רואה לך בעיניים

כנכדה ובת לרופאים, פרופ' ענת לבנשטיין, מנהלת מערך העיניים במרכז רפואי תל-אביב, בחרה להמשיך בדרכם. במהלך 4 העשורים בהם היא עוסקת ברפואת עיניים היא מחוללת מהפך בתחום ופועלת לפיתוח טכנולוגיות חדשניות והכשרת דור העתיד

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' ענת לבנשטיין
ענת יפה
תוכן שיווקי

נדמה שמסלול חייה של פרופ' ענת לבנשטיין נסלל הרבה לפני שנולדה. סבתה, מלכה קלריך, הייתה אחות משך 37 שנה ולא הסכימה להינשא עד שפגשה את ד"ר ישראל קלריך, רופא בפולין ולימים מנהל בית החולים רמת מרפא. אמה, ד"ר אסתר שפירא, הייתה קרדיולוגית ועבדה בבית החולים הדסה, ששינה את שמו לאיכילוב. אחיה, ד"ר אביאל שפירא, הוא כירורג ומומחה טיפול נמרץ שעבד שנים רבות בבית החולים סורוקה. בנה, ד"ר איתמר לבנשטיין מתמחה בפנימית בבית החולים איכילוב. 

"מקצוע הרפואה זורם בדמי מאז ילדותי, אז הייתי קוראת ומתרגמת ספרי רפואה של אמי ואף פעם לא חשבתי לעשות משהו אחר", מסבירה פרופ' ענת לבנשטיין, מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי תל-אביב, איכילוב.

"במשך שנות הלימודים, השרות הצבאי, ההתמחות ברפואת עיניים, ההשתלמות בארצות הברית, תפקידי העיקרי כמנהלת מערך גדול של רפואת עיניים באיכילוב, במסגרת הרפואה הציבורית, תפקידיי המרובים באוניברסיטת תל-אביב, ותפקידים נוספים בארץ ובעולם, ידעתי תמיד, שאני צריכה לעשות כל מה שניתן והרבה יותר, כדי להתמודד עם כל בעיה ולפתור אותה, לשפר את מצב מטופליי ולדאוג לצוות הרופאים שעובד איתי". 

פרופ' לבנשטיין גדלה בתל-אביב, למדה בתיכון אליאנס, שם גם למדה צרפתית על בוריה. את לימודי הרפואה עשתה באוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרת עתודה צבאית ושרתה כרופאה בחיל הים.

הדרך לרפואת עיניים 
"הכרתי את פרופ׳ משה לזר, שהיה מנהל מחלקת עיניים באיכילוב והוא המליץ לי לעשות עבודת גמר ברפואת עיניים. במהלך כתיבת העבודה התוודעתי לייחוד שבמקצוע רפואת העיניים, הבנתי שבתחום זה אפשר בקלות יחסית לעזור למטופלים, לעתים ברגע אחד של ביצוע לייזר או ניתוח קצר אפשר להביא מטופל שלא רואה לראיה סבירה ואף טובה. הבנתי שהתחום משלב טכנולוגיה, כירורגיה, חידושים, אקדמיה, וקליניקה, וגם עבודת צוות. כל זה התאים לי מאד".

מהי השפעתך על תחום רפואת העיניים בארץ ובעולם?
"במהלך שנות עבודתי, קידמתי את רפואת העיניים בתחומים שונים, ביניהם בתחום הטכנולוגי. אני שותפה לפיתוח טכנולוגיות חדשניות מרובות. אחת המשמעותיות ביותר היום היא פיתוח של מכשיר בדיקה ביתי לניטור הפעילות של ניוון הרשתית הקשור לגיל. טכנולוגיה נוספת מטרתה להחליף את המיקרוסקופ בניתוחי עיניים, בה המנתח רואה תמונה של העין על קסדה הדומה לקסדת טייסים במטוסי קרב. הייתי שותפה גם בפיתוח טכנולוגיה לשחרור מושהה של תרופה אשר מחליפה הזרקות חודשיות של תרופות ומאפשרת השתלת התקן אשר יש לבצע מילוי שלו רק אחת ל 6 חודשים. בנוסף אני בעלת תפקידים ציבוריים רבים בארץ ובעולם, ומשמשת כמורה ומנטורית לקבוצות גדולות של רופאי ורופאות עיניים צעירים".

היכן תרצי להיות בעוד עשור?
"בעוד עשור אני מקווה להיות שותפה לפיתוח מיזם הקשור לפעילות רפואית, תחום אקדמי ותחום מחקרי, כולל שיתוף פעולה עם התעשיה, במסגרת הנותנת אפשרות לרופאים ולחוקרים לעבוד ביחד לקדם טיפולים חדישים בתחום רפואת העיניים. אני רואה את עצמי ממשיכה ללמד ולתרום להתמקצעות של רופאים ורופאות, להיות מובילים בתחומם בארץ ובעולם, כדי לספק לחולים שלנו את הרפואה הטובה ביותר תוך הגשמה עצמית שלהם".

יום האישה
 "ליום האישה יש  תפקיד חשוב, להדגיש לארגונים שונים את הצורך לקדם נשים מעבר למשרות הביניים, ולאפשר להן להתקדם, כחלק מהתרבות הארגונית. על נשים להגיע גם למשרות הבכירות ביותר, להצליח בדיוק כמו גברים בעלי אותן יכולות, במיוחד לאור העובדה שהסגנון שלהן שונה. ליום האישה תפקיד נוסף, להזכיר לנשים עצמן את הצורך והיכולת להגיע לטופ למרות סגנון שונה, מצב חברתי שונה ולעתים צרכים מעט שונים. אני רואה לעצמי תפקיד לקדם נשים צעירות מוכשרות וחרוצות לתפקידי מפתח". 

זווית מגדרית
"במשך שנים רבות לא האמנתי שלנשים יש תקרת זכוכית. לפחות לא בארץ ולא במערכת הרפואית. האמנתי שמי שמוכנה לעבוד, להשקיע, לעשות תמיד את כל מה שצריך ויותר לא תיתקל בשום תקרה. חשבתי שהתקרה לעתים קרובות היא תרבותית ואישית בלבד, ונטועה באשה שלא מאמינה בעצמה מספיק. אבל לאחרונה אני מזהה שיש תקרת זכוכית. ברוב המוסדות בעולם המערבי הייצוג בין גברים ונשים במשרות הבכירות מאד לא שוויוני. יש לכך הרבה מאד סיבות. אלא שבמערכת הבריאות הישראלית התקרה פחות קשיחה, ונשים רבות מצליחות לנפץ אותה ולהגיע לעמדות בכירות".

פרופ' ענת לבנשטיין (61)
מנהלת מערך העיניים במרכז הרפואי תל-אביב איכילוב, סגנית דיקאן בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, יו"ר איגוד רופאי העיניים בישראל, המזכיר הכללי של האיגוד האירופאי למחלות רשתית, ונציגת ישראל באקדמיה העולמית לאופטלמולוגיה. 
נשואה לסטיב, אם לשלושה ילדים וסבתא לשלוש נכדות ונכד. 
השכלה: לימודי רפואה, האוניברסיטה העברית.
התמחות: רפואת עיניים, מומחיות במחלות רשתית.