כשיש כאלה ידידים

"ידיד לחינוך" היא נקודת התחלה מצוינת לתקופת חיים משמעותית חדשה. היא מספקת פתרון לתלמידים ולאזרחים ותיקים גם בימי הזום

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתנדבים גמלאים למען לתלמידים
ענת יפה
תוכן שיווקי

עמותת "ידיד לחינוך" מחברת למעלה מעשור, בין ניסיון החיים והלב הגדול של הגמלאים והגמלאיות ובין צרכי מערכת החינוך. כמענה לשני אתגרים – העומס על מערכת החינוך והזדקנות האוכלוסייה – פותח מודל המושתת על יצירת קשר בין גמלאים וגמלאיות מתנדבים ומתנדבות עם ניסיון וידע מצטבר לבין בתי ספר ומורים שיוכלו ליהנות מיד נוספת, ראש חושב ולב רחב, יעזרו לתלמידים ולתלמידות ויצטרפו למאמץ החינוכי. 


 שלושה מי יודע?

"ידיד לחינוך" פועלת בפריסה ארצית ובשלושה עולמות תוכן: עולם החינוך והקהילה, עולם הגמלאות ועולם ההתנדבות ומתמחה בגיוס, בליווי ובהפעלה של אזרחים ותיקים כמתנדבים ומתנדבות במערכת החינוך, לצד העמדה של מסגרת ("מועדון חברתי") להשתייכות קבוצתית ואזורית. מציאות של WIN – WIN  שבה שני השותפים יוצאים נשכרים – התלמידים, המורים ובתי הספר מחד והגמלאים מאידך. מדובר במודל ייחודי בחברה האזרחית כאשר היא מקדמת בו זמנית שני תחומי עניין חברתיים לאומיים: 
סיוע למערכת החינוך בהיקפים משמעותיים ובעיצוב מערכת ערכית, מגוונת, מתקדמת, עשירה בתוכן ומחוברת לקהילה שבתוכה היא פועלת.  
תרומה לאיכות חיי הגמלאים והגמלאיות -  ציבור גדול שבשנים הקרובות רק ילך ויגדל, כאשר מסגרת הפעילות ב"ידיד לחינוך" מכניסה לחייהם עושר רב של פעילות העשרה ולמידה במגוון ערוצים, מביאה את ניסיון חייהם לקדמת הבמה ולמעשה נעה כנגד תפישת הגילנות. הגמלאים והגמלאיות המשתתפים בפעילות ממשיכים להיות פעילים, חיוניים, רלוונטיים ומשמעותיים ובכך תורמים לבריאותם ולאושרם ומפחיתים משמעותית עול לאומי של היבטי טיפול בריאותי, הן מצד מערכת הבריאות והן מצד בני משפחתם. "ידיד לחינוך" בולטת בגישתה בה היא מאמינה ומאתגרת את הגמלאי להביא לידי ביטוי את ניסיון חייו ואת יכולותיו הייחודיות שאין לאחרים. בכך הוא פועל ממקום של עוצמה וידע ייחודי ולא משתתף כעוד מספר סטטיסטי של צריכת שירותים פאסיבית (הקשבה להרצאות). לכך השלכות עצומות על תפישת הביטחון העצמי ויש בה לתרום למאבק בגילנות.


ב"ידיד לחינוך" פועלים בשגרה אלפי מתנדבים במאות בתי ספר ברחבי הארץ, בהיקף תרומה שנתי של מאות אלפי שעות. מודל "ידיד לחינוך" מניב תחושת ערך למתנדבים, מצמצם את בדידותם ואף תורם לבריאותם הנפשית והפיזית, ומאידך מביא לסיוע למורים במלאכת ההוראה ולקידום התלמידים ברמה החינוכית, הלימודית, הרגשית והחברתית. מחקר שנערך על פעילות "ידיד לחינוך" על ידי חברת BDO העלה, כי במונחי פריון למשק, מדובר במיזם שמפיק פי 10 מההשקעה בו. תמיכה ב"ידיד לחינוך" נוגעת ישירות בחייהם של עשרות אלפי ישראלים – גמלאים וגמלאיות, תלמידים ותלמידות ומורים ומורות, בכל רחבי הארץ, ומקדמת את החברה הישראלית בתחומים של חינוך, התנדבות, זקנה פעילה ובריאות. 


אין בית ספר שלא כדאי לו להיעזר בניסיון החיים של הגמלאים והגמלאיות בתהליך החינוכי, ואין גמלאי שלא יכול להרוויח מהקדשה של מספר שעות בשבוע כדי להביא את ניסיון חייו לילדים ולמורים. בהיבט של קהילה, מודל "ידיד לחינוך" מדגיש את החיבורים בין צוותי ההוראה והתלמידים לגמלאים שגרים וחיים פיסית מול המוסד החינוכי. בסך הכול חוצים את הכביש ובמודל העירוני המנוכר, יש בכך כדי לתרום לחיזוק חיי הקהילה ולתמוך בתפישה ש"נדרש הכפר כולו לגדל ילד", גם במודל חיים עירוני. 


ראשי הרשויות המקומיות הם הצרכנים המרכזיים של "ידיד לחינוך" כי בו זמנית הם משפרים את איכות השירות שהם מעניקים לתושביהם הן בהיבט החינוכי, הן בהיבט איכות ההזדקנות בתחומם והן בהיבט המרקם הקהילתי.


בשגרת קורונה, "ידיד לחינוך" ממשיכה בפעילותה רק מרחוק. ההתנדבות מבוצעת באמצעות שיחות וידאו (תוכנת הזום) או בטלפון במגוון רחב של תוכניות ייעודיות בתחומי תוכן מגוונים: אנגלית, מתמטיקה, מדעים, השפה העברית ועוד. בידיד לחינוך מאמינים כי תרומת "ידיד לחינוך" למערכת החינוך, לאזרחים ותיקים ולקהילה, מספקת מענים לצרכים בוערים ולאתגרים גדולים עמם מתמודדת החברה הישראלית.


לפרטים נוספים כנסו לאתר ידיד לחינוך
לתרומות לחצו כאן