רוקחת שינוי

רוקחות היא אחד מעמודי התווך של מערכת הבריאות, אבל לדברי ד"ר אלינה אמיתי יו"ר ארגון הרוקחות בישראל, קולם של הרוקחים כמעט ולא נשמע במערכת הבריאות. היא פועלת במלוא המרץ לשינוי תפיסת המערכת לתפקידי הרוקח ולהרחבת סמכויותיו, ומובילה תמורות משמעותיות בקידום בריאות הציבור

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר אלינה אמיתי
אסף לבנון
תוכן שיווקי

זמן קצר לאחר כניסתה של ד"ר אלינה אמיתי לתפקיד יו"ר ארגון הרוקחות בישראל, התקיים הסקר הלאומי למיפוי גורמי שחיקה במערכת הבריאות. תוצאות הסקר הראו שמבין הסקטורים הפרא-רפואיים, שיעור השחיקה הגבוה ביותר הוא בקרב הרוקחים. "תוצאות הסקר לא הפתיעו אף אחד בסקטור הרוקחות, אבל סימנו עבורי את נקודת האל-חזור, ממנה חייב להתחיל שינוי", אומרת ד"ר אמיתי. "במסגרת תפקידי אני פועלת להובלת שינוי זה. לצערי, המצב כיום הוא שקולם של הרוקחים כמעט ולא נשמע במערכת הבריאות. נדמה שאנחנו סקטור 'שקוף'. את המצב הזה באתי לשנות ומטרתי לעשות זאת ברמת מערכת הבריאות וברמת הרוקחות. יש לעדכן את תפיסת המערכת לתפקידי הרוקח, ליצור הגדרות תפקיד התואמות את עיסוקם בפועל של הרוקחים, להרחיב את סמכויותיהם ולתת ביטוי לסמכויות אלו. אני רואה את ארגון הרוקחות בישראל כמי שפועל לקידום מעמדם המקצועי של הרוקחים. הרוקחים מוגדרים כמטפלים ואני פועלת למיצובם ככאלו".

מדוע בחרת ברוקחות?
"בחרתי בתחום יישומי ותכליתי. ביום בו מסיימים לימודי רוקחות כבר נכנסים לעבודה במערכת הבריאות. רוקחות הוא מקצוע מגוון מאוד. זה מקצוע קליני, טיפולי, בו נמצאים באינטראקציה ישירה עם המטופל. יש בו עבודה קלינית, קהילתית, עבודה בבתי חולים, במרכזי הכנות ובחברות התרופות. התחברתי מאוד לשילוב של 'עשייה כאן ועכשיו' ומקצוע שהוא מאוד רחב".  

"רוקחות היא אחד מעמודי התווך של מערכת הבריאות.  הרוקחים הם  מטפלים ומקדמי בריאות משמעותיים במדינה. כמעט ולא קיים תחום במערכת הבריאות בו הטיפול התרופתי לא מהווה חלק מרכזי. תרופות היו ועודן האמצעי המובהק ביותר במאבק במחלות ובמניעתן. יעיד על כך המרוץ החשוב כל-כך אחר התרופה לקורונה. הרוקחות והרוקחים אמונים על בריאותם של המטופלים. בזכות מקצועיותם, הידע הרב שלהם בתחום הטיפול התרופתי ואינטראקציה ישירה עם המטופלים, יש ביכולתם להירתם לקידום הבריאות במגוון המסגרות בהן הם נמצאים".  

לאן את שואפת להוביל את התחום?
"מצד אחד רוקחות היא מעמודי התווך של הטיפול בחולה במערכת הבריאות ומצד שני זה מקצוע מאוד שקוף. באתי לשנות זאת. מהיום שנכנסתי לתפקיד לא הייתה ועדה אחת מבין ועדות הכנסת או ועדות משרד הבריאות שדנה באיזשהו אספקט של טיפול תרופתי, שלא דאגתי שתהיה בה נציגות רוקחית. תהליכים ברמה הלאומית והמערכתית חייבים לכלול את נציגות המקצוע".  

רוקחת אישה
"יום האישה השנה הוא באמת יוצא דופן. שנת הקורונה אתגרה מאוד את הנשים בארץ ובעולם. תמיד שואלים נשים כיצד הן משלבות בין הקריירה לבית ולמשפחה. השנה למדנו לשלב בין רכיבי החיים הללו, לא רק באופן כללי אלא באותו הזמן ממש, תוך כדי עבודה מהבית או עבודה מחוץ לבית כשכל 'הבית בבית'. יום האישה השנה מסמל בעיניי התגברות על קשיים, שמירה על אופטימיות ושפיות, כשכל אלו מתורגמים לאין סוף הצלחות גדולות וקטנות בשמירה על שגרת חיים בתוך שגרת הקורונה. אגב, למרות שרוקחות נחשבת למקצוע נשי ורוב העוסקות בו הן נשים - המינוי שלי ליו"ר ארגון הרוקחות בישראל הוא הראשון בו אישה מונתה לתפקיד".

ובעוד עשור?
"אני רואה את עצמי לוקחת חלק בעתיד  בתחומי תכנון מדיניות ואסטרטגיה במערכת הבריאות ועוסקת בדברים שיש להם נגיעה ישירה לאיכות החיים של המטופל. אני פועלת לכך שבעוד עשור, מערך הרוקחות בישראל ימוקם במקום הרבה יותר מרכזי במערכת הבריאות. אין לי ספק ששינוי זה יוביל לתמורות משמעותיות בקידום בריאות הציבור. אמשיך להוביל ולהטמיע תהליכים אלו".

זווית מגדרית
"בעידן של רפואה מותאמת אישית, התמקדות במאפיינים הייחודיים של הנשים והשפעתם על התגובה לטיפול התרופתי, חשובים ביותר לצורך מתן טיפול תרופתי יעיל ובטוח. בתחילת חיסוני הקורונה הצטבר מידע על מגוון תופעות לוואי שהשפיעו בעיקר על נשים. לא התייחסו לזה ברצינות ורק לאחר ניתוח הנתונים הסתבר כי מדובר במספרים משמעותיים  של נשים שחוות תופעות לוואי ייחודיות. לזווית המגדרית יש משמעות רבה בתחום בטיחות ויעילות הטיפול התרופתי". 

ד"ר אלינה אמיתי (39)  
יו"ר ארגון הרוקחות בישראל, ראש היחידה לרוקחות קלינית במרכז הרפואי מאיר. 
נשואה ואם לשלושה ילדים.
השכלה: לימודי רוקחות קלינית, האוניברסיטה העברית. 
התמחות: רוקחות קלינית בתחום הרפואה הפנימית והגריאטריה.