קורונה, עסקים ושוויון מגדרי

בתקופת הקורונה העולם שאנחנו מכירים השתנה מבלי הכר. עסקים רבים נאלצים להמציא את עצמם מחדש כדי לשמור על רלוונטיות, חלקם נסגרו או עומדים על סף סגירה, חלקם שינו נהלי עבודה בסיסיים, נפרדו מעובדות ועובדים וקיצצו בתקציבים. מערכת החינוך, תרבות הפנאי, חיי החברה והאופן בו אנחנו חוגגים שמחות קיבלו צורה אחרת לגמרי. ויש עוד תוספת גדולה וחדשה בחיינו, שבמידה מסוימת שכחנו שהיא לא הייתה פה תמיד - העבודה מהבית. תהליכים שנראו בלתי אפשריים, קרו בן לילה וארגונים שלמים הודיעו לעובדים שלהם שעוברים לעבודה מהבית באופן מלא, או לפחות חלקי. קורונה, עסקים ושוויון מגדרי?

ליאת שקד, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הראשונות בזריחה צילום מירב גביש
ליאת שקד, תוכן מקודם
תוכן מקודם

בתקופת הקורונה העולם שאנחנו מכירים השתנה מבלי הכר. עסקים רבים נאלצים להמציא את עצמם מחדש כדי לשמור על רלוונטיות, חלקם נסגרו או עומדים על סף סגירה, חלקם שינו נהלי עבודה בסיסיים, נפרדו מעובדות ועובדים וקיצצו בתקציבים. מערכת החינוך, תרבות הפנאי, חיי החברה והאופן בו אנחנו חוגגים שמחות קיבלו צורה אחרת לגמרי. ויש עוד תוספת גדולה וחדשה בחיינו, שבמידה מסוימת שכחנו שהיא לא הייתה פה תמיד - העבודה מהבית. תהליכים שנראו בלתי אפשריים, קרו בן לילה וארגונים שלמים הודיעו לעובדים שלהם שעוברים לעבודה מהבית באופן מלא, או לפחות חלקי.

פורום הסופרסונות בגליל, פארק ההיי טק בר לב צילום: Barpic

מה לזה ולשוויון מגדרי?

המיעוט הגדול ביותר

 • נשים מהוות 51% מהאוכלוסייה בישראל.
 • ישראל ממוקמת במקום הרביעי מהסוף ב-OECD בפערי שכר.
 • נשים מרוויחות 34% פחות מגברים.
 • שכרן של נשים, בעלות השכלה אקדמית, הוא 62% משכרו של גבר אקדמאי; שכרן של נשים בעלות השכלה נמוכה הוא 65% משכרם של גברים.
 • מספר הנשים העובדות במשרות חלקיות הוא פי שניים ממספר הגברים.
 • 20% מהנשים עובדות במשרה חלקית כדי לטפל בילדים, לעומת 1% מהגברים.
 • שיעור הנשים בקרב השכירים בענף ההייטק הוא 34% בלבד.
 • שיעור הנשים בדירקטוריונים בחברות ציבוריות הוא 20% בלבד.
 • שיעור הנשים בתפקידי הנהלה בכירים הוא 16% בלבד. 
 • הסיכוי של יזמיות לגייס כסף הוא כ-7% בלבד, לעומת 35% בקרב גברים.
 • סך ההלוואות הניתנות לנשים מתוך האשראי הבנקאי הוא בין 2% ל-7%.
 •  70% מהיוצאים לחל"ת בתקופת הקורונה הן נשים.
 • שוב להתחלה - נשים מהוות 51% מהאוכלוסייה בישראל. המיעוט הגדול ביותר.

סופרסונס הוקמה בשנת 2015 על ידי חנה רדו, יזמת חברתית סדרתית, מובילת מיזמי 19 ובעברה המשנה ליו"ר מקאן, כתשובה לאמירה החוזרת ונשנית "אין נשים".

הדעה הזו, שנשמעת גם היום, טוענת כי אין נשים שרוצות, שיכולות, שמתאימות, שמומחיות - ולכן הגיוני לקיים בשנת 2020 כנס עם 100 דוברים גברים ו-0 נשים או למנות ועדה ממשלתית לטיפול בקורונה שכוללת 11 גברים ו-0 נשים.

