משאת נפשה

הכלים הניהוליים אותם היא מביאה אל בריאות הנפש, לקוחים דווקא מעולמות החקר. קשב לסביבה, שימת לב לפרטים והרבה מאד סקרנות, מאפיינים את ד"ר הלה הדס, מנכ"לית אנוש, העמותה הישראלית לבריאות הנפש. הלה שואפת להפיל את חומות הבושה ולהעצים את המודעות והזכויות למתמודדי הנפש

מאיה גז
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר הלה הדס
מאיה גז
תוכן שיווקי

ד"ר הלה הדס, מנכ"לית אנוש, העמותה הישראלית לבריאות הנפש, לא למדה מעולם עבודה סוציאלית או פסיכיאטריה. היא למדה ביולוגיה. עובדה מתמיהה אולי, אבל מסתבר שהיא דווקא מהווה יתרון, ומעניקה לד"ר הדס מבט אחר, חדשני ויצירתי. "ההשכלה שלי מתמקדת במדעים מדויקים. למדתי ביולוגיה, לא למדתי מעולם דבר ששייך למדעי החברה, לפסיכולוגיה, לבריאות או לניהול. ביולוגיה היא מדע אינטגרטיבי ולא מדע יסוד. כאשת מדע אני מחויבת לסקרנות ולחקר, לשימת לב לפרטים, לכל טעות שעלולה לקרות שלפעמים מובילה לפריצת דרך. את כל העובדות יש לקחת בחשבון ולעשות איתן חשיבה. מחקר מתאים לאנשים שרוצים להיות קשובים לסביבה ולשדה הפעולה וכך גם ניהול".

ולהלן העובדות
ד"ר הדס, מצויה בתחום בריאות הנפש ב-14 השנים האחרונות. במסגרת עבודתה היא מתמחה בשילוב ובטיפול בקהילה של אנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית, בסיוע לבני המשפחות ובקידום מהלכי חקיקה. בהנהגתה, הפכה אנוש לארגון חדשני בתחום השיקום וההחלמה ובפיתוח שירותים למתמודדים עם מגבלה נפשית. במהלך השנים, יזמה הדס שיתופי פעולה פורצי דרך עם המגזר העסקי, עם מוסדות השכלה גבוהה ורשויות מקומיות. בהובלתה פרצה אנוש את גבולות מדינת ישראל, בהצגת העשייה החדשנית ברחבי העולם, במסגרת האו"ם וארגון הבריאות העולמי, ומול קובעי מדיניות בעולם בתחום זכויות לאנשים עם מוגבלויות. הלה הובילה שיתופי פעולה עם ארגונים בחו"ל והביאה לישראל יוזמות מוצלחות במניעה ובטיפול בצעירים. 

מהם הכלים מעולם המחקר בהם את עושה שימוש בניהול?
"איש מחקר יודע לעבוד בצוותים חוקרים, לעתים בצוותים בינלאומיים. אני חושבת שברמה הארגונית, אנשים שעובדים לבד חוטאים גם לעצמם. בעבודת צוות קיימת ההבנה שחשוב לסמוך על האחר. אני אוהבת לעבוד עם אנשים חזקים, זה מקביל לעבודה המחקרית. כל אחד עובד על מה שהוא טוב בו. אני טובה בניהול ובאינטגרציה. מאפיין נוסף מעולם הביולוגיה והמחקר הוא היכולת לראות גם את הפרטים וגם את התמונה הרחבה. אני מאמינה באבולוציה, ובניהול התהליכים הם מדורגים. לעומת זאת, אנחנו רואים כיצד הקורונה זרזה תהליכים. כמנהלת אני צריכה לצמצם את הסיכוי שדברים ישפיעו בצורה קשה על המערך. אני ערוכה מראש".

לאן את שואפת להוביל את תחום בריאות הנפש?
"אנוש הוא שדה פעולה של תחום מאוד גדול. אני מאמינה באינטגרטיביות ובצורך לעבוד בסינרגיה עם כל השותפים. הייתי שמחה להתגבר על חומות הבושה ולהפילן, לצמצם חסמים של ידע, כי אנשים מתביישים ולא מנצלים את הזכויות שלהם. אני מאמינה שחייבים להעביר את מרכז הכובד של העשייה, לעבודת מניעה ולהתייחסות מוקדמת למצבים רגישים וחריפים, כדי למנוע החמרה במצבי הנפש. עלינו לפעול להשוואת החלק היחסי של תקציב בריאות הנפש מתוך תקציב הבריאות לזה הקיים במדינות המובילות בעולם".

יום האישה 
"עבורי יום האישה הוא יום כאחד הימים, כי אני דואגת שכל מי שנמצא איתי יזכור שהכול בידיים שלנו. יכולתי לבחור לחיות אחרת, אבל אני משדרת במילים ובמעשים שיש הרבה מקום לבחירה. זו לא דרך קלה. הייתי רוצה שכל אישה תרגיש את העוצמה בבחירה האישית ובחשיבה עצמאית". 

זווית מגדרית
"אני מאמינה שיש הבדלים בין נשים וגברים ואפילו הביולוגיה מצביעה על כך. תוחלת החיים שונה וגיל הפרישה אחר. השילוב בין האחריות לחיזוק התא המשפחתי, למשפחתיות טובה, לגידול ילדים ונכדים, לפעמים גם לטיפול בהורים, לבין תעסוקה ופיתוח קריירה, הוא אתגר יותר גדול אצל נשים מאשר אצל גברים. השילוב מתחדד כי בסופו של יום האתגר של כל אדם הוא לשמור על שלווה ולשמר את הכוחות הפנימיים. באנוש אנחנו מספקים שירותים שעונים על צרכים ייחודיים של נשים, למשל מענה לנשים במצבי טראומה, שירות ייחודי לנשים בקהילה החרדית  ובחברה הערבית. 80% מעובדי אנוש הן נשים. תפיסתי הניהולית מונעת מכך, גם בניהול הבכיר וגם בשטח".

ד"ר הלה הדס (62)
מנכ"לית אנוש, העמותה הישראלית לבריאות הנפש.
בת לאבא בן 93, אלמנה, אם לשלושה ילדים וסבתא לשלוש נכדות. 
השכלה: ד"ר לביולוגיה, תואר ראשון, שני ושלישי במדעי החיים, אוניברסיטת בן גוריון.
תפקידים נוספים: חברה בוועדה המייעצת לנציב שוויון אנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, חברה בוועד המנהל של יספר"א האגודה הישראלית לשיקום פסיכיאטרי, חברה בחבר הנאמנים של המכללה האקדמית תל-אביב יפו.