בין העובר לאם

פרופ' טל בירון שנטל, מנהלת אגף נשים ויולדות, במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, שואפת להזניק את רפואת הנשים והמיילדות אל מחוזות רחוקים בזכות יכולות טכנולוגיות, מחקר והון אנושי

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' טל בירון
אסף לבנון
תוכן שיווקי

"לא גדלתי במשפחת רופאים ולא חלמתי מאז ומתמיד להיות רופאה", אומרת פרופ' טל בירון שנטל. "אבל בתקופת הצבא התגבשה בי ההחלטה שעיסוק נכון עבורי יהיה תחום שקשור לאנשים. מאז ומתמיד אהבתי מדע, ביולוגיה וחידושים ובער בי לעשות משהו שיש לו השפעה ומשמעות. רפואה משלבת את כל זה ולכן הגעתי אליה".
כבר יותר מעשור שפרופ' בירון שנטל עובדת באגף הנשים והיולדות במרכז הרפואי מאיר. מינוייה לראש המחלקה הפך אותך לאחת הנשים היחידות בארץ המכהנות כראש אגף בתחום הבריאות.  

מדוע רפואת הנשים?
"רפואת נשים משלבת רגעים המשמחים ביותר לצד עשייה מאתגרת. הרגע בו תינוק בא לעולם, הוא אחד הרגעים המרגשים בחיי משפחה. מצד שני, יש עיסוק שמלווה באחריות רבה בנושאים כהריונות בסיכון גבוה, תחלואת יולדות, קשייהן וההתמודדויות הכרוכות בכך. סיוע לנשים בכל הרגעים הללו מעניק לי תחושת סיפוק רבה. ברמה המקצועית: גינקולוגיה משלבת כירורגיה ורפואה פנימית, ולכן יש בה הרבה מתחומי הרפואה השונים, ואיתם הזדמנויות רבות ללמוד ולקדם דברים. זהו תחום שיש בו הרבה נושאים עליהם עוד לא נאמרה המילה האחרונה, כך שיש המון מקום למחקר. השאיפה להצלחה בתחום זה, היא ברמה של 100%. תחום ההתמקצעות שלי הוא 'הריונות בסיכון גבוה', ולפעמים יש בו קונפליקטים ייחודיים: לרוב, האינטרסים של האם והעובר זהים ומשותפים. אבל לפעמים יש 'ניגוד עניינים', למשל במצבים בהם מחלה אימהית מחייבת יילוד המסכן את התינוק בפגות על סיבוכיה. התפקיד שלנו כרופאים הוא לגשר בין הדברים ולמצוא את הפתרונות הנכונים ביותר לשניהם. פעמים רבות החלטות צריכות להתקבל בתנאי חוסר ודאות ולעתים תוך שניות ספורות. זה מאתגר, ממלא אדרנלין ואותי לפחות גם ממלא בסיפוק ובהנאה".

איך את רואה את השפעתך בעולם הרפואה?
"העבודה שלי מול הרופאים הצעירים יותר והמתמחים כוללת הרבה מאוד חינוך רפואי, שיש בו את מה שקשור ללימוד המקצוע עצמו אבל גם הלימוד כיצד להיות רופא טוב יותר ברמה האנושית והערכית. דור הרופאים של היום מבין שהדבר הנכון הוא להקשיב למטופל ולהכניס אותו למעגל קבלת ההחלטות. אני חושבת שיש לי את היכולת להכשיר דור של רופאים שמעבר לכך שישאפו למצוינות מקצועית - ישאפו גם להיות מצוינים באספקט האישי, במובן של כבוד למטופלים, הקשבה להם ויישום רפואה מותאמת אישית לצד מחקר".

האם קיים הבדל בין גינקולוג – גבר או אישה, מבחינת המטופלת?
"היכולת להיות רופאים טובים ולספק למטופלות את הטיפול המיטבי קשורה באישיות הרופא ולא במגדר שלו.  לנו הנשים, יש הרבה כישורים שאנחנו מצליחות להביא לתפקיד: ראיית היבטים רבים יותר, יכולת לעשות יותר דברים במקביל, פחות אגו. אני לא חושבת שגבר ייתן יחס פחות טוב למטופלת, זה יותר קשור לאישיות הרופא/ה ופחות למינו/ה".

יום האישה  
"הבנות שלי יודעות שנשים יכולות לעשות הכול. אין להן בכלל ספק, זה מובן מאליו מבחינתן. אבל מכיוון שזה עוד לא כך, לכל הנשים וכל עוד זה לא משתנה, אני רואה חשיבות גדולה ביום האישה. הוא צריך להדגיש את הפערים האלו כדי להוביל למצב בו אישה יכולה לעשות את כל מה שגבר עושה ואף יותר - ולא משנה מהיכן היא באה".

היכן תהיי בעוד עשור?
"אני מקווה להיות באותה תנופת עשייה, עם אותה התלהבות, מוקפת בצוות של אנשים שכיף לי וטוב לי לעבוד איתם, בחברי ובמשפחתי. מבחינה מקצועית אמשיך להוביל חדשנות ושיתופי פעולה עם דיסציפלינות אחרות כך שניתן יהיה להזניק את הידע והיכולות הטכנולוגיות שלנו ולקחת את רפואת הנשים כמה שיותר צעדים קדימה". 

זווית מגדרית
"נשים הן האוכלוסייה המעניינת בעולם. זו אוכלוסייה שצריך לעזור לה ולתמוך בה ויש הרבה מה ללמוד ממנה. אני רואה חשיבות רבה בהקשבה למה שנשים רוצות ולמתן כבוד רב לאוטונומיה שלהן וליכולתן לעשות את הבחירה הנכונה עבורן. זה נכון לתחום הלידות, לתחום הפוריות, לטיפולים גניקולוגיים ואפילו לטיפולים גינקו-אונקולוגים. נשים יודעות מה הן רוצות וצריך להקשיב להן. קריטי שהרופאים והרופאות יידעו להקשיב למטופלת ולשלב את הידע שלהם עם צרכיה. כך נהיה רופאים טובים יותר, בלי קשר למגדר שלנו".

פרופ' טל בירון שנטל (51)
מנהלת אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית.
נשואה ואם לשתי בנות.
השכלה: לימודי רפואה, הטכניון
התמחות: המרכז הרפואי מאיר ברפואת נשים, תת-התמחות ברפואת האם והעובר, אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס מיזורי, ארה"ב.