בית הראשונות בעמק חפר: חנה רדו, מיכל סביון קושמרו (מנהלת המיזם) וליאת שקדצילום: מירב גביש

יש נשים. 51% אחוז, כאמור. ובהן - כאלו שרוצות, שיכולות, שמתאימות ושמומחיות. הגיע הזמן לזנוח את האמירה הזו, ולהסתכל מחר בבוקר מסביב לשולחן הדיונים, במשרדי ההנהלה, על הבמה - ולחפש אותן. הן אינן? הן מהוות פחות מ-50%? זה לא כי הן לא קיימות, זה אך ורק כי צריך לשנות את צורת החשיבה.

סופרסונס מקדמת שוויון מגדרי בצמתי הכרעה

שוויון מגדרי במוקדי קבלת ההחלטות יהפוך את העולם שלנו לטוב, חכם ובריא יותר.

כעסק חברתי ששם לעצמו למטרה 51% נשים בכל המקומות המשפיעים, אנחנו פועלות בארבעה צירים מרכזיים, גם ובעיקר בתקופת הקורונה:

אנחנו מובילות תכניות מקצועיות לנשים ברחבי הארץ - כדי שנשים שאפתניות יבחרו ללכת הכי רחוק שאפשר, מצוידות בכלים המקצועיים ובקבוצת עמיתות חזקה שתדחוף אותן קדימה.

אנחנו בונות את בית הראשונות בעמק חפר - מתחם המיועד לקידום עסקים בבעלות נשית בסמוך לביתן אהרון, יוזמה משותפת למועצה האזורית עמק חפר וסופרסונס. המיזם פורץ הדרך יאפשר לחברות בו להזניק את העסק שלהן קדימה באמצעות קהילה נשית חזקה, תכניות פיתוח והכשרה מקצועיות, חלל עבודה פיזי שיפגיש את חברות הקהילה על בסיס יומי, סל כלים ושירותים לקידום העסק ואירועים ייחודים לחברות הבית.

כדי שיותר נשים יכהנו כמנכ"ליות ויו"ריות בחברות וארגונים, יזמנו את הקמתו של בית הספר למנכ"ליות העתיד. בימים אלו נפתח המחזור השני במסגרת שותפות עם התנועה והתעשייה הקיבוצית, ובקרוב מאוד נצא לדרך עם תכנית בשותפות הבורסה לניירות ערך, כדי שב-125 החברות החזקות ביותר במדינת ישראל יהיו יותר מ-2 מנכ"ליות, תמונת המצב של היום.  אנחנו מובילות מערך של הרצאות ותכניות לקידום שוויון מגדרי בארגון.

יש לנו קהילה ובה למעלה מ-3,000 חברות, כולן עם רקורד של עשייה ונכונות לקדם שוויון מגדרי בצמתי הכרעה על ידי שיתוף בהזדמנויות ובאתגרים, למידה מניסיונן של אחרות ופיתוח מקצועי. לכולן פרופיל ייצוגי באתר סופרסונס, כדי לקדם נוכחות נשית חזקה גם ברשת.

הקורונה והשינויים שמטלטלים את עולמנו מאפשרים עצירה, חשיבה מחודשת, ושינוי מדיניות לקידום שוויון מגדרי. והנה כמה פתרונות ישימים (באדיבות חברות הקהילה שלנו):

 • התחייבות של השירות הציבורי/ממשלתי לרכוש 50% מעסקים בבעלות נשים.
 • אכיפת חוקים ותקנות, שאמורים לחייב רכש מנשים בשירות הציבורי.
 • שכר שווה כחלק ממדד חובה של מקומות העבודה.
 • חיוב 50% נשים בכל דרגי ההנהלה של כל חברה בורסאית, הטבות מס לחברות פרטיות שמטמיעות את המודל.
 • הנגשת קולות קוראים שיתאימו לעסקים בניהול של נשים.
 • מתן הלוואות בתנאים מועדפים לעסקים בבעלות נשים.

אתגרי המציאות החדשה דורשים סוג אחר של פעולה. עבודה מהבית מצריכה חלוקת משימות שונה ושוויונית יותר בין ההורים, ונגיף גלובלי מצריך שינוי מההובלה המסורתית שהכרנו עד כה למנהיגות גמישה, משלבת, חדשנית. זהו זמן מצוין לשוויון מגדרי בצמתי השפעה.

המידע באדיבות ליאת שקד, מנכ"לית סופרסונס