מישהי מטפלת בך!

ד"ר עינת כרמון, מנהלת מרכז השד והיחידה לכירורגיה של השד בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, אוהבת את הקשר עם נשים במסגרת עבודתה, מלווה את המטופלות שלה לאורך כל הדרך מהאבחנה עד ההחלמה, ומאמינה שאת יום האישה יש לחגוג 365 ימים בשנה

מאיה גז
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר עינת כרמון
מאיה גז
תוכן שיווקי

 הקשר עם הנשים והמטופלות מספק לד"ר עינת כרמון, מנהלת מרכז השד והיחידה לכירורגיה של השד בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד, מענה לשאיפה המקורית שלה, להיות רופאה פסיכיאטרית. ד"ר כרמון, גדלה ברעננה ולמדה במגמת אומנות, בתיכון תלמה ילין. היא החלה ללמוד רפואה כדי לעסוק בפסיכיאטריה, אבל נפשה חשקה דווקא בכירורגיה.
"היום אני יודעת ומשוכנעת שמצאתי את שביל הזהב, שמשלב את הטיפול הכירורגי עם הפן הרגשי שחיפשתי בפסיכיאטריה. כירורגיית שד כוללת כירורגיה, אונקולוגיה קשר אישי עם הנשים והמטופלות ודורשת הבנה, התגייסות והכלה, שהן חלק מהותי ומשמעותי בטיפול", מסבירה ד"ר כרמון.

מנתוני הרישום הלאומי לסרטן של משרד הבריאות עולה כי בישראל חיות כיום 23,583 נשים שאובחנו עם סרטן השד בשנים 2013-2017, שהחלימו או שעדיין מתמודדות עם המחלה. 20,825 מהן אובחנו עם מחלה חודרנית ו-2,758 נשים שאובחנו עם מחלה ממוקדת.

הדרך שלה ושלהן
"אני מטפלת בנשים עם סרטן ומלווה אותן מרגעי הבשורה הראשונים עם קבלת האבחנה. אני רואה את הדרך שהן עושות כתהליך משותף של ליווי והתמודדות, בו הניתוח הוא חלק משמעותי, ולעיתים החלק העיקרי בטיפול. אני חושבת שיש בכירורגיית שד הרבה אופטימיות כי היום, בפרט אם סרטן השד מתגלה בשלבים המוקדמים שלו, הפרוגנוזה מצוינת. מבחינתי ללוות אישה מהרגע בו היא מרגישה שחרב עליה עולמה, דרך תהליך טיפולי והחלמה, מייצר סיפוק, גם במקרים בהם יש חזרה של מחלה או התמודדויות מרכבות. הקשר האישי עם המטופלת, הליווי בתהליך וההתמודדות, הם שמייצרים הרבה משמעות, עבורי ואני מקווה שגם עבורה".

מהי השפעתך על בריאות האישה?
"במרפאה שלנו יש נוכחות נשית, אנחנו צוות נשי, בעיקר הרפואי והאדמיניסטרטיבי. אנחנו מקפידות על אווירה מכילה ועוטפת, לנשים והדבר מייצר רוגע ושלווה, כדי להגיע, להיבדק, לקבל טיפול ולהיות מלווה".

לאן את שואפת להוביל את התחום?
"אני שואפת לכך שלאישה מאובחנת עם סרטן שד, תהיה מעטפת דואגת ותומכת, בתוך המערכת הציבורית, החל מהרגעים הראשונים של האבחנה. לצד המסוגלות הרפואית חשוב שניתן מענה גם ברמה הפסיכו-סוציאלית. רמת השירות, הזמינות והמקצועיות, צריכות להיות מושלמות יחד עם השירותים הנלווים כמו: מפגש עם עובדת סוציאלית, פסיכולוגית, ייעוץ תזונתי תחת תוכנית מותאמת אישית".

יום האישה
"יום האישה הוא כל יום. נשים עשו כברת דרך. כשעשיתי את ההתמחות, כירורגיה כללית הייתה מקצוע גברי. למדתי לסנן את האמירות שהתייחסו אלי כאישה והייתי מוכנה לקבל אך ורק ביקורת עניינית. אנחנו בדרך הנכונה ועלינו לחגוג את יום האישה,  365 יום בשנה".

זווית מגדרית
"לבריאות האישה יש מספר רבדים. הראשון הוא בהעלאת מודעות לבריאות השד,  והפניית נשים לבדיקות הסקר המתאימות להן, לפי הגיל והסיפור המשפחתי לגילוי מוקדם של סרטן שד. השני בעידוד נשים שמגיעות עם אבחנה. הייתי רוצה לראות עצמי כמישהי שמלווה נשים שמאובחנות עם מצבי חולי של השד, בפרט סרטן השד. הליווי מתבצע בתהליך שיכול לכלול טיפולים שונים, בין היתר ניתוחים עליהם אני אמונה. אבל אני רואה את תפקידי כמלווה את הנשים במסע, עד הניתוח, אחרי הניתוח ובמעקבים בהמשך החיים". 

ד"ר עינת כרמון (46)
מנהלת מרכז השד והיחידה לכירורגיה של השד בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד,
נשואה ואם לשני ילדים.
השכלה: לימודי רפואה, אוניברסיטת תל-אביב.
התמחות: בית החולים איכילוב, בית החולים "מאונט סיני" בניו יורק וב"מימונידס", ארה"ב.
בעבר ניהלה את היחידה לכירורגיה של הדסה, המרכז הרפואי הדסה.