יצירת החיים

כרופאה המטפלת בנשים יחידניות ובזוגות הזקוקים לטיפולי פוריות, סבורה ד"ר גליה אורון, מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית בבית חולים כרמל, שאין ייעוד גדול ונשגב מזה

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר גליה אורון
אסף לבנון
תוכן שיווקי

כביתו של מנכ"ל כור אפריקה לשעבר, היא נדדה בעולם והתגוררה במקומות אקזוטיים כמו אדיס אבבה, לגוס ואפילו טהרן של לפני המהפכה האירנית. 
עד היום זוכרת ד"ר גליה אורון, איך היא ואמה יצאו בטיסה האחרונה מטהרן, ואת כריזת הטייס כי המטוס של חומני בדיוק חלף על פניהן בדרכו לטהרן. 
"ראיתי עוני וסבל לצד מקומות נפלאים, ובזכות ההדרכה הצמודה של הורי, ובעיקר של אמי, שבקפדנות וברגישות אין קץ, כיוונה טלסקופית את זווית ראייתי על העולם, עוצבה תפיסת עולמי, לראות את האחר ולהזדהות עם סבלו. מכאן, הדרך לעיסוק ברפואה הייתה קצרה", מספרת ד"ר אורון מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית, בבית חולים כרמל.

מדוע בחרת בתחום היילוד והפריון?
"התחום בחר בי יותר ממה שבחרתי בו. הורי היו נשואים 15 שנים ללא ילדים. אמי, שהייתה אישה מרשימה ומלאת תעצומות נפש, עברה טיפולי פוריות מפרכים אצל טובי הרופאים בעולם. כשפגשתי את פרופ' ברונו לוננפלד, אחד מאבות התחום, באוניברסיטת מק'גיל במונטריאול, גילתה לי אימי שהוא חתם להורי על טפסי האימוץ, כך זכיתי לסגור מעגל ולהודות לו מעומק ליבי. מעבר לכך שתחום הפוריות וההפריה החוץ גופית, קרוב לליבי ואישי מאוד עבורי, הוא גם אחד התחומים המרתקים ברפואה. הוא נוגע ישירות בפלא הבריאה, והוא מרתק מבחינה טכנולוגית ואתית. זה תחום שקיים 40 שנה בלבד, ומשלב טכנולוגיות פורצות דרך השזורות בעבודתנו היומיומית ביחידת הפוריות בכרמל: אינקובטורים מתקדמים עם מצלמות Time Laps - המתעדות ברציפות את חלוקת העוברים, אבחון טרום השרשתי של עוברים באמצעות הוצאת תא אחד או קבוצת תאים, הקפאת מקטע שחלתי לשימור פריון והשתלתו כעבור שנים לצורך פוריות, טכניקות מקדמות להפקת זרע מהאשכים ועוד".

מהי השפעתך כרופאה?
"כרופאת פוריות תפקידי לטפל בזוגות ובנשים יחידניות הזקוקות לטיפולי פוריות על מנת להרות. אין ייעוד נשגב מזה מבחינתי. בנוסף, במסגרת תפקידי כמנהלת היחידה, אני תורמת להכשרת והתמקצעות סטודנטים, מתמחים ומומחים בתחום הפוריות. היחידה בכרמל קיבלה לאחרונה את אישור המועצה המדעית להכשרת מומחים במסגרת השתלמות עמיתים בארץ. ביחידה אנחנו מובילים מספר מחקרים פורצי דרך, בתחומי שימור הפוריות, טיפול בכישלונות השרשה חוזרים ואי ספיקה שחלתית מוקדמת. אני רואה בביצוע מחקר חשיבות עליונה, הוא דוחף אותנו להיות רופאים טובים וסקרנים יותר, לשאול את השאלות ולחפש אחר התשובות".

מה השפעתך על בריאות האישה?
"אני מטפלת בנערות, נשים וזוגות בצמתים המשמעותיים והאינטימיים ביותר בחייהם. זו זכות גדולה ולצידה השפעה אדירה. מטיפולי פוריות לנשים וזוגות המתקשים להרות, שימור פוריות של ילדות חולות סרטן (מגיל חצי שנה ועד בגרות) ומתן אפשרות עתידית לילדים ביולוגיים משלהן ועד הקפאת ביציות לנשים בריאות, הליך מעצים המאפשר להן לשלוט יותר בתכנון הקריירה והמשפחה. לכל אלה השפעה אדירה על הבריאות הפיזית והנפשית של האישה".

לאן את שואפת להוביל את התחום?
"ישראל היא ללא ספק מדינה מובילה בתחום הפוריות בעולם. אנחנו פועלים בסביבה ייחודית בה מותרים טיפולי פוריות ללא הגבלה, עד שני ילדים מאותו בן זוג ועד גיל 45. העולם משתנה, המבנה המשפחתי משתנה והרפואה מתקדמת בצעדי ענק. בהתאם, עלינו למצוא פתרונות ולקדם מאוד את תחום שימור הפריון לנערות, נערים, נשים וגברים עם בעיות רפואיות. גם נשים בריאות ואפילו נשואות המעוניינות להקפיא ביציות ולתכנן משפחה וקריירה צריכות אותנו. כנ"ל לגבי קהילת הלהט"ב".

יום האישה
"כמי שנשים הן כל עולמה המקצועי, יום האישה הוא זמן לחשבון נפש עבורי. מחד אני רואה בהשתאות נשים חזקות ומרשימות בארץ ובעולם דוגמת אנגלה מרקל, ומנגד צופה בזעזוע בפשעים איומים כנגד נערות ונשים: אלימות, מילת נשים, אונס ורצח. אנחנו חייבים להתעורר כחברה ולהוקיע את התופעות הללו מתוכנו כל מנת להבטיח עתיד טוב יותר לילדנו".

היכן תרצי להיות בעוד עשור?
"במקום שתהיה טכנולוגיית הפריון, ומסתמן שהיא תגיע עוד רחוק. אנחנו בפתחה של אחת התקופות המרתקות בעולם הפוריות. קיימת קידמה טכנולוגית שנראתה דמיונית עד לא מזמן, ונראה שבקרוב היא תהפוך למציאות. אני צופה שבעשור הקרוב נראה יותר טיפולים באמצעות הנדסה גנטית, שחלה מלאכותית, מדפסות תלת ממד שידפיסו רחם מלאכותי תפקודי, אינקובטור שיאפשר את הדמיית החיים התוך רחמיים ויסייע לפגים, ועוד כיד הדמיון".

זווית מגדרית 
"אני מטפלת בנערות, נשים וזוגות בצמתים המשמעותיים והאינטימיים ביותר בחייהם. זו זכות גדולה ולצידה השפעה אדירה. מטיפולי פוריות לנשים וזוגות המתקשים להרות, שימור פוריות של ילדות חולות סרטן (מגיל חצי שנה ועד בגרות) ומתן אפשרות עתידית לילדים ביולוגיים משלהן ועד הקפאת ביציות לנשים בריאות, הליך מעצים המאפשר להן לשלוט יותר בתכנון הקריירה והמשפחה. לכל אלה השפעה אדירה על הבריאות הפיזית והנפשית של האישה".

ד"ר גליה אורון
מנהלת היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית, בית חולים כרמל.
נשואה ואם לשלושה ילדים. 
השכלה: לימודי רפואה,אוניברסיטת
בן גוריון.
התמחות: יילוד, גניקולוגיה ופריון, בית חולים בלינסון, המרכז הרפואי רבין. 
תת התמחות: פוריות והפריה
חוץ-גופית, אוניברסיטת מק'גיל, קנדה.