הולכת אחר הלב

אהבת ילדים, רבגוניות והתשוקה לפתור בעיות, הובילו את ד''ר עינת בירק, מנהלת מכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים, להתמחות בקרדיולוגיית ילדים ובמיוחד באבחון ובטיפול בילדים עם מומים בלב

מאיה גז
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר עינת בירק
מאיה גז
תוכן שיווקי

ד''ר עינת בירק, מנהלת מכון הלב במרכז שניידר לרפואת ילדים, ידעה שהיא רוצה להיות רופאה עוד כשהייתה בגן. "אבי ניצול שואה מאוקראינה שעלה לארץ בגפו באחת מספינות העולים בשנת 1947. מוטיב ההשכלה היה אלמנט מרכזי באישיותו. פעם אמר לי שאם הייתה לו תמיכה כלכלית בנערותו, היה עושה הכל כדי להיות רופא. את התשוקה הזו הביא לידי ביטוי כמורה נערץ לביולוגיה. מקווה שהגשמתי את חלומו", מספרת ד"ר בירק.
"בעיני זהו המקצוע הכי יפה בעולם, ובהחלט אחד המקצועות בהם רציתי לעסוק. הצטרפתי אליו מיד אחרי התיכון, כעתודאית, אני רופאה מגיל 25".

קרדיולוגיה של ילדים
בירק הצעירה, חיפשה תחום התמחות שניתן להכיל אותו ויש בו פתרון בעיות, היא אהבה רפואת ילדים. "רפואת ילדים משלבת את אהבתי לילדים ואת הרצון שלי לפענח בעיות. מה שמאפיין את המקצוע שלי הוא הרבגוניות. אין שני ילדים זהים. מדברים היום על רפואה 'מותאמת אישית', ברפואת ילדים זה קיים מאז ומעולם. כל עובר הוא אחר, כל תינוק הוא אחר, חייבים להיות מאד מדויקים בפרטים. קרדיולוג מבוגרים מתעסק בפגמי בלאי. המשאבה תקינה אבל מתחילה להידרדר עם הגיל ועם הגוף. אצל ילדים למשאבה יש מגוון אינסופי של בעיות. כל ילד הוא כמו פאזל קטן שאת צריכה להרכיב אותו. לדיוק האבחנה בכל ילד יש השלכות כבדות, ולכן זה מאתגר במיוחד. מעבר לכך אני מאוד אוהבת לתקשר עם ילדים וגם עם הוריהם".

במסגרת המערך המשולב במרכז שניידר, מבוצעים מדי שנה כ-700 צנתורי לב וכ-450 ניתוחי לב בתינוקות, ילדים ובני נוער, מרחבי הארץ והעולם, עם שילוב מוביל ברמה עולמית של היקף, דרגת קושי ואיכות התוצאות. המערך נחשק גם בעיני מתמחים זרים, השבים למולדתם ויוצרים מעין שלוחות הנסמכות על מרכז שניידר, וכך מוגשם בפועל מיצובו המיועד של מרכז שניידר כמרכז אזורי, מעל ומעבר לתפקידו המרכזי בישראל.

ד"ר בירק היא גם ה"מתזמרת" של הפעילות המשולבת בין המכון ויחידת ניתוחי לב ילדים, שמהווים יחדיו מערך מלוכד של רופאים וצוותים מקצועיים ומובילים. 
"אני נמצאת כרגע במקום ובסיטואציה מדהימים. במדינת ישראל הגענו למצב שבבית החולים שלנו, אנחנו יכולים להציע את המגוון המלא של פתרונות שנמצאים בכל מקום בעולם. בבתי חולים גדולים בפריז, בניו יורק או בקליפורניה, אין טכנולוגיה או טיפול שלא נמצא אצלנו. היום התזמורת שלנו מנגנת ברמה בינלאומית טובה מאוד. ניתן לאבחן ילד ולספק לו את כל מה שהוא זקוק לו, תחת קורת גג אחת. אנחנו עובדים עם עוברים, תינוקות, ילדים ונוער, ויכולים להציע כמעט כל פתרון שקיים בתחום עם תוצאות מאוד טובות כך שיש הרגשה מאוד טובה של הגשמה עצמית". 

חלומה של אישה
 "ביום האישה – ילדה שחולמת להיות מדענית חלל תשאף ותגיע לשם ולא תוותר רק בגלל שהיא בת. המגדר אינו שאלה, היום הכול ניתן לביצוע. בעיני, זו גולת הכותרת של יום האישה. היכולת של כל ילדה להחליט על חייה. הוויתורים שנדרשו בזמנו מאישה שמנהלת קריירה השתנו. מספר הנשים בקרדיולוגיה עולה, למרות שזהו מקצוע מאוד גברי. יום האישה הוא יום בו מתחדדים מסרים חשובים בעיני".
ובכל זאת את הקרדיט להצלחתה חולקת ד"ר בירק עם האיש שלצידה. "לבעלי ולי יש קריירות. שמתי לב שיש חשיבות עצומה לאיך בן הזוג רואה את התהליך. היה לי מזל אולטימטיבי שהתחתנתי עם אדם מפרגן, תומך וכשיש ילדים קטנים וגם תורנויות, אין מישהו בבית שמקטר אלא מעצים. נושא ניהול שתי קריירות במקביל הוא נושא מאוד חשוב והוא תלוי מזל, אבל מושפע מאוד מהגישה כי בכל קושי או אילוץ טמונה לעתים קרובות גם הזדמנות. זה אחד הדברים החשובים אם רוצים גם קריירה וגם משפחה".

זווית מגדרית
"פריזמת ההסתכלות שלי אינה מגדרית אלא מקצועית. האם יש לי גישה ישירה לבריאותן של נשים? כן. גם של נשים וגם של גברים. אני בודקת נשים בהריון כי אני בודקת עוברים. וודאי שיש לי קשר עם ילדות וילדים, עם נשים הרות ובני זוגן".

ד"ר עינת בירק (64)
מנהלת מכון הלב במרכז שניידר,  
נשואה למהנדס חוקר, אם לשתי בנות וסבתא לארבעה נכדים.  
השכלה: לימודי רפואה, אוניברסיטת תל -אביב.
התמחות: רפואת ילדים, אוניברסיטת סטנפורד, ותת-התמחות בקרדיולוגיה של ילדים, אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו. רוב עיסוקה במומי לב מולדים.