שוברים את מעגל העוני

חלוקת מזון בריא ומזין ואספקת חומרי ניקוי וציוד לחורף. פעילות עמותת "אוכל לנזקקים" בימים שבשגרה והמענה לצרכים שהתגברו בתקופת הקורונה

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הסיוע הזה מתבצע בעזרת מתנדבים המביאים את סלי מזון, חומרי הניקוי והציוד עד דלת ביתם של הנזקקים
הסיוע הזה מתבצע בעזרת מתנדבים המביאים את סלי מזון, חומרי הניקוי והציוד עד דלת ביתם של הנזקקיםצילום: יח"צ
ענת יפה
תוכן שיווקי

כבר 17 שנה שעמותת "אוכל לנזקקים" פועלת בישראל לשבירת מעגל העוני, כשהמילים Breaking the Cycle of Poverty החרותות על לוגו העמותה הן נר לרגליה. בימים שבשגרה מסייעת העמותה לאלפי ישראלים, קשישים, משפחות במצוקה וניצולי שואה - המקבלים ממנה עזרה באופן שוטף. מגפת הקורונה חידדה את הצורך הזה, וגם בימים אלה עמותת "אוכל לנזקקים" עמדה, ועדיין עומדת, מול האתגרים האדירים ומסייעת בחלוקת מזון בריא ומזין, ובאספקת חומרי ניקוי וציוד לחורף לאזרחים רבים שנפגעו מהמצב. "למרבה הצער אנחנו מסייעים היום להרבה יותר נזקקים חדשים שהצטרפו למעגל העוני, והסיוע הזה מתבצע בעזרת מתנדבים המביאים את סלי מזון, חומרי הניקוי והציוד עד דלת ביתם של הנזקקים", אומרים בעמותה.

רווחה והערכה עצמית

עמותת "אוכל לנזקקים" הוקמה בשנת 2003 ביוזמה של אדריכל יהושע פלצמן, בעל עבר התנדבותי עשיר במסגרות שונות, שותף במשרד פלצמן-רוזנפלד אדריכלים, אליו הצטרפו בעלי מקצועות חופשיים והתאגדו במטרה לסייע לקהילה.

מתנדב ממחלקת הפיקוח של עיריית תל אביב בחלוקת מזון לבתי נזקקים צילום: יח"צ

"משנה לשנה, ובעיקר בשנים האחרונות, הולכת המדינה ומתנערת מהדאגה לחלשים, ומטילה כמעט הכל על החברה והקהילה", אומר פלצמן. "ללא גופים כמו 'אוכל לנזקקים' היו כאלה שמסיימים את יומם רעבים ללחם, פשוטו כמשמעו. 'אוכל לנזקקים' דואגת לשמור על כבודם של אלו שהגיעו בעל כורחם למצבם, ומבלי שתפגע הערכתם העצמית".

חבילות מזון למשפחות נזקקות צילום יחצצילום: יח"צ

עמותת "אוכל לנזקקים" נמצאת בקשר ישיר עם מחלקות הרווחה של העיריות, ומקבלת דרכן רשימות של המשפחות הנזקקות. כמו כן מקבלת העמותה פניות ישירות רבות של משפחות במצוקה על ידי פנייה אישית. "לצערנו, בישראל האזרח חייב לדרוש ולעמוד על זכויותיו מהמדינה, אך כיצד משפחה קשת יום, הנאבקת בחרפת רעב ועוני ונטולת כוחות נפשיים להתמודד מול הרשויות ולבקש סיוע מאגפי הרווחה, תוכל להתמודד עם כך? 'אוכל לנזקקים' מסייעת לאותן משפחות ומפנה אותן באופן מדויק ללשכות הרווחה והסיוע בקרבת מגוריהם", אומר יהושע פלצמן.

"בפעולות ההתנדבות משלבת העמותה בני נוער - תלמידי תיכון, כדי להמחיש להם את מצבה הכללי של המדינה וללמדם שהתנדבות ועזרה לזולת הינם ערך עליון וחשוב", אומרת רחל בן צבי מנהלת קשרי לקוחות, משאבים והתנדבות.

Food for the Disadvantaged Israelקרדיט: joshua255100

עמותת "אוכל לנזקקים" פעילה במיגור העוני על ידי שינוי מדיניות הממשלה, בהשתתפות בוועדות הכנסת וכן שיתוף פעולה לצורך איגום משאבים עם ארגונים דומים בישראל, שיתוף שמתבטא באיסוף מזון וחלוקת עודפים.

היום יותר מתמיד זקוקים בעמותה לסיוע של הציבור. "אתם השותפים האמיתיים במאבק שלנו לחברה טובה וצודקת יותר, שבה כבודו של האדם נשמר וזכויותיו אינם נרמסות. 'ישראל ערבים זה לזה' ובזכות אנשים טובים יש לנו אפשרות להמשיך ולפעול", אומר יהושע פלצמן.

מחסן "אוכל לנזקקים": נמל תל אביב 4, תל אביב, טל' 03-6024444
לתרומות לחצו כאן
לאתר העמותה