יזמות, אימפקט וקניין רוחני בזירה הבינלאומית

מחפשים הגנה משפטית, שמירה על זכויותיכם ותמורה כספית הולמת ליוזמה הטכנולוגית שלכם? רגע לפני שאתם יוצאים למדינות המפרץ ולשוק הבינלאומי, בואו לשמוע מה יש לעו"ד רונית טלאור להציע לכם >>

לימור קלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
לימור קלר, תוכן מקודם
תוכן מקודם

העולם מתפוצץ מרעיונות ויזמויות, והרבה מהם אנחנו זוכים לראות במיוחד בתקופה האחרונה, שמציבה מגבלות כמעט לכל מה שמוכר והשתרש. רעיון קטן שקורם עור וגידים ליזמות ומכניס להט ורצון לפרוץ לעולם הגדול, עלול להיתקל במהמורות רבות בדרך - עד כדי כך שבעל הרעיון המקורי כלל לא יקבל את ההכרה המגיעה לו, ולא אחת מי שיגרפו את מרבית הקופה יהיו אחרים.

בדיוק בגלל מקרים כאלה, ומתוך רצון להגן על היוצר, היזם, משקיעי האנג'לים והאמנים, הקימה עו"ד רונית טלאור את משרד עורכי הדין שלה, משרד בוטיק המתמחה בקניין רוחני ויזמות אימפקט, טכנולוגיה ועסקאות בינלאומיות למיסחור טכנולוגיה פטנטים וסימני מסחר, וטלאור בוחרת לעסוק בנושאי חדשנות המייצרים פתרונות מועילים לעולם. "יזמות אימפקט היא תחום יחסית לא מוכר אולם שצובר תאוצה לאור משבר האקלים והמודעות הגוברת לנזק הסביבתי שניתן לתיקון בעזרת מודעות, הפנמת מדדים סביבתיים ולא רק פיננסיים, להצלחה, ומדברת על חדשנות בת קיימא ופתרונות במחשבה סביבתית, חברתית וערכית לטווח הארוך, ותיעדוף השקעות מתוך מטרה ליצור לעולם ערכי וטוב יותר", היא מסבירה.

"לא כל יזמות נועדה לשפר את העולם, ורבות מהן רואות את הכסף כמטרה העיקרית". טלאור והמשרד שלה לא שם. כל כוונתה היא להגן על היזם עם האור בעיניים ולגבות אותו משפטית בדרך להפוך לחברה בינלאומית בלי שינצלו אותו צינית בדרך. היא רואה חשיבות לתרום באופן משמעותי לנושאי טכנולוגיה, חברה וכלכלה שיכולים להביא לשיפור, למשל קידום נשי, קיימות, אנרגיה חלופית, מיגור בערות, גישה למקורות מים נקיים ועוד. כמו במקרה של דוד וגוליית, רק שהיא בצד של דוד.

מודעותה לערכים גם מכתיבה את סוג הלקוחות שלה, למשל חברת אקודראם מעמק חפר, העוסקת במחזור וקיימות, שפיתחה תוף אקולוגי שהופך פסולת אורגנית לקומפוסט. "הם עמדו לפני עסקה מול תאגידים גדולים במדינות ערב, ובזכות תשתית משפטית ומו"מ שחיזק את מקומם, הפכו משחקן קטן לחברה משפיעה ובעלת אמירה. ביצענו בדיקות משפטיות לפני העסקה, בדקנו מול מי נכון לפעול ובעזרת גיבוי משפטי חזק קידמנו אותם", אומרת טלאור.

חומה של מגן

היא בעלת תואר שני מאוניברסיטת קימברידג' באנגליה, תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת לונדון. מייסדת ובעלים של משרד עורכי דין בינלאומי רונית טלאור, המתמחה במשפט מסחרי וקניין רוחני, יזמות אימפקט ומסחור טכנולוגיה, ומייסדת מיזם ADWAH בתחום חדשנות האימפקט וממשל תאגידי. יש לה למעלה מ-14 שנות ניסיון בתחום המסחרי הבינלאומי בארץ ובלונדון, והיא יועצת משפטית לחברות פרטיות וציבוריות, עם הכשרה כבוררת, מגשרת וממונת אתיקה בארגונים, GDPR ואבטחת מידע. חלק ניכר מניסיונה קיבלה מעסקאות בינלאומיות ומסחור טכנולוגיה ברחבי העולם ובמדינות המפרץ.

