רישיון לנהוג אחרת

"צעירים נוהגים אחרת", מיזם חברתי קהילתי, שמטרתו לשנות את תרבות הנהיגה בקרב נהגים חדשים וצעירים, נולד לאחר תאונת דרכים קשה בה נהרגו שלושה תלמידי י"ב. פרופ' אבי ריבקינד, שייסד את המיזם, העניק למוות המיותר משמעות לקדושת החיים. במיזם שפועל 15 שנה, שותפים: המרכז הרפואי הדסה, המטה העירוני לבטיחות בדרכים בעיריית ירושלים, הרלב"ד ואור ירוק

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' אבי ריבקינד מקבל פרס בטיחות בדרכים כשותף בפרוייקט
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

קיץ 2004, שלושה צעירים משכבת י"ב בתיכון הראל במבשרת ציון, שסיימו את מבחני הבגרויות, חגגו בשיירת רכבים ב"רונדו" המסורתי. סמוך לאבו גוש, התנגש רכבם, בעוצמה רבה בעצים שהיו לצד הדרך. שניים מהם נהרגו במקום, והצעיר השלישי הובא אל חדר הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם, עם פציעת ראש קשה.
מערך הטראומה במרכז הרפואי הדסה עין כרם, הוא הראשון שהוקם בישראל, בשנת 1992, על ידי פרופ' אבי ריבקינד שניהל את המחלקה לכירורגיה כללית ואת מערך הטראומה באותם ימים. פרופ' ריבקינד המתין לפצוע הצעיר, אך לנוכח מצבו האנוש של הנער, הבין שלא ניתן להצילו.


"הוריו של הנער נכנסו לחדר והתמונה שראו לנגד עיניהם הייתה מזעזעת",  נזכר פרופ' ריבקינד. אמנם מראות של פצועים קשה ואנוש, לא נחסכו ממנו במהלך השנים, שכן לחדר הטראומה בהדסה עין כרם הובאו פצועים רבים, בין חיים למוות, חלקם נפגעי תאונות דרכים, חלקם כאלה שנפגעו באירועי הטרור בירושלים באינתיפאדה השנייה, שהחלה בשנת 2000. אלא שחוסר היכולת של הצוות הרפואי להציל את הנער ואבדן החיים בגיל כל כך צעיר, היו בבחינת Game Changer. 
"הצוות הרפואי עמד ליד מיטת הנער יחד עם הוריו. הסברנו להם מה מצבו של בנם, הפרח הצעיר. זו הייתה סיטואציה לא פשוטה, שהצליחה לזעזע אותי מאוד. אמרתי לעצמי שאני חייב לעשות מעשה, כדי שהנערים והנערות האלה, שכל החיים לפניהם, לא יגיעו לחדר הזה. אני פשוט לא רוצה אותם כאן", מספר פרופ' ריבקינד.
הזעזוע העמוק שלו כרופא וכהורה, הובילו אותו להקמת מיזם חברתי קהילתי יוצא דופן "צעירים נוהגים אחרת", שפועל כבר 15 שנה, בשיתוף בית החולים הדסה עין כרם, המטה העירוני לבטיחות בדרכים במנהל החינוך של עיריית ירושלים, הרלב"ד ועמותת אור ירוק. 
המיזם מפגיש באופן פרונטלי ממש "לפנים", את הנהגים החדשים והצעירים עם ההשלכות הכואבות, ההרסניות והבלתי הפיכות של תאונות דרכים.
אחת ממטרות המיזם היא העלאת והגברת המודעות של בני הנוער - הנהגים החדשים, שזה עתה קבלו רישיון נהיגה, לסכנות שבדרך, סכנות בנהיגה לא אחראית: באי ציות לחוקי הנהיגה, ובנהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול. העלאת המודעות תביא להצלת חיים. מטרת העל של מיזם "צעירים נוהגים אחרת", היא לשנות את תרבות הנהיגה של הנהגים הצעירים בישראל.


