חרדה לבריאותם

ד"ר דורית טקס-מנובה, מונתה לפני כחודשיים למנהלת בית החולים "מעייני הישועה", מינוי שהפך אותה לאישה הראשונה שמנהלת בית חולים במגזר החרדי. היא מתכננת למצב את "מעייני הישועה" כבית חולים קהילתי מודרני, שמעניק טיפול גם לקהלים נוספים, תוך שמירה על הצביון הדתי הייחודי שלו

יובל בן משה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר דורית טקס-מנובה
יובל בן משה
תוכן שיווקי

בחודש אוקטובר, בעיצומה של המערכה כנגד הקורונה, התפטר פרופ' מוטי רביד מניהול בית החולים "מעייני הישועה". הנהלת בית החולים, החליטה למנות במקומו את ד"ר דורית טקס-מנובה. מינוי זה הופך את ד"ר טקס-מנובה, לאישה הראשונה בישראל שמנהלת בית חולים חרדי.

"כאשר פנו אלי והציעו לי את התפקיד ב'מעייני הישועה', התגובה המיידית שלי (וכנראה של רבים אחרים), הייתה הרמת גבה. בבחינת, מה לאישה חילונית ולעולם החרדי. אולם ככל שהתקדמנו בתהליך, הבנתי שעצם הפניה אלי מסמלת רצון אמיתי ופתיחות, לשיתוף פעולה ולהובלה של בית החולים לתהליכים חדשים, תוך שמירה על הצביון הייחודי שלו. קיבלתי על עצמי את התפקיד ביראת קודש, ומתוך תחושת שליחות ואמונה אמיתית, שניתן לייצר גשר בין הציבור החרדי והחילוני, בפרט בימים מורכבים אלו של מגפת הקורונה", מסבירה ד"ר טקס-מנובה.

היא מספרת כי מגיל צעיר נמשכה לעולם הרפואה, התנדבה במד"א והיה זה אך טבעי שהמשיכה ללימודי רפואה במסגרת העתודה האקדמאית. "במהלך הלימודים, בסבב במחלקה פנימית א' בשיבא, זכיתי לפגוש את פרופ' הלל הלקין, מנהל המחלקה, והבנתי שזה מה שאני רוצה להיות כשאהיה גדולה. לימים, חזרתי לאותה מחלקה והשלמתי בה את ההתמחות ברפואה פנימית".

ניהול
את דרכה בצה"ל, עשתה במסלול הרופא בצה"ל, שמורכב מתפקידים מגוונים במערכת האזרחית והצבאית לסירוגין. "בתום ההתמחות חזרתי לשירות בתפקיד מפקדת המרכז לבדיקות תקופתיות של צה"ל ובמקביל השלמתי לימודי תואר שני במנהל מערכות בריאות".
תוכניתה המקורית של ד"ר טקס-מנובה, בתום שירותה הצבאי, הייתה לשוב לשיבא ולהשלים התמחות-על בקרדיולוגיה. "אולם כשהציעו לי לצאת להשאלה בקופת חולים לאומית כרופאה מחוזית, החלטתי לדחות את ההתמחות בקרדיולוגיה ולהתנסות בתפקיד ניהולי בקהילה. בתפקיד זה, הבנתי לראשונה את העוצמה ויכולת ההשפעה שניתן להשיג בשיפור הבריאות של מטופלים רבים בו זמנית, על ידי הנהגה והובלה של צוות רופאים, זאת בהשוואה לאינטראקציה שלי כרופאה אחת מול חולה בודד. תובנה זו הובילה אותי להתמחות-על בניהול".

לאחר שהשתחררה מהשירות בחיל הרפואה והשלימה את ההתמחות בניהול, נקראה לתפקיד סגנית מנהל בית החולים הכללי בשיבא, ובהמשך שימשה כמנהלת בפועל של בית החולים.
"בשנים האחרונות, ניהלתי את בית החולים 'אסותא' ברמת החייל, ומזה כחודשיים אני מכהנת בתפקיד מנהלת בית החולים 'מעיני הישועה' בבני ברק. מן הידועות שהאישה היא 'שרת הבריאות' של המשפחה, קל וחומר במגזר החרדי. לכן, אני מאמינה שדווקא כאישה, כרופאה וכמנהלת, אוכל לרתום את הנשים לשיפור הבריאות במשפחתן, זאת על ידי חינוך לאורח חיים בריא, תזונה נכונה, פעילות גופנית ורפואה מונעת".

מה למדת עד כה על האוכלוסייה החרדית בהיבט הבריאותי?
"בחודשיים האחרונים בבית החולים, למדתי להכיר אנשים מופלאים, חדורי שליחות ורצון לעזור לזולת ולהיטיב עימו. בית-חולים עם 'נשמה'. הבנתי כי המגזר החרדי אינו מקשה אחת, וזכיתי לשיתוף פעולה מדהים מצד הרבנים, הן בעידוד ההתחסנות כנגד הנגיף, ושמירה על כללי ההתנהגות הנכונים, והן בדיונים מעמיקים בסוגיות רפואיות אתיות-הלכתיות. דיונים אלה, הוכיחו לי מעל לכל ספק כי בהידברות, בתקשורת טובה ובשיח מכבד, ניתן להגיע לפתרונות בהם הרפואה, האתיקה, המוסר וההלכה חוברים להם יחדיו", משיבה ד"ר טקס-מנובה.

לאן את שואפת להוביל את בית החולים?
"תפקידנו כעת הוא לסמן את הכיוון אליו בית החולים יצעד ויתפתח בשנים הבאות. האתגר הוא למצב את בית החולים כבית חולים קהילתי מודרני, אשר נותן מענה לצרכים הייחודיים של הקהילה שסביבו, תוך פניה לקהלים נוספים שיוכלו להנות מהשירותים הרפואיים האיכותיים, מרמת השירות הגבוהה, ומהרוח הייחודית של הצוות שבמעייני הישועה'".

יום האישה
"יום האישה מבחינתי הוא עדות לכך שעדיין אין שוויון מגדרי. ביום בו יציינו גם את יום הגבר, נדע שבא לציון גואל".

זווית מגדרית
"בניגוד לתפיסה הרווחת בציבור לגבי מעמד האישה בקהילה החרדית, אני זוכה לחוויה אישית ומעוררת השראה, של קבלה מלאה ושיתוף פעולה מכל הסביבה ובכללה, הרבנים, ההנהלה והצוות ב'מעייני הישועה'".

ד"ר דורית טקס–מנובה (53)
מנהלת בית החולים מעיני הישועה, בני ברק. 
נשואה ואם לשלושה בנים.
השכלה: לימודי רפואה, אוניברסיטת תל-אביב, במסגרת העתודה האקדמאית, תואר שני במנהל מערכות בריאות אוניברסיטת בן גוריון, מנהל ציבורי הארווארד, במסגרת תוכנית הבכירים של קרן וקסנר.
התמחויות: רפואה פנימית והתמחות-על בניהול רפואי.