כתוב בעור

ד"ר רוני פ. דודיוק-גד הכירה את מקצוע הרפואה במסגרת שירותה הצבאי והגיעה אתו רחוק מאוד. כמובילת דעה ברפואת עור בארץ ובעולם, במיוחד בתחום תגובות עוריות לתרופות, היא זוכרת את התקופה בה עבדה בקנדה במרכז רפואי שנוסד על ידי נשים שנאבקו על זכותן ללמוד ולעסוק ברפואה וחזרה להוביל במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

מאיה גז
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר רוני פ. דודיוק גד
מאיה גז
תוכן שיווקי

"את היופי של המקצוע והכוח האדיר שיש לרפואה לעזור לאדם הכרתי במסגרת שירותי הצבאי. כמדריכת חי"ר נפצעתי בתאונת נגמ"ש. שברתי חוליה בגב ועברתי תהליך שיקום ארוך, במהלכו למדתי מהצד של המטופל, את החשיבות האדירה של מקצוע הרפואה", כך מספרת ד"ר רוני דודיוק-גד, רופאה רבת פעלים, בתחום הקליני ובמחקרים פורצי דרך. היא בת 45, גדלה בחיפה, ולמדה בבית הספר "הריאלי העברי בחיפה". התמחות ברפואת עור הייתה מבחינתה דבר מתבקש. "זה המקצוע היפה, המרתק והמגוון ביותר. כרופאה אני מטפלת בחולים עם מחלות עור מורכבות וקשות. למרפאתי במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית מגיעים חולים מורכבים מאד, חלקם פונים לצורך אבחון הבעיה העורית שממנה הם סובלים, לעיתים מדובר במחלות נדירות של העור, וחלק פונים לייעוץ לאחר שלא הצליחו לקבל מענה לבעייתם בקהילה. כחוקרת, אני עוסקת בחקר של מחלת דרייה, מחלה גנטית נדירה ובתחום של תגובות עוריות לתרופות". 

על מחקר מחלת דרייה זכתה השנה (2021), באות הוקרה מטעם הקואליציה למחלות נדירות ישראל. בתחום תגובות עוריות לתרופות, בצעה מחקרים רבים והיא חלק מקבוצות בינלאומיות החוקרות הנושא ואף פרסמה כעורכת ספר חשוב בתחום. בנוסף היא מנחה למחקר סטודנטים לרפואה ומתמחים בארץ ובעולם, כשבשנת 2018 נבחרה על ידי ארגון בוגרי הטכניון בין ה-40 הבוגרים הצעירים המבטיחים של הטכניון.

טכנולוגיות מתקדמות ברפואה
ד"ר דודיוק-גד מחשיבה את עיסוקה ברפואה כזכות שטומנת בחובה אחריות רבה. "אני אוהבת מאד את המקצוע כי הוא עוסק במהות החשובה ביותר בחיים – בריאות האדם. המקצוע מעניק לי אפשרות לתת לאנשים מזור לכאב ולסבל וזהו הסיפוק האדיר ביותר של המקצוע".
כיום היא עוסקת בשלושה אספקטים עיקריים ברפואה: קליניקה, מחקר וחינוך רפואי. "אני מאמינה שכיום אנו חייבים להטמיע טכנולוגיות מתקדמות על מנת לקדם את הרפואה. לכן, אני שמחה מאד על ההזדמנות שנתנה לי להצטרף לרשת הבריאות 8400". 

יום האישה
"יום משמעותי להזכיר לכולנו ששוויון הזכויות לנשים בהיסטוריה האנושית, הושג רק לפני כ-100 שנה. זהו הישג עליו נאבקו רבות ורבים, ועלינו להמשיך לפעול למען קידום נשים. לדוגמה: במשך שנים רבות לא התקבלו נשים ללמוד באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, והתהליך של הפיכת הרווארד למוסד המתייחס באופן שוויוני לנשים היה הדרגתי ואיטי, ורק בזמן מלחמת העולם השנייה הותר לראשונה לסטודנטיות ללמוד קורסים. נוסף לכך, בזמן השתלמותי בקנדה עבדתי במרכז הרפואי Women’s College Hospital אשר נוסד ע"י נשים שנאבקו על זכותן ללמוד ולעסוק ברפואה".

היכן את מקווה להיות בעוד עשור? 
"להיות שותפה בהטמעת טכנולוגיות מתקדמות ברפואה ולהמשיך בעשייה משמעותית בקליניקה, מחקר וחינוך רפואי בארץ ובעולם".

זווית מגדרית
"אני רואה חשיבות רבה בכך שנשים עוסקות במחקר וברפואה מאספקטים רבים, ובמיוחד בקידום נושאים הקשורים לבריאות האישה. מבחינה אישית, חשוב לי ביותר לקדם נשים צעירות לעסוק ברפואה ובמחקר, לסייע להן להתפתח מקצועית ולצלוח את האתגרים הרבים בשילוב של חיי משפחה וקריירה תובענית. אני זכיתי במנטוריות מופלאות בעולם הרפואה והמחקר והן מהוות עבורי השראה ורוח גבית".

ד"ר רוני פ. דודיוק גד (45)
סגנית מנהל מחלקת עור במרכז רפואי העמק מקבוצת כללית, מרצה בכירה קלינית בפקולטות לרפואה, בטכניון ואוניברסיטת טורונטו בקנדה. 
נשואה לרענן גד, ד"ר לפיסיקה, ואם לשני ילדים.  
השכלה: בוגרת בהצטיינות יתרה, הפקולטה לרפואה, טכניון ואף זכתה בפרס הצטיינות על עבודת המחקר לתואר. סיימה בהצטיינות התמחות ברפואת עור ומין, המרכז רפואי העמק ובהמשך בצעה התמחות-על קלינית במשך 3 שנים באוניברסיטת טורונטו קנדה ובמרכז הרפואי סוניברוק.  עם חזרתה לישראל המשיכה בשיתוף פעולה מחקרי עם קולגות באוניברסיטת טורונטו במסגרת פלושיפ מחקרי כ- 4 שנים. בזכות הישגיה קיבלה מינוי אקדמי כחברת סגל בפקולטה לרפואה באוניברסיטת טורונטו.
פעילה בחינוך רפואי בפקולטה לרפואה, טכניון והקימה ומנהלת קורס בינלאומי און-ליין בדרמטולוגיה International Telehealth Rounds in  Dermatology (ITRD) לארגון CISEPO-Canada International Scientific Exchange Program
הקימה ומנהלת פלטפורמה בינלאומית של רופאי עור בתחום של מגפת הקורונה 
“International Dermatologists Fighting Coronavirus Together”
הרשת מאפשרת שיתוף מידע בין רופאי עור במדינות שונות וחברים בה 700 רופאים מ-20 מדינות.