ישר ללב
מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, נהגים צעירים מעורבים יותר בתאונות דרכים בשל חוסר ניסיון בנהיגה אך גם בשל נטייתם לקחת סיכונים. שמירה על כללי התנועה, התרעננות במצבי עייפות, הימנעות משימוש בטלפון הנייד בעת נהיגה, הימנעות מנהיגה תחת השפעת אלכוהול ועוד יכולים לסייע במניעת מעורבות בתאונות דרכים.
על פי הנתונים, נהגים צעירים (בני 17 עד 24) היוו בעשור האחרון 21% מכלל הנהגים המעורבים בתאונות דרכים חמורות. זהו שיעור הגבוה פי 1.6 יחסית לשיעורם בקרב בעלי הרישיון. זו גם הסיבה לבחירה בחתך הגילים של תלמידי כיתות י"ב, הנמצאים בתחילת דרכם על הכביש, וכן מתוך תחושת שליחות של המרכז הרפואי הדסה לעשות את השינוי התודעתי על ידי חשיפתם של בני הנוער – דור הנהגים הבא, לתוצאות האפשריות של אותה אחריות שניתנת להם.
""במיזם הזה אנחנו מבקשים לחדור לליבם של הצעירים ואחר כך גם לראש", מדגיש פרופ' ריבקינד ומוסיף: "בתחילת כל מפגש שלי עם בני הנוער, אני מסביר להם שמאחורי הסטטיסטיקה של תאונות הדרכים, עומדים אנשים: צעירים, מבוגרים, ילדים, הורים שמטפלים בילדים נכים, אנשים שנגזר עליהם לחיות בכיסא גלגלים כל חייהם. אבל לאמיתו של דבר, זו לא גזרת גורל, ההגה בידיים שלהם והאחריות היא של האוחזים בהגה".

בני נוער בביקור בחדר הטראומה בבית החולים הדסה עין כרםצילום: דוברות הדסה


לדבר לדור ה-Z 
התוכנית מופעלת בהתנדבות על ידי מיטב הרופאים והצוותים בהדסה, במסגרתה מגיעים תלמידי י"ב אל בית החולים ליום הדרכה, הכולל הרצאות של רופא – מומחה בכירורגיה, אורתופד, עובדת סוציאלית, סדנה אינטראקטיבית ונציג עמותת אור ירוק. בהרצאות נחשפים התלמידים לתהליך הקליטה והטיפול בנפגעי תאונות דרכים, גורמי התאונות, מניעתן והשפעת הפציעה על הנפגע ובני משפחתו במהלך הטיפולים והשיקום.
שיאו של הביקור בבית החולים, הוא מפגש של התלמידים עם נפגע תאונת דרכים – אשר מספר להם באופן כנה וגלוי על פציעתו הקשה ועל ההתמודדות עם הקושי הפיזי, והחיים שהשתנו לחלוטין. לסיום, מבקרים התלמידים ביחידת הטראומה בהדסה ומכירים מקרוב את המערך אליו מובהלים פצועי תאונות הדרכים בירושלים.
מידי שנה משתתפים ביום ההדרכה הייחודי, שהתקיים עד כה רק בבתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, אלפי תלמידים מירושלים ומסביבתה. בשנתיים האחרונות, הודות להצלחת הפרויקט ולשיתוף הפעולה המלא בין גורמי העירייה, ארגוני נהיגה בטוחה וצוותי הדסה, הועתק הדגם לבתי חולים נוספים ברחבי הארץ. 
המשימה להגיע אל דור ה-Z, המאופיין בהיותו טכנולוגי וגלובאלי, ולהציג בפניו את הסכנות בנהיגה לא אחראית, היא אמנם משימה מאתגרת, אך ניכר שהיא מצליחה לחדור את המסכים ולגעת בנהגים הצעירים. תגובותיהם של תלמידי י"ב המשתתפים במיזם "צעירים נוהגים אחרת", מעידות על כך. 
חלקם מעידים על הבנת האחריות המוטלת עליהם כשהם אוחזים בהגה. אחרים מספרים על פחד וחשש מההשלכות של תאונות דרכים, ואחרים מתגייסים לצה"ל וכמפקדים, פועלים לשינוי תרבות הנהיגה גם בקרב החיילים אשר בפיקודם.

"צעירים נוהגים אחרת" - העובדות מדברות
המיזם יצא לדרך בפברואר 2005, מידי שנה משתתפים במיזם כ-4,000 תלמידים, ולאורך השנים נחשפו למיזם ייחודי זה כ-60,000 תלמידים.
בשנתיים האחרונות הועתק המודל בהצלחה לבתי חולים נוספים בארץ, ביניהם אסף הרופא, העמק, אסותא אשדוד ועוד.
ימי עיון במתכונת דומה מתקיימים גם לנהגים מקצועיים: במג"ב, ביחידות תובלה בצה"ל ונהגי אגד.