במפגש שבין עיצוב, ערכים וקהילה

התחביב שהפך למקצוע, האהבה להום סטיילינג והרצון העז לשדרג את המרחב הפרטי של אוכלוסיות מוחלשות. מירי בלבול, אושיית ההום סטיילינג, לא עוצרת לרגע ושוקדת על פרויקט גיוס המונים שיסייע לפעילותה בשנה הבאה. "עיצוב פנים והום סטיילינג אינם בגדר מותרות אלא כורח המציאות", היא אומרת >>

ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיצוב פנים: תלמידות סקולה בהנחיית מירי בלבול, צילום אורית ארנון
ענת יפה, תוכן מקודם
תוכן מקודם

כשעוצמים עיניים ומדמיינים כיצד נראים מבפנים המעונות, הפנימיות והמרכזים בהם מתגוררים אנשים מאוכלוסיות מוחלשות בישראל, המראות העולים בדמיון אינם פשוטים. ברחבי הארץ חיים אלפי אנשים שעבורם דברים טריוויאליים כמו מיטה נוחה, ארון לאחסן בו בגדים וגוף תאורה תקין הם בגדר מותרות.

 מענה לצורך הזה החליטה לתת לפני מספר שנים מומחית ההום סטיילינג ובעלת בי"ס סקולה מירי בלבול, ששמה לה כמטרה ליצור חיבור אמיתי וערכי בין עיצוב לקהילה. במהלך המבורך הזה התחילה בלבול כבר בזמן שירותה הצבאי כמנהלת אגף ההדרכה הלוגיסטי בחיל האוויר, והיא ממשיכה אותו באדפטציה שונה ומשודרגת במסגרת פרויקט ההתנדבות "חדר משלהם". במסגרת הפרויקט שהיכה גלים, לא רק בקרב קהילת המעצבים, שופצו ואובזרו עד היום מאות מרכזים, דירות וחדרים של אלה הזקוקים לכך מתוך אמונה שלחדר שמכבד את בעליו יש את הכוח לרומם, להיטיב, להפיח תקווה וגם לשקם.

בשבועות האחרונים החלה לקדם במרץ פרויקט גיוס המונים במסגרתו היא מקווה לגייס את הקהל הרחב לתרום עבור פרויקטים חדשים שיבוצעו במהלך 2021. לשם כך רתמה את הזמר והיוצר עברי לידר שנתן את ברכתו להשתמש בשורה שהפכה לאייקון: ״האהבה הזאת שלנו בונה לנו חדר" אשר תשמש כסלוגן של הפרויקט, ואת עמותת "מתן-משקיעים בקהילה" - ארגון חברתי הפועל ליצירת חברה אזרחית פעילה ומעורבת, שירכז את התרומות וישמש כמנגנון תמיכה ניהולית של הכספים.

"שירתתי 27 שנים בקבע בחיל האוויר אבל עוד הרבה לפני הדבר שהכי אהבתי לעשות היה לסדר ולהכניס חיים בחדרים, בעיקר של אחרים. אז עוד לא היה לזה שם אבל היום אני יודעת שמה שעשיתי היה הום סטיילינג לכל דבר", היא מספרת. "במהלך השירות בניתי מודל התנדבותי במסגרתו חיילים ניקו, סידרו ושיפצו בתי אזרחים שזקוקים לסיוע, בעיקר לפני פסח וחגי תשרי. תחושת המיצוי והרצון לעסוק בעיצוב, שכאמור תמיד בערו בי, גרמו לי לפרוש מהצבא ולצאת לדרך עצמאית".

הום סטיילינג ככורח המציאות

הרצון להפוך את התחביב למקצוע הוביל אותה לקבל החלטה אמיצה ולפרוש מצה"ל למרות התנאים והקריירה המבטיחה ולצאת לדרך עצמאית: "התחלתי הכל מאפס. הייתי עסק של ONE WOMAN SHOW, נעתי ונדדתי מצפון עד דרום עם מקרן ומחשב במכונית ו'הרבצתי' את תורת ההום סטיילינג בחנויות בכל הארץ", נזכרת בלבול. "הדרישה להרצאות הלכה וגדלה ולפני כ-8 שנים פתחתי את סקולה, בית ספר להום סטיילינג שכיום יש לו שתי שלוחות (במתחם התחנה בתל-אביב ובקיבוץ רגבה בצפון) ובשעריו עברו עד היום אלפי תלמידות ותלמידים, בהם גם כאלה שמהווים את חוד החנית בתחום".

