ההגנה כולה שלך

הפתרון האולטימטיבי והמיוחל להגנה בימי קורונה הוא מסכת Livinguard, שהוכחה מדעית בהשמדת יותר מ-99.9% מנגיפי הקורונה. עודד גזית מחברת עמוס גזית, המשווקת בבלעדיות את המסכות בישראל, מספר מה הופך את המסכה למיוחדת ויעילה כל כך ומהו היתרון המיוחד שהיא מציעה לנשים?

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברת livinguard
אסף לבנון
תוכן מקודם

חברות רבות מתיימרות לייצר כיום מסכות אנטי-ויראליות יעילות, אך נראה שאף אחת מהן אינה מצליחה לעשות זאת ברמה של Livinguard. החברה השוויצרית פיתחה מסכות פנים עם יעילות מרשימה ומפתיעה. בעוד שמסכת N95 קונבנציונלית רק מסננת טיפות וחלקיקים שעלולים לשאת את נגיף הקורונה, מסכת Livinguard (שמשתמשת גם היא בפילטר בתקן-תעשייתי זה) מציעה בנוסף גם הגנה שאין שנייה לה: כל שכבה העוטפת את הפילטר מסוגלת להשמיד כמעט כל זכר לנגיף הקורונה. לא פלא, אם כך, שמסכות Livinguard נראות יותר ויותר ברחוב הישראלי. חברת עמוס גזית, המשווקת אותן בבלעדיות בישראל, מדווחת על גאות בביקוש, במיוחד לאחר פרסום המחקר של המכון לבריאות הסביבה והיגיינת בעלי חיים של האוניברסיטה החופשית בברלין, שהוכיח שהמסכות מסוגלות להשמיד למעלה מ-99.9% מ-SARS-CoV-2 (הוירוס שגורם ל-COVID-19). הגנה זו מחזיקה גם לאחר שימושים רבים ושטיפות, כל עוד נשמרות הנחיות השימוש.

מה הופך את מסכת Livinguard למיוחדת יותר ויעילה כל-כך? בתור התחלה, היא מספקת שתי שכבות בד שכל אחת מהן מצופה בציפוי Livinguard אנטי-בקטריאלי ודוחה וירוסים. שכבות הבד האלו מספקות לא פחות מחמש רמות הגנה. השכבה החיצונית לבדה מספקת שלוש רמות הגנה. השכבה האמצעית מסננת ללא הפסקה. הפילטר בתקן-תעשייתי מתעל את הנגיפים להשמדה בשכבה החיצונית או הפנימית. שכבה זו היא מעין "סנדוויץ'" בין שני בדים בעלי יכולת השמדת מיקרובים וכך מוגנת מזיהומים ביולוגיים - מה שמאפשר לרחוץ את המסכה ולהשתמש בה שוב ושוב. השכבה הפנימית מספקת הגנה עם נוחות ללא פשרות ומאפשרת נטרול עוצמתי של הנגיף. הבד הגמיש ממנו היא עשויה מתייבש בקלות ובעל לחות נמוכה, מה שמעניק לעוטה המסכה תחושת נוחות שאין שנייה לה. מסכת Livinguard אף עברה מבחני הגנת עור מקיפים ב-Product Safety Labs שבניו-יורק.כמו כן, גם מכון התקנים הישראלי בדק את יעילות הסינון שלה, ומצא שהיא מסננת למעלה מ-99% מהחלקיקים בגודל 3 מיקרון ומעלה. כך, באמצעות שתי רמות של טכנולוגיית Livinguard בשכבות הפנימיות והחיצוניות, מתקבל ניטרול של מעל ל-99.9% של נגיף הקורונה. בניגוד למסכות רבות אחרות, מסכות Livinguard אינן מכילות מתכות כגון כסף, נחושת או אבץ, הנחשבות ללא בריאות ומסוכנות לנשימה. בעוד שבמסכות רב-פעמיות אחרות נגיפים שורדים את הסינון ובקטריות מתרבות על משטח הבד (מה שמגביר את הסיכון להדבקה), מסכת Livinguard נשארת נקיה ממזיקים, מה שאף זיכה אותה בקבלת תקן ISO 18184, התקן הבינלאומי המוכר למדידת הפעילות האנטי-ויראלית של מוצרי טקסטיל.

