מן הלב אל הראש

נוירולוגיה, עפ"י ד"ר נירית לב, הוא מקצוע מרתק המאפשר לה לגעת באנשים וגם לעמוד בחזית המחקר. בתפקידה כמנהלת המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, היא מביאה לידי ביטוי את שני התחומים

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר נירית לב
אסף לבנון
תוכן שיווקי

להיות רופאה או חוקרת? זו הסוגיה שבה התלבטה ד"ר נירית לב כבר בתחילת דרכה בעולם הרפואה. כשלמדה נוירולוגיה באוניברסיטת תל-אביב מצאה עצמה מבלה זמן רב במעבדות המחקר. כשסיימה את הלימודים והתנסתה בעבודה מחקרית במכון ויצמן הבינה שהיא רופאה בנשמתה וזו הדרך בה עליה לבחור. 

"מאוד חשוב לי המגע האנושי. אני עובדת מהלב ומתוך  שליחות, ורפואה היא מקצוע נדיר בו אתה באמת יכול לגעת באנשים ולעשות שינוי משמעותי בחייהם. זו זכות גדולה שלא קיימת בהרבה מקצועות ועל הבסיס הזה קיבלתי את החלטתי. עם הזמן גיליתי שאין סתירה, אפשר להיות גם רופאה וגם חוקרת. זה מצריך מחויבות גבוהה אבל ניתן לעסוק במחקר מעבדתי, בפיתוח תרופתי וגם בטיפול בבני אדם. הכוח והמוטיבציה לעבודות המחקר והפתוח מגיעים מתוך ההבנה שנחוצים כלים ואמצעים נוספים לטפול בחולים. בסיום ההתמחות עשיתי דוקטורט במדעי המוח ובהמשך עבדתי במעבדת מחקר במכון פלסנשטיין באוניברסיטת תל -אביב. אז כן, ישנם המון חסמים ותקרות זכוכית - אך ניתן לנפץ אותם" מסבירה ד"ר לב.

מדוע דווקא נוירולוגיה?
"המוח ומערכת העצבים המרכזית מרתקים. כולנו רוצים לחיות הרבה שנים אבל מתוך בריאות והזדקנות בריאה. המטרה היא להצליח להאריך את החיים תוך שימור התפקוד הגופני והמוחי. החוכמה היא להצליח להשיג לאנשים את השנים האלו, אבל גם בריאות טובה שתלווה אותן. זה האתגר של תחום הנוירולוגיה, מחלות מערכת העצבים והמחלות תלויות הגיל - וזה מה שמשך אותי לשם. בהמשך חיי המקצועיים הייתי סגנית נשיא בתחום המחקר והפיתוח בחברת טבע מתוך רצון לסייע בפיתוח טיפולים שיאפשרו לנו להשיג מטרות אלו."

מה מיוחד בנוירולוגיה?
"זהו אחד התחומים שנמצאים בחזית המחקר וההתקדמות המדעית בעשורים האחרונים. השיפור בהבנה המדעית של המוח, פיתוח כלים הדמיתיים ובדיקות עזר חדשניות וטיפולים חדשים שנוספו מאפשרים לנו לעשות רפואה שונה לחלוטין. אנחנו נמצאים בעידן שבו אנו יכולים לטפל טוב יותר בחולים הנוירולוגיים וגם להתאים להם את הטיפול בצורה יותר מדויקת ואישית. בנוסף לזאת כרופאה נוירולוגית המנהלת מחלקה בבית חולים יש מאפיין נוסף למקצוע שאני מאוד אוהבת בתחום ומתאים לי אישית: מצד אחד בבית החולים אנו פוגשים ומטפלים בשלבים הדחופים והחריפים של התחלואה הנוירולוגית ועוזרים למטופלים לצלוח משברים רפואיים קשים. מצד שני בנוירולוגיה קיים גם קשר לטווח ארוך בין הרופא למטופלים שלו. יש לי מטופלים שאני מטפלת בהם כבר 10 ו- 20 שנה. נוצרת מערכת יחסים קרובה ורגשית. הדבר מאפיין את הנוירולוגיה, אנחנו מלווים אנשים במחלות כרוניות, ועוזרים במשך זמן רב לאזן אותם בצורה צמודה וקפדנית. יש כאן תמהיל נכון של רפואה אנושית וקרובה גם במהלך אשפוז בבית החולים עם משבר רפואי חריף וגם ליווי לטווח הארוך".

לאן את שואפת להוביל את התחום?
"הנוירולוגיה התפתחה בצורה מדהימה בעשור האחרון, אבל צריך להשקיע הרבה יותר. הכלים והיכולות שלנו הולכים וגדלים אבל התקצוב וההשקעה של מערכת הבריאות נשענת על תפיסות משנות ה-50 וה-60, כשהמקצוע כמעט ולא היה קיים. נדרש שינוי גדול. אני חברה בוועד האיגוד הנוירולוגי, מתוך מטרה להצעיד את התחום קדימה, לגדל דור רופאים חדש, לתת לו את הידע והכלים ולעזור לו לצמוח. אנחנו במלחמה במטרה לבנות מערכת שתוכל לתת לחולים את הטיפול הדרוש. אם המערכת הרפואית מזהה את המחלה רק כשהיא בעיצומה היכולת לעצור אותה מוגבלת. מערכת העצבים רגישה וקשה לה להחלים ולתקן את עצמה. לכן על עולם הרפואה להיות יותר מתוחכם ולזהות את האוכלוסיות בסיכון ואת סימני המחלות בשלבים המוקדמים. החוכמה הגדולה היא טיפול מניעתי והגנה מפני היווצרות נזקים נוספים למערכת העצבים".

זווית מגדרית
"במחלקה שלנו אנו מתייחסים לכולם, ללא תלות במגדר, בצורה שיוונית. כל אחד הוא שונה אבל כולם שווים, גם בתוך הצוות וגם ביחס למטופלים שלנו. הגישה שלנו למטופלים היא שאנחנו בני אדם שמטפלים בבני אדם. יש לנו בצוות לא מעט נשים ואני מקווה שאני מספקת להן מודל שמראה שאפשר להיות בת זוג ואמא טובה, וגם להתקדם ברמה המקצועית ולהצליח. ישנם תחומים בנוירולוגית, למשל תחום כאבי הראש שבו יש מטופלים רבים ממגדר מסוים. אני מנהלת את מרפאת כאבי הראש של המרכז הרפואי מאיר, שם כשני שליש מהמטופלים הן נשים. מתוך מחשבה כיצד ניתן לסייע בצורה מיטבית אנחנו מובילים מחקר גדול על מיגרנות בהריון וסביב הלידה. חלק מהשיקולים שלנו בבחירת טיפול נוירולוגי לנשים קשורים לבריאות האישה, לציר ההורמונלי ולשיקולי פריון. שמנו לב שכשנשים מגיעות לרופא הן לפעמים מקטינות את הבעיה, לא נעים להן והן מתקשות לשים את הדברים על השולחן. הגישה שלנו היא לגרום למטופל/ת להרגיש בנוח. להקשיב, להראות אכפתיות ולתת תחושה נוחה - הרגשה שניתן לדבר על כל בעיה. מניסיוני כקלינאית - אין לזה תחליף".

 ד"ר נירית לב (51)
מנהלת המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, נשואה לד"ר שאול לב (רופא ומנהל יחידת טיפול נמרץ) ואם לשלושה בנים.
לימודי רפואה: אוניברסיטת
תל-אביב.
השכלה: דוקטורט במדעי המוח, אוניברסיטת תל-אביב.
התמחות: המחלקה הנוירולוגית, בית החולים בילינסון.