מבוא דותן

המפגש של פרופ' איריס דותן, מנהלת המערך לגסטרואנטרולוגיה במרכז רפואי רבין (בילינסון-השרון), בנערותה עם הספר "עצב, שריר, סינפסה", היה מכונן והוביל אותה ללמוד רפואה. התעניינותה במחלות מעי דלקתיות, הובילה להתמחות בגסטרואנטרולוגיה, ומכאן היא שברה תקרות זכוכית והייתה לאישה הראשונה בתפקיד יו"ר האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ'  איריס דותן
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

פרופ' איריס דותן, מנהלת המערך לגסטרואנטרולוגיה במרכז רפואי רבין (בילינסון-השרון), בתם של טייס בחיל האויר וציירת, גדלה בבסיסי החייל. את גיל הנעורים עברה ברמת השרון. אביה שחלה במחלת לב קשה נפטר בגיל צעיר וכבר בגילאי העשרה נחשפה למורכבות של מחלה כרונית והשפעתה על החולה ומשפחתו. באחד מביקוריה בספריה, עיינה בספר פיזיולוגיה "עצב, שריר, סינפסה". הספר עורר אצלה מחשבות על האדם, על רגשותיו ועל מהותו.

"קראתי את הספר ושאלתי את עצמי האם יכול להיות שהאדם מורכב מעצבים שמתחברים לשרירים ונוירוטרנסמיטורים שעוברים מאחד לשני? האם יכול להיות שכל המחשבות וסערת הרגשות, מסתכמות בחומרים כימיים שזזים ממקום למקום? במחשבות בת העשרה דמיינתי שאהיה רופאה נוירוכירורגית, אבל לחיים היו תוכניות אחרות".

והתמחות בגסטרואנטרולוגיה? 
"הייתי רופאה פנימית, והתעניינתי במחלות מעי דלקתיות ובאימונולוגיה, שהינן תחום מרכזי בגסטרואנטרולוגיה. הגסטרואנטרולוגיה משלבת טיפול בחולים מורכבים, עבודה קלינית ומנואלית, ומחקר, שילוב מרתק שמושך אותי מאד. אחרי ההתמחות בגסטרואנטרולוגיה השתלמתי באימונולוגיה של מערכת העיכול במרכז הרפואי Mount Sinai בניו יורק. התמקדותי בתחום מחלות המעי הדלקתיות ששכיחותן עולה מאד בעשורים האחרונים הביאה אותי למוקדי העשייה וההשפעה הקלינית והמחקרית בתחום בעולם".

איזו השפעה יש לך על בריאות הציבור? 
"אני מטפלת באנשים רבים עם מחלות כרוניות, ולכן נוצר קשר עמוק עם אנשים, שנמשך שנים ארוכות. העשייה היומיומית שלי מכוונת לקידום הטיפול הבריאות ואיכות החיים של המטופלים שלנו. הגסטרואנטרולוגיה עוסקת במגוון רחב של תחומים ביניהם מחלות מעי דלקתיות, אבחון מוקדם ומניעה של סרטן המעי הגס, מחלות דרכי המרה והלבלב, מחלות פפטיות, מגפת ההשמנה, והפרעות בתנועתיות מערכת העיכול, אבל מוטת ההשפעה היא לא רק על חולי, אלא גם על מניעה ובריאות. בהעמקת ההבנה המחקרית ופיתוח גישה רב תחומית, אנחנו משפיעים על בריאות הציבור בארץ-ובעולם. יש לנו מחקרים משותפים עם מרכזים מובילים בעולם-מארה"ב דרך אירופה ועד הודו, שם למשל יחד עם אחד המכונים הגסטרואנטרולוגים החשובים נשתמש בגישה תזונתית כאמצעי למנוע או לטפל במחלות מעי דלקתיות".

השפעתה של פרופ' דותן היא לא רק על חולי ומניעת חולי אלא גם על נשים בהיבטים שונים.
"אני רואה חשיבות רבה בקשר עם רופאות בשלבים שונים של הקריירה, ובאפשרות לתרום להתפתחות המקצועית והאישית שלהן, ושותפה במספר פורומים ויוזמות בתחום בארץ ובעולם. בתפקידיי ש לי אפשרות להשפיע על רופאות (וגם רופאים), חוקרות ושותפות לעשיה, הן מבחינה מקצועית והן בשאלות הנוגעות לקריירה והחלטות אישיות".

יום האישה
"יום חשוב, במיוחד אם מנצלים אותו לאמירות ולקידום עשיה בתחום. בכל יום כזה, חשוב לבדוק- כיצד התקדמנו מהשנה הקודמת, האם והיכן יש נשים בעמדות ניהול-לא רק ברפואה, כיצד התקדמנו בנושאי שוויון הזדמנויות ולקדם טיפול בנושאי ליבה מעבר לתחום המקצועי כמו חינוך שוויוני, מסגרות תומכות, טיפול באלימות במשפחה, פערי שכר ועוד.

היכן את מתכננת להיות בעוד עשור?
 "ברמת ניהול המערך חשוב שנהווה צוות ששואף כל הזמן להתפתחות ונוביל מקצועית- ברמה עולמית (וזה יקרה בעוד פחות מעשור..) . ברמה האישית שמשיקה לכך כמובן, חשוב לי לדעת שתרמתי לעשייה קלינית ומחקרית משמעותית בתחומי ולקידום טיפול –ואף ריפוי- של מחלות שכיום הן עדין אינן בנות ריפוי".

זווית מגדרית
"מחלות רבות בגסטרואנטרולוגיה ביניהן מחלות מעי דלקתיות וסרטן המעי הגס, קיימות בגברים ובנשים. אנחנו מעניקים טיפול שוויוני שאינו מושפע ממגדר. זו אמירה חשובה בעולם בו לעתים אפילו הטיפול הרפואי אינו שוויוני. 
חלק מהמחלות בהן אנו מטפלים במערך, כגון מחלות מעי דלקתיות לסוגיהן ותסמונות סרטן משפחתיות, עלולות לפגוע בגילאים הצעירים, בהם נושאי משפחה פריון והריון חשובים במיוחד. אנחנו ערוכים למתן טיפול ומענה מקצועי וכוללני גם לאספקטים הללו שחשובים ומשמעתיים לכל אישה באשר היא".

פרופ' איריס דותן (58)
מנהלת המערך לגסטרואנטרולוגיה, מרכז רפואי רבין.
נשואה למיכה סימבליסטה מנהל כפר לנוער בסיכון ואם לשלושה בנים. 
השכלה: לימודי רפואה, אוניברסיטת תל-אביב.
התמחות: רפואה פנימית וגסטרואנטרולוגיה, איכילוב.
השתלמות פוסט דוקטורט: המרכז לאימונוביולוגיה, מרכז רפואי Mount Sinai, ניו יורק, ארה"ב, 
יו"ר לשעבר-האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד,  
יו"ר נבחרת-האיגוד העולמי לחקר מחלות המעי הדלקתיות (IOIBD).