החלק הקריטי בניסיון להתמגן

מסכת Livinguard מגיעה בשני דגמים: Pro ו-Ultra. דגם Pro כולל סנן פוליפרופילן ברמה של FFP1, המסנן מעל 90% מהחלקיקים. דגם Ultra מצויד בשכבת סינון נוספת וכבר מסנן מעל ל-95% מהחלקיקים. חלוקה נוספת במסכות היא לגדלים. בניגוד למסכות סטנדרטיות, מסכת Livinguard מגיעה בשני גדלים שונים: בינוני (M) וגדול (L). כך יכול כל משתמש לבחור את הגודל המתאים למידותיו. יתרון זה רלוונטי במיוחד לנשים, שכן בממוצע פניהן קטנות יותר מפניהם של גברים (וכמובן גם לילדים). עד שהגיעו מסכות Livinguard לשוק הישראלי נאלצו נשים להתמודד עם מסכות שאינן מותאמות להן ואינן נוחות מספיק. סקר שנעשה לאחרונה הראה שנשים מקפידות יותר על עטיית מסכה מגברים, מה שהופך את חשיבות מציאת מסכה מותאמת עבורן לגבוהה אף יותר.

"כחברה ששוויון לנשים הוא אחד מדגליה - היה חשוב לנו לייבא מסכות שלוקחות בחשבון את נושא הבדלי הגודל", אומר עודד גזית, המנהל את חברת "עמוס גזית" יחד עם אחותו עינת גזית. כשהבנו שבשוק הישראלי חסרות מסכות פנים ביעילות גבוהה - לא הסתפקנו במציאת כאלו בחו"ל. היה חשוב לנו שהן יתאימו לגדלי פנים שונים, כך שכל אישה תרגיש שהן יוצרו גם במחשבה עליה. כיום, כל מי שעוטה את מסכת Livinguard - נשים וגברים כאחד - מעיד שהיא נוחה מאוד. יש בתוכה גשר מתכתי לאף, שמלבד לספק נוחות גם מבטל את בעיית האדים במשקפיים. הנוחות הגבוהה מקלה על המשתמשים לעטות את המסכה למשך זמן ארוך מבלי שהיא תציק. והרי ככל שעוטים יותר - כך קטן הסיכוי להדבקה. בישראל אנשים לא עוטים מספיק ולא עוטים נכון. וגם כשכן - פעמים רבות הם משתמשים במסכות שלא מסננות בצורה יעילה ונותנות תחושת ביטחון כוזבת. שימוש במסכת Livinguard יכול לפתור זאת. בחירת מסכה יעילה הוא החלק הקריטי ביותר בניסיון להתמגן בפני הקורונה".

צילום: חברת livinguard

ידידותיות לסביבה

תופעת לוואי של המסכות עליה נדמה שלא נותנים מספיק את הדעת היא ההשפעה על איכות הסביבה. כשמדובר במסכות חד-פעמיות ההמלצה היא להחליף מסכה בכל 3-5 שעות. המשמעות היא שימוש במינימום של שלוש מסכות ביום. אפילו בחישוב מקל של שימוש בשתי מסכות ביום - כשמכפילים זאת בכל תושבי ישראל (מלבד פעוטות) המשמעות היא זריקה לפח של כ-14 מיליון מסכות ביום ו-420 מיליון (!) בחודש. המספר העצום הזה הופך לבעייתי עוד יותר כשמדובר בפסולת שאינה מתכלה, הגורמת לנזק סביבתי גדול. ככל שתושבי ישראל ישתמשו ביותר מסכות רב-פעמיות - כך ייחתך המספר העצום של מסכות חד-פעמיות שנזרקות ומזהמות. במטה Livinguard בשוויץ מתגאים בכך שחסכו לעולם כבר יותר מ-5 מיליארד מסכות חד-פעמיות. ניתן להשתמש שוב ושוב במסכותיה של החברה ולשטוף אותן גם 30 פעמים (מומלץ פעם בשבוע) מבלי שהאפקטיביות שלהן תישחק. משך חיים של למעלה מחצי שנה מאפשר למסכת Livinguard להחליף לפחות 210 מסכות חד-פעמיות קונבנציונליות וכך גם להיות זולה מהן משמעותי: עד פי 25. "ניתן להשתמש במסכה זמן ממושך ולעשות בה שימוש חוזר גם אחרי שטיפה, הואיל והבד המכסה את אמצעי הסינון משמיד באופן מתמשך מיקרואורגניזמים בעת מגע", אומר גזית. "הדבר מפחית באופן משמעותי את סיכון ההגעה של מיקרואורגניזמים אלו אל עוטה המסכה ולמשטחים אחרים. המסכה מאושרת כלא-רעילה ובטוחה לשימוש יומיומי".