עיצוב- תלמידות סקולה בהנחיית מירי בלבולצילום: גלית דויטש

כמו בכל עסק חדש חוותה בלבול חבלי לידה, בעיקר בתחום פיתוח סגל מקצועי, איתור קהלי יעד ובניית מערך שיווקי שמותאם עבורם. "העבודה אף פעם לא נעצרת. גם היום, כשאנחנו בעיצומו של משבר הקורונה, אנחנו עובדות על פיתוח אסטרטגיות שיתאימו לתרחישים שונים ומגוונים כי אף אחד לא באמת יודע מה יקרה כאן מחר. באופן פרדוקסלי המשבר הזה עשה רק טוב לתחום שלנו, לאנשים נפל האסימון והם התחילו להפנים שבחלל שמתוכנן ומעוצב נכון יש כוח לרפא גוף ונפש. הם הבינו שעיצוב פנים והום סטיילינג אינם בגדר מותרות אלא כורח המציאות. הם מנחמים, מצמיחים ומצילים אותנו מעצמנו. עיצוב משפיע על הלך הרוח בבית, על האינטראקציה המשפחתית, הפרודוקטיביות והאנרגיה ששורה בו בכל רגע נתון וככזה יש לו השפעה אדירה על איכות החיים, האנרגיות והבריאות של כולנו, על אחת כמה וכמה של אלה שחווים מצוקה באופן יום יומי. עכשיו למשל אנחנו משדרגים דירה ברמלה שהיא דוגמה מובהקת לכך:  את הדיירת פגשתי לראשונה לפני כ-8 שנים במסגרת תכנית טלוויזיה שצילמתי. אז, כשהיא בשנות ה-20 לחייה, היא טיפלה לבד בשני אחיה שלוקים בפיגור שכלי. אחרי שטיפלנו בדירת עמידר הקטנה בה גרו משהו בה נפתח והשתנה. היא עצמה מעידה שזה מה נתן לה דרייב לחיים, דחיפה לעשות משהו למען עצמה ולברוא חיים חדשים. היא עברה הפריית מבחנה ולפני כשש שנים ילדה את בתה הראשונה אליה הצטרף בנה השני לפני כשנה וחצי. לאחרונה עברה המשפחה לדירה מעט יותר גדולה והחלטנו שזאת הזדמנות מצוינת לסגור מעגל".

בזכות הפרטים הקטנים והמשמחים

סקולה, מבחינתה של בלבול הוא הרבה מעבר לבית ספר לעיצוב. "מבלי להיכנס לקלישאות סקולה הוא גם מקום להעצמה", היא אומרת. "לצערי גם בסוף 2020 אנחנו עדיין נחשפים למקרים של נשים מוכשרות שמציאות החיים המורכבת שלהן גורמת להן לא להאמין בעצמן או ביכולות שלהן - נשים ממגזרים כאלה ואחרים שנאלצות להסוות את העובדה שהן לומדות הום סטיילינג ולספר שהן עושות משהו אחר. זה משהו שלי אישית קשה לתפוס ולעכל וכחלק מתהליך הלמידה חשוב לי לטעת בהן מוטיבציה ולגרום להן להאמין בעצמן. זה תהליך מאוד מדוד ומחושב ולאורכו, וגם הרבה אחרי סיומו, הן יודעות שהצוות עומד מאחוריהן ונותן להן גב. זו גם אחת הסיבות שהחלטנו ליצור מסלול מלגות שמעניק מימון חלקי לאימהות חד הוריות. חשוב לי לעזור לנשים לפרוץ ולהכיר ביכולות ובאיכויות שלהן. בנוסף, יש לנו גם מקרים של נשים שחוו טראומה והגיעו ללימודים מתוך מחשבה שיוכלו להשתחרר ממנה, ולו במעט, ולפעמים זה באמת מצליח וקורה. לא סתם מקבילים את ההום סטיילינג כסוג של ריפוי בעיסוק. זה תחום שסובב סביב הפרטים הקטנים, המשמחים והצבעוניים ומרומם גם את מי שעוסק בו וגם את בעלי הבתים. זאת זכות מאוד גדולה להיות חלק מזה".

במהלך הסגר הראשון והשני המשיכה בלבול ליזום ולקדם פרויקטים התנדבותיים חדשים. מהבולטים שבהם, מיזם צו 8, למעצבות במסגרתו התנדבו מעצבות "סקולה" לייעץ וללוות מרחוק משפחות, הורים וילדים ולעזור להם לשדרג את חדרי הילדים בעזרת הדברים הקיימים בבית. בערב המימונה החליטה שלא לוותר על המסורת המשפחתית ארוכת השנים, חברה לראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות שם היא גרה, והוציאה לכוחות הבטחון, החיילים ואנשי מגן דוד אדום מאות מגשים עמוסים בכל טוב. עת היוודע על סיפורי ההתעללות המחרידים בגן ברמלה שזעזעו במשך שבועות מדינה שלמה חברה לאשת ראש העיר אירית וידל ודאגה ש-24 חדרי הפעוטות בבתים ישודרגו ויהפכו למקום מפלט ראוי ומלטף.

מירי ותלמידות סקולה צילום: נויה שילוני חביב

"ימים ספורים אחרי שהסגר הראשון הסתיים, ולמרות שהיו לא מעט קשיים אופרטיביים בדרך, חזרנו גם לשלוש מועדוניות הרווחה בשדרות, בתים לחיילים בודדים בהם גם דירתו של חייל קרבי בגבעתי שעלה לפני כשנתיים ממרוקו יחד עם שתי אחיותיו. עכשיו לדוגמה אנחנו מתחילים פרויקט גדול בירושלים בשיתוף עמותת מייקל לוין – עיצוב 19 דירות לחיילים בודדים. במקביל אני משקיעה המון אנרגיה ומרץ בפרויקט ההד סטארט. זאת האופציה הטובה ביותר שלנו להבטיח שגם ב-2021 נצליח לרומם, לשמח ואולי גם לשקם ילדים, בני נוער, גברים ונשים ברחבי ישראל".