדרות התבטאו בנוגע להשפעתו הרבה, ראש הממשלה נואם בכנסים שלו ואפילו מזכיר המדינה האמריקאי שולח סרטון. חברי כנסת רבים נעזרים בו, שרים מתייעצים איתו. מיהו פורום קהלת? מכון מחקר ומעשה עצמאי, הפועל מירושלים משנת 2012 להבטחת עתידה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, לחיזוק הדמוקרטיה הייצוגית, הרחבת חירויות הפרט והעמקת עקרונות השוק החופשי. פעילות זו נעשית באמצעות מחלקות שונות בפורום העוסקות בכלכלה, תכנון, רגולציה, חינוך, ליטיגציה, משפט חוקתי ובינלאומי ועוד.

הורדת יוקר המחייה והקלה על ניהול עסקים

פורום קהלת עוסק בגורמים ליוקר המחייה בישראל: מונופולים, קרטלים ובמיוחד רגולציה עודפת, מיושנת ולא יעילה המוגדרת בכלליות ביורוקרטיה. כדי לצמצם חסמים מיותרים, לדוגמה במקרים של עולים בעלי מקצועות רפואיים שמתקשים לקבל רישיונות עבודה או של אדריכלים צעירים שנתקלו בחסמים מצד הגילדה המקצועית, הפורום פעל באמצעות מחקר, דין ודברים מול הרגולטור ולפעמים בליטיגציה בבית המשפט. הכלכלה הישראלית מרובה רגולטורים, המטילים חובות ואיסורים על העוסקים בתחום, לפעמים ללא תיאום ביניהם. בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי וגורמים שונים, ביניהם הממשלה, התעוררו לטפל במצב. מיזם "שולה המוקשים" מבית הפורום מאתר את החסמים הרגולטוריים באמצעות ביצוע סקר בקרב העוסקים בכל תחום ואיסוף התלונות לגבי חסמים מיותרים שמונעים מהעסק להתרחב, מרתיע יזמים חדשים או מייקרים את הפעילות. במקביל, נערך מיפוי וניתוח של החוקים והתקנות. התוצר הוא רפורמה מקיפה שכשתתקבל תעלה את איכות הרגולציה לרמה המקובלת במדינות מפותחות, תפתח את השוק ותאפשר ליזמים להתמקד ביזמות במקום בטפסים. נייר מפורט לגבי ענף המסעדנות, כבר פורסם והצעות נוספות כבר בדרך.

נשיא ביהמש העליון בדימוס אהרון ברק בהשקת ספר על דת ומדינה בישראלצילום: אוליביה פיטוסי

קידום אוטונומיה בחינוך

המחלקה למינהל ציבורי עוסקת בסוגיות שאינן בתחום המשפטי או הכלכלי "הטהור". המחלקה עוסקת בעיקר במדיניות חינוך, בקידום רעיון האוטונומיה של בתי ספר ובחירה חופשית להורים, כמענה לתפקוד הבינוני ומטה של מערכת החינוך הריכוזית. בנוסף עוסקת המחלקה במדיניות רגולטורית, בעיקרה צמצום אסדרות (רגולציות) מיותרות, ובתחום המינויים בשירות המדינה, שבו המחלקה מציעה פתרונות לאיזון בין שמירה על התודעה והניסיון המקצועי של הפקידות הבכירה לבין סמכות נבחרי הציבור להוציא לפועל את מדיניותם.

סיוע לארגוני החברה האזרחית

"הפורום לחברה האזרחית" (הפל"א) הוקם במטרה לסייע ליזמים ולארגונים חברתיים להגדיל את השפעתם, במיוחד היכן שהמדינה לא יכולה לתת מענה לאזרחיה, ובכך לקדם סדר יום ציוני במרחב הציבורי בישראל. הפל"א, שהוקם בשנת 2016, מציע הכשרות, סדנאות וייעוץ בתחומים שונים, תוך שימת דגש על עבודה עם מקבלי החלטות וקובעי מדיניות, פועל בחסות פורום קהלת כארגון תשתית ומשירותיו נהנים 1,800 פעילים ויזמים חברתיים מ-200 ארגונים המבקשים להתפתח מקצועית.

דמוקרטיה ייצוגית וזהות לאומית

המחלקה המשפטית מתמקדת במחקר וקידום מדיניות, בעיקר בסוגיות של הפרדת רשויות. לפי חוקרי המחלקה המשפטית, ישראל סובלת מאקטיביזם שיפוטי מופרז, כלומר מהתערבות מוגזמת של בית המשפט העליון בענייני מדיניות, וגם מאקטיביזם ייעוצי מצד מערך הייעוץ המשפטי לממשלה, שבולט במיוחד בתקופה האחרונה. פורום קהלת מציע להחזיר את הייעוץ המשפטי לממשלה לתפקידו המקורי, יועץ לממשלה הנבחרת המוסמכת לקבל את ההכרעות.

במחקר מקיף של שיטת מינוי שופטי הערכאה החוקתית העליונה בכל מדינות ה-OECD, הראו חוקרי הפורום  כי ישראל חריגה מאוד בכך שאינה מפקידה את שיטת הבחירה בידי נבחרי הציבור בלבד. החוקרים תולים בכך את האקטיביזם השיפוטי המופרז שממנו סובלת ישראל.

כחלק מפעילות המחלקה לקידום זהותה של ישראל כמדינת לאום יהודית היא ליוותה את חקיקת חוק יסוד הלאום ופועלת לקידום מדיניות הגירה אחראית והרחקת מסתננים ושוהים בלתי חוקיים אחרים בישראל, למעט במצבי פליטות ברורים.

קידום כלכלה חופשית

פורום קהלת לכלכלה נוסד בשנת 2014 במטרה לקדם מדיניות תומכת צמיחה, תחרות וחירות, באמצעות מחקר כלכלי וחברתי. הפורום מתמחה בניתוח סוגיות כלכליות וחברתיות ובהכנת הצעות מדיניות על בסיס מחקרי תיאורטי ואמפירי. פעילות הפורום ופרסומיו מכוונים למקבלי ההחלטות ולקהל הרחב, ומטרתם לגבש תמונה מדויקת של המציאות הכלכלית והחברתית בישראל, לאתגר תפיסות מקובלות, ולהציע פתרונות מדיניות לקידום שגשוג כלכלי וחברתי.

מאבק במגפת הקורונה

כבר מינואר 2020 זיהה צוות פורום קהלת את סיכוני המגיפה, וקידם המלצות מדיניות שונות להכלתה מכל הבחינות. פורום קהלת לכלכלה נרתם למחקר משווה מהיר על הצעדים שננקטו בעולם לפיצוי עסקים ומשקי-בית ולשמירה על ליבת הפעילות הכלכלית ומקסום היכולת לצמוח בהמשך. צוות הביטחון הלאומי בפורום גיבש מערכי הסברה לציבור באמצעות פרויקט 'מוקי בר-חוסן' (חפשו בגוגל) וצוות בהובלת מנכ"ל הפורום הפיק סדרת ניירות מדיניות בנוגע למטרות העל המומלצות של מדיניות הממשלה, אפס הדבקה בקהילה, תוך דגש על חשיבות האחריות האישית, הערבות ההדדית והנכונות לפעול יחד למען מטרה משותפת.

פורום קהלת רשם הישגים לא מבוטלים בשמונה שנות קיומו. עם זאת, גם לאנשי הפורום ברור שעוד ארוכה הדרך עד שתהיה כאן כלכלה חופשית ונטולת רגולציה מיותרת, ושגם לזהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי עוד נכונו אתגרים.

בחזרה למדור