כיועצת משפטית לחברות וסטארטאפים וכעו"ד לקניין רוחני ולזכויות יוצרים, העוסקת בהגנה על סימני מסחר מותגים וסודות מסחריים, עולות פעמים רבות שאלות כמו מי באמת מעריך את המאמץ, ההשקעה והמסירות שבה חברה מפתחת טכנולוגיה, האם טבעי ונכון לצפות לתגמול הולם וראוי להשקעה ולקרדיט על היוזמה, מי באמת קוצר בשוק את פירות ההשקעה, והאם יש יחס נכון בין החזר השקעה למשקיע לעומת מקומו של היוצר ובעל הרעיון הראשון.

טלאור עוסקת בשאלה כיצד מייצרים שיתופי פעולה בינלאומיים ומסחור טכנולוגיה, כיצד מוכרים רעיון ואיך מוציאים אותו לפועל, איך כותבים הסכם מייסדים, מה צריך להיות בהסכם סודיות ואילו מודלים עסקיים משפטיים קיימים. בעקבות שאלות כאלה ומתוך אמונה בסיסית, כי זו זכות אתית ראשונית של היוצר והיזם ליהנות מפירות השקעתו, פיתחה את "שיטת חמש חומות המגן" ©

 (www.ronittalor.co.il/blog).

לפי השיטה, יש להציב "חומות מגן" סביב הטכנולוגיה כדי להבטיח שההשקעה הכספית, הזמן והמחשבה לא יירדו לטמיון. ולא רק זאת, אלא כדי לאפשר יציאה חכמה של החברה לשיתופי פעולה מניבים שמעניקים פתרון חדשני ויצירתי לאתגרים. "אני מאמינה באמרה 'סוף מעשה במחשבה תחילה'", מסבירה טלאור. "באמצעות השיטה היזם מקבל מיקוד ובהירות כיצד לתעדף משאבים, זמן וכסף ואופטימיזציה למסחור".

עם פתיחת השווקים למדינות המפרץ וההזדמנויות הרבות בפתח רואה טלאור חשיבות בעובדה שחברה עם קניין רוחני חזק שווה הרבה יותר. וכן, "חברה עם בקיאות בהיבט התרבותי משפטי ובשפה העסקית המשפטית הבינלאומית תשתלב טוב יותר עם שותפים אסטרטגים מתעשיות בינלאומיות. לכן חשוב להבין את התרבות העסקית המקומית ולסנכרן ציפיות עסקיות ושלבים להצלחה".

יתרון נשי

לקוחותיה מציינים את היתרון הנשי שלה, כמי שמעניקה מבט-על מקצועי, שתמיד דואג, נוכח ומנחה. "לקוחות אומרים עליי שאני אמא במובן שתמיד מגן. אני לא מוכרת הסכמים, אלא מסתכלת על המכלול של העסקה. דואגת שיקבלו רווחים, בוחנת מה חסר, וחזקה בתכנון מראש והצבת מטרות. כשזה נוגע להגנה על לקוחותיי מפני העתקות וגניבה, אני פועלת כמו 'אמא לביאה'. מצד אחד חובתי להגן בעוצמה רבה על זכויותיהם בהקשר של כל פעילות מסחרית. מצד שני, יש לי יכולת לדעת מתי לעצור מחלוקת מפני תהום של תביעות משפטיות ארוכות, להכיל את מורכבות המחלוקת ולהבין מהיכן כל אחד מגיע. כשמביאים בחשבון גם את בעלי העניין שאינם נמצאים מסביב לשולחן, אולם שיושפעו משמעותית מכל החלטה, נוצרת דרך לערוצי דיאלוג שבסופו פתרון טוב שישרת את כל הצדדים לטווח הארוך", היא אומרת.

טלאור מעידה על המשרד שלה כבית ליוצר ליזם ולמשקיע הערכי, שיקבלו את כל הליווי הנדרש משלב הרעיון עד למסחור והכרה בינלאומית. "הלקוחות תמיד במרכז ומקבלים מענה מקצועי ביותר לפנייה, מתוך הקשבה זהירה ליעדים העסקיים".

מולטי טאסק ויצירתיות: עורכת דין ויזמית

טלאור הביאה את הידע והמומחיות שלה באתיקה עסקית ואסטרטגיה לאחר 14 שנות חיים בלונדון, לחזון בניית שותפויות בינלאומיות חזקות מבוססות אמון לשיפור איכות החיים במחוזות וקהילות שונות ברחבי העולם. מיזם ADWAH משנת 2017 הביא לעולם את רעיון הפלטפורמה כרשת לחיבורים עסקיים - רעיון שנקלט והתפשט במהירות. כיום המיזם מכוון לפיתוח פתרונות חדשניים בתחום האימפקט והממשל התאגידי במטרה לבסס אתיקה והוגנות בעסקים כבסיס הכרחי לקיימות ועולם טוב יותר.

www.ronittalor.co.il