לא על הזיהום לבדו

מניעת זיהומים זו המשימה של ד"ר רונזא נג'אר דיביני, מנהלת היחידה למניעת זיהומים בבית החולים כרמל. לצורך כך היא פועלת להעלות את המודעות לנושא, לגייס את מנהלי המחלקות ולקדם פרויקטים של מניעת זיהומים

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר רונזא נג'אר דיביני
אסף לבנון
תוכן שיווקי

יום העבודה של ד"ר רונזא נג'אר דיביני, מתחיל בפועל עוד לפני שהוא מתחיל רשמית. היא קמה מוקדם מאוד - בסביבות השעה 05:00, ועם הקפה של הבוקר היא קוראת ומתעדכנת בספרות המקצועית. את שעת הנסיעה לעבודתה כמנהלת היחידה למניעת זיהומים בבית החולים כרמל, היא מעבירה בהאזנה לפודקסטים רפואיים תוך כדי נהיגה. כך שכשהיא מגיעה למקום העבודה בשעה 08:00, היא כבר צברה שעתיים של התעסקות בנושאים המקצועיים הרלוונטיים. 

כשהיא לובשת את החלוק הלבן, מתחיל יומה הרשמי: ישיבת בוקר עם הרופאים והאחיות במחלקה, בה מתקבלים עדכונים על כלל המטופלים ועל חיידקים עמידים שישנם בבית חולים, תכנון סדר היום, עבודה מול המעבדה הבקטריולוגית ויציאה לשטח. בניגוד למחלקות רפואיות אחרות, העבודה ביחידה למניעת זיהומים לא מתרכזת אך ורק בין קירותיה. על הרופאים נדרש לעבור בין מחלקות בית החולים, ולטפל באספקטים הזיהומיים של המאושפזים בהם.  

מדוע כבשו אותך הזיהומים?
"הבחירה שלי בהתמחות במחלות זיהומיות נעשתה בתקופה בה עבדתי כרופאה בכירה במחלקה פנימית. עשיתי זאת במשך כשנתיים, ושם נחשפתי למגוון הרחב של ההתמחויות האפשריות. הבנתי שזיהומים זו התמחות שמחברת את הרופא למטופלים, ולמעשה למגוון רחב של חולים ומאושפזים, בכל המחלקות. הגיוון הזה והקשר הישיר עם כל מחלקות בית החולים דיבר אלי, כמו גם העובדה שמדובר בתחום רפואי מעניין מאוד המשלב מספר היבטים. רופא העוסק בזיהומים עוסק בין השאר ברפואת מטיילים, במדוכאי חיסון ובמאמץ למניעת זיהומים. לא כל תחום רפואי מספק כזאת השפעה רוחבית לצד השפעה פרטנית. יש לנו את ההזדמנות לבצע ולשפר תהליכים שמתבצעים בכלל בית החולים. עכשיו, לשמחתי, לאחר 'שנת הקורונה', הנושא של זיהומים בולט יותר וחשיבותם של צעדי זהירות והימנעות כבר ברורה מאליה".

לאן את שואפת להוביל את התחום?
"צריך להמשיך ולהעלות עוד את המודעות לחשיבות מניעת זיהומים. בישראל יש עוד עבודה רבה בכך. רבים מהמתמקצעים בתחום זה מובילים לשינויים חשובים ומשמעותיים ויש לעודד את המגמה הזאת ולהגבירה. אני פועלת להעלות את המודעות לנושא בבית החולים כרמל, לייצר שיתוף פעולה טוב עם מנהלי מחלקות ולקדם פרויקטים של מניעת זיהומים. אני שואפת להרחיב את היחידה אותה אני מנהלת, להגדיל את מצבת כוח האדם ולגייס יותר רופאים שילחמו במחלות זיהומיות. חשוב גם לקדם את המחקר בנושא, כך שנוכל לקבל החלטות טובות יותר, המבוססות על מחקר קליני".

ספרי על חוויה מיוחדת בעבודה.
"הייתי צריכה לטפל בקרוב משפחה, רופא בעצמו, שנדבק בקורונה ואושפז בבית החולים כרמל. הוא היה חולה קשה ונזקק להנשמה במשך שלושה שבועות. לא היה פשוט לחוות את המערכת מהצד השני ולנסות לסייע לו תוך כדי שגרת העבודה היומיומית. כמו בכל המחלקות בבית החולים, גם במחלקת הקורונה אני מייעצת באופן קבוע, כך שנתתי אינפוט גם לגבי המקרה שלו. כשאחרי חודשיים של אשפוז הוא שוחרר הביתה - באתי ללוות אותו ביציאה והיו לו דמעות בעיניים. הוא אמר שהוא לא יודע איך להודות לי ולצוות שטיפל בו".

זווית מגדרית
"נחמד שיש יום בו מציינים את ההישגים של הנשים, אבל אני לא חושבת שהוא תורם משהו לעשייה עבורן. לנשים יש פוטנציאל גדול מאוד להתקדם לא רק ברפואה אלא בכל המקצועות. הבעיה שההתקדמות הזו מלווה לפעמים בכל מני קשיים שהגבר הממוצע לא נתקל בהם".

ד"ר רונזא נג'אר דיביני (36)
מנהלת היחידה למניעת זיהומים, בית החולים כרמל. 
נשואה ואם לשניים.
השכלה: לימודי רפואה, האוניברסיטה העברית, ירושלים.
התמחות: רפואה פנימית ומחלות זיהומיות, בית החולים כרמל.