מוציאה את האמת לעור

רפואת עור מבוססת ראיות ואקדמית, קידום בינלאומי של רפואת העור והעצמת המחקר בתחום, הם רק חלק מהיעדים שסימנה פרופ' אמיליה חודק, מנהלת את מערך העור במרכז רפואי רבין (בתי החולים בילינסון והשרון)

אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' אמיליה (אמי) חודק
אורנה יצחקי בירבך
תוכן שיווקי

פרופ' אמיליה (אמי) חודק מאמינה בהתמקצעות מיטבית, כזו שמיישמת במידת האפשר את חידושי הרפואה לטובת המטופלים, ולצד זאת מחנכת את הדור החדש למצוינות, חדשנות, שרותיות ואנושיות. פרופ' חודק, מנהלת מערך העור במרכז רפואי רבין, לשעבר יו"ר החוג לרפואת העור באוניברסיטת תל-אביב והנשיאה לשעבר של האיגוד הישראלי לרפואת עור, היא כיום גם מזכירת האיגוד העולמי ללימפומה של העור, תחום בו התמקצעה במשך שנים במסגרת השתלמויות שונות כרופאה אורחת במספר מרכזים בארצות הברית ובאירופה.

הדרך 
את ניהול המערך קיבלה לידיה פרופ' חודק לפני כעשור. "למערך שלנו יש מסורת של תכנית התמחות איכותית. כבר בראשית דרכי כמנהלת שמתי לי למטרה  להצעיד  את המערך מבחינה מחקרית, ולפתח בו שירותים נוספים תוך שליחת רופאים להשתלמויות ייעודיות בחו"ל במרכזים הטובים ביותר. ואכן כיום  המערך מאד אקדמי  ולצד מעבדת מחקר שהקמתי, מתבצעים בו מחקרים קליניים, אפידמיולוגיים ותרגומיים, הישר ממיטת החולה אל המעבדה ומהמעבדה אל מיטת החולה. במערך פועלות מרפאות ייעודיות רבות ובנוסף פתחנו לאחרונה מרפאה לטיפול דרמטולוגי מותאם אישית, בעקבות התפתחויות גנטיות והבנת מנגנוני מחלות עור שונות. הכשרת מתמחים הינה משימה מרכזית שלנו ומסגרת ההתמחות שלנו היא הגדולה ביותר בארץ. רבים מהמתמחים שמסיימים, ממשיכים בעבודה בשירות הציבורי בקהילה ותורמים לרמה הגבוהה של רפואת העור לא רק במסגרת בתי החולים. זו חוזקה שלנו שאנו גאים עליה במיוחד".  

מה ייחודה של רפואת עור במרכז שלישוני כמו שלכם? 
" לא רבים יודעים, אך העור הוא מהאיברים הפעילים ביותר בגוף האדם,  מבחינת מערכת החיסון, והוא מהווה מראה במקרים רבים למכלול בעיות כלליות של הגוף. בשל הנראות של מחלות עור והגרד שמתלווה אליהם,   הסבל אינו רק גופני אלא גם נפשי – חברתי, והן ממוקמות לצערנו גבוה מאד ברשימת המחלות שגורמות למשל לדיכאון. רפואת העור היא תחום שגדל בצורה אקספוננציאלית, אנחנו מעניקים את השירות העדכני ביותר שמכסה את כל המחלות הדלקתיות, האלרגיות והגידוליות של העור, איתור מוקדם של סרטן העור לסוגיו ושירות כירורגי. יצרנו מספר מרפאות בינתחומיות שבהן המטופל ניבדק על ידי מספר רופאים, כל אחד מההתמקצעות שלו. כך למשל אם החולה סובל משתי בעיות מדיסציפלינות שונות, הרי שמחלה אחת או הטיפול בה משפיעים על השנייה. אנחנו חלוצים בגישה הרב תחומית ברפואת העור בארץ ואין ספק שגישה זו, שלעיתים היא למעשה  בבחינת   one stop shop משדרגת את ניהול המטופל".

מהי השפעתך על תחום רפואת העור בישראל?
"מעבר להשפעה שלי במקום עבודתי, אני מנסה להשפיע ברמה ארצית. במסגרת האיגוד הישראלי לרפואת עור, פעלתי להכנסת תרופות וטכנולוגיות מתקדמות לסל הבריאות. אני גאה בסל המגוון שלנו בעור. כיו"ר האיגוד הכנסתי קווים מנחים לטיפולים שונים, כמו בפסוריאזיס ובאטופיק דרמטיטיס. אני משתדלת לקדם רפואה מבוססת ראיות, לקבץ כמה שיותר ידע, ולהכניס אותו לאלגוריתם אבחנתי וטיפולי. בהרצאותיי בארץ אני מנסה להדגיש  שבהתייחסות לחולה חייבת לבוא לידי ביטוי הגישה ההוליסטית, ולא התייחסות צרה רק למחלתו. המערך שלנו משמש גם כבית ספר להוראת הטיפולים המתקדמים בפסוריאזיס. בנוסף אני פועלת לקידום המעמד הבינלאומי של רפואת העור עם גופים שונים בעולם".  

יום האישה 
"לשמחתי לאורך כל הקריירה שלי לא חוויתי מכשלות בהתקדמות מקצועית, אבל אני חושבת שנשים צריכות ללמוד להיות יותר אסרטיביות בכל הקשור בהשגת משרות בעלות השפעה. ואי אפשר בלי הקורונה, אני מצדיעה לרופאות במערך שלי, אשר מתחילת המגפה מביאות עד לקצה את יכולת התמרון המופלא שלהן בניהול הפן האישי, המשפחתי והמקצועי בתנאים הכה מאתגרים של התקופה". 

זווית מגדרית
"לדרמטולוגיה אסתטית יש מקום חשוב ברפואה המודרנית, והיא בהחלט משרתת צורך מאוד גדול של הציבור לשפר את איכות החיים, בין היתר על ידי  שיפור המראה. אם הדבר מתבצע בידי אנשי מקצוע מתאימים ובשיקול הדעת המקצועי, אזי בהחלט מהווה מענה חשוב שיש לו מקום נכבד בעולם המודרני כיום".

פרופ' אמיליה (אמי) חוֹדַק 
מנהלת מערך העור במרכז רפואי רבין (בתי החולים בילינסון והשרון),
נשואה ואם לשני ילדים. 
השכלה: לימודי רפואה, טכניון ואוניברסיטת תל-אביב. 
התמחות: בתי החולים אסף הרופא ובילינסון. 
השתלמויות: אוניברסיטת ניו יורק (פתולוגיה של העור), אוניברסיטת רוקפלר (חקר מחלות עור דלקתיות), המרכז לסרטן ע"ש אנדרסון, אוניברסיטת טקסס, אוניברסיטת סטנדפורד קליפורניה.