עולה על כל דמיון

עולמה של פרופ' עינת אבן -ספיר ויזר, הוא עולם של הדמיה בעזרת חומרים רדיואקטיבים. היא חתומה על פענוח בדיקות הדמיה של מאות אלפי ישראלים, ומזה 25 שנים מנהלת את המכון לרפואה גרעינית בבית החולים איכילוב, תפקיד שהחלה בגיל 38

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' עינת אבן-ספיר ויזר
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

היא אמנם אישה ביישנית שלא מרבה להופיע בתקשורת, אבל הישגיה של פרופ' עינת אבן-ספיר ויזר, מנהלת המכון לרפואה גרעינית בבית החולים איכילוב, במשך 25 שנה, מעידים על שליחות, התמדה, ואהבה גדולה לתחום בו היא עוסקת.
"רפואה גרעינית עוסקת בהדמיה תפקודית. מעקב אחר מולקולות רדיואקטיביות המצטברות ברקמת מחלה" מסבירה פרופ' אבן -ספיר.
הדרך
"רופא העוסק ברפואה גרעינית צריך להבין את תהליך המחלה, להכיר את השינויים שקורים ברקמה ואת השינויים שקורים בזמן טיפול. שינויים אלו בתכונות הרקמה מקדימים לעיתים קרובות את השינוי במבנה האיבר. פענוח נכון היא אחריות כבדה שכן טעות עלולה לגרור אבחנה וטיפול שגויים. במקרי קיצון אפילו החלטות של חיים ומוות", מדגישה פרופ' אבן -ספיר.
פרופ' אבן-ספיר גדלה בתל-אביב, למדה בתיכון עירוני א' בעיר. את לימודי הרפואה באוניברסיטת תל-אביב השלימה במסגרת העתודה האקדמאית ברפואה.  בצבא שירתה כרופאה בתא לחץ בחיפה.

גלי הים, הובילו אותה למכון לרפואה גרעינית במרכז הרפואי רמב"ם. "ברמב"ם פגשתי את פרופ' דב פרונט, מנהל המכון לרפואה גרעינית, הוא הציע לי לעסוק ברפואה גרעינית, תחום שהיה אז בחיתוליו בארץ. כששאלתי אותו: 'מה זו רפואה גרעינית?', השיב לי פרופ' פרונט את המשפט בזכותו אני רופאה בתחום: 'רפואה גרעינית היא מה שתעשי ממנה'".  
היא נישאה לד"ר שמואל ויזר ז"ל, שהיה רופא ילדים וקרדיולוג ילדים, דרכו הכירה את מהות תפקידו של הרופא הקלינאי. אך בעת השירות הצבאי גמלה בה ההחלטה להמשיך בלימודי    PhD בטכניון. פרופ' פרונט הוא שהציע מסלול משולב של התמחות ברפואה גרעינית ודוקטורט בטכניון, נושאים שמשתלבים ומשלימים היטב, ובכך נקבע מסלול ההכשרה.

מה כולל העיסוק ברפואה גרעינית?
"הרפואה הגרעינית חושפת את מי שעסק בה לתחומים מגוונים הכוללים טכנולוגיה, פיזיקה, מדעי מחשב, רדיוכימיה, פיזיולוגיה, ביולוגיה תאית, עיבוד תמונה וכו'. רפואה גרעינית עוסקת כמעט בכל תחומי הרפואה וכל רופא יכול לבחור את התחום שמרתק אותו ולהרחיב את העיסוק והלימוד בו. למשל דימות מוח, מחלת סרטן, מחלות לב, הדמית ילדים וכו. אני מתעסקת בהדמיה של סרטן. הביולוגיה של סרטן היא מרתקת, גאונית".

ניהול 
למרות שפרופ' אבן ספיר מנהלת את המכון כבר רבע מאה, מרבית שעות עבודתה מוקדשים לעבודה כרופאה מפענחת וחוקרת. "אני בראש ובראשונה רופאה", היא אומרת, "אבל ניהול המחלקה הוא שליחות, מדובר במכון מורכב, הלוגיסטיקה של אספקת חומרים רדיואקטיבים במהלך היום היא מסובכת. הטכנולוגיה מתקדמת במהירות ואיתה הצורך במשאבים, כדי להישאר מעודכנים ובחוד החנית. ניהול מערך כזה מתאפשר רק בעבודת צוות שכולל רופאים, טכנאים, פיזיקאים ואנשי אדמיניסטרציה כולם ראש גדול, פשוט מצוינים", היא מדגישה.

לאן את שואפת להוביל את תחום בעתיד? 
 "עבודה עם חומרים חדשים המאפשרים הדמיה ממוקדת סוג גידול, ובהמשך, טיפול עם אותם חומרים בשינוי שיאפשר להם להרוס מקומית את הרקמה החולה, בלי לפגוע ברקמות התקינות. מסלול שעובר מזיהוי ממוקד להרס ממוקד של רקמת סרטן".

וברמה האישית?
 "כעת רוצה להיות במקום בו אני נמצאת. בעתיד, לחיות ולראות את העולם הגדול. טרקים בטבע, תרבויות, אומנות, מוסיקה".

יום האישה
"אני מאמינה גדולה ב-WOMEN POWER ובאחווה נשית וחושבת שכל אישה בכל תרבות ובכל מקום בעולם, צריכה לשאוף לממש הכי הרבה עם היכולות שלה".

פרופ' עינת אבן -ספיר ויזר 
מנהלת המכון לרפואה גרעינית, המרכז הרפואי תל-אביב, איכילוב.
אם לשלוש בנות וסבתא לחמישה נכדים.
השכלה: רפואה MD, אוניברסיטת תל-אביב, PhD טכניון.
התמחות: רפואה גרעינית, בית חולים רמב"ם.
FELLOWSHIP - אוניברסיטת  DALHOUSIE  הליפקס, קנדה.