הפן הנשי של MEDinISRAEL

כנס MEDinISRAEL הבינלאומי יתמקד השנה בבריאות הדיגיטאלית והמכשור הרפואי, ויציג את הטכנולוגיות הישראליות החדשניות. בתחום בריאות האישה, צפויות חשיפות מרתקות שישנו את האבחון והטפול בנשים בישראל ובעולם כולו

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
אסף לבנון
תוכן שיווקי


"בריאות נשים מוגדרת לרוב כשוק נישה, עם זאת, היקף שוק הטיפול הרפואי העולמי לנשים צפוי להגיע ל-210.9 מיליארד דולר עד שנת 2025 עפ"י נתוני אתר grandviewresearch. בישראל פועלות כ-1,200 חברות בתחום של מכשור ומחשוב רפואי, מספר יוצא דופן בהשוואה בינלאומית, חלקן בתחום בריאות האישה בנושאים כמו: הריון וסיעוד, פוריות ורבייה, בעיות אגן, סרטן נשים ועוד", מסביר מנדו אלפסה, מנהל ענף מכשור רפואי ובריאות דיגיטלית במכון היצוא.

ביקור בארבע חברות ישראליות מציג חדשנות ומצוינות רפואית, לטובת בריאותן של נשים בישראל ובעולם כולו.

 זעיר פולשני לסרטן השד
חברת Ice Cure מפתחת מכשיר המאפשר להשמיד גידולים בשד ובאיברים אחרים בגוף ללא צורך בניתוח. הדרך לעשות זאת היא החדרת מחט דקה לתוך הגידול ושימוש בחנקן נוזלי כדי להוריד את הטמפרטורה למינוס 170 מעלות, וכך להקפיאו ולנטרלו. לאחר מכן מתפרק הגידול ועוזב את הגוף בצורה טבעית. הפרוצדורה הרפואית הזו מתבצעת תחת הדמיה, (למשל אולטרסאונד במקרה שמדובר בסרטן השד או CT במקרה של גידולים בכליות). כך יכול הרופא לראות את כדור הקרח שהוא בונה במטרה להקיף את הגידול בצורה המיטבית. הפרוצדורה נמשכת כשעה וניתן לבצעה בכל חדר רופא ולא רק בבית חולים. אין צורך בהרדמה, ניתוח או אשפוז וניתן לחזור לפעילות היומית מיד בתום הטיפול. בנוסף, ההליך אינו משאיר כל צלקת על הגוף, וכך חוסך מנושאות סרטן השד ניתוח שחזור. שיטת Ice Cure ניתנת לשימוש כשמדובר בסרטן ראשוני שעדיין לא גדל מעבר ל-2 ס"מ.  
"זו טכנולוגיה ייחודית שלנו, טיפול זעיר-פולשני שיתרונו הבולט הוא מתן חלופה לניתוח הדרוש להוצאת גידולים סרטניים בשד", אומרת טללית בוסי-תל צור, סמנכ"לית פיתוח עסקי ושיווק ב-Ice Cure. "אנחנו מציעים חלופה חדשנית למטופלים עם גידולים סרטניים ראשוניים. לחברה יש אישורים רגולטוריים של ה-FDA וה-CE ואנחנו פועלים בארצות הברית, אירופה ואסיה בטיפול בגידולים שפירים וממאירים בשד, כליות, ריאות ועצמות. כיום מתבצע ניסוי שלנו בסרטן השד ב-19 מרכזים ברחבי ארה"ב. תוצאות הביניים צפויות להתפרסם  בקיץ הקרוב".

אולטרסאונד בהיריון מהבית
חברת PulseNmore פיתחה מכשיר קטן המתחבר לטלפון החכם ומאפשר לאישה בהריון לעשות אולטרסאונד ביתי. אם עד היום היה ניתן לבצע את ההליך רק בבתי חולים והוא היה יקר -כיום ניתן לעשות זאת מכל מקום ובמיוחד מהבית. "עשינו זאת על ידי פיתוח טכנולוגיית מזעור, הקטנה והפשטה של מכשיר האולטרסאונד", אומר ג'ורדן רובינסון, סמנכ"ל השיווק והמכירות של החברה. 
"פיתחנו טכנולוגיה שבאמצעותה אנו מוזילים את המוצר, תוך שמירה על איכות התמונה המתקבלת. המכשיר כבר אושר לשימוש בישראל ובאירופה, ובמחקר מקיף שעשינו על 100 נשים, נוכחנו שב- 95% מתוך 1,300 הסריקות שבוצעו, ניתן היה לראות את תנועות העובר, הדופק ואת מי השפיר - שלוש ההבחנות החשובות ביותר לבריאות העובר".
המכשיר עובד בשני מצבים. מצב מקוון בו יכולה האישה לבצע אולטרסאונד בביתה תוך קיום שיחת וידאו עם הרופא, שרואה מהקליניקה שלו את הסריקה על המסך ומצב  לא-מקוון שבו האישה עושה את הסריקה, מקליטה אותה ושולחת את קובץ הווידאו לרופא לצורך פענוח. המכשיר של PulseNmore יוצע בקרוב למבוטחות שירותי בריאות כללית. החברה נמצאת במשא ומתן עם שותפים נוספים לשיווק באירופה וארה"ב.

אבחון סרטן צוואר הרחם באמצעות טכנולוגיית AI 
סרטן צוואר הרחם נמצא במקום הרביעי בעולם מבחינת פגיעה בנשים. הוא מתפתח במשך זמן ממושך, על כן זיהוי מוקדם יכול למנוע את פגיעתו בכ-%90 מהמקרים, כשהמשמעות היא הצלת חיים של מיליוני נשים בעולם מדי שנה. חברת MobileODT פיתחה מערכת לאבחון סרטן צוואר הרחם בעזרת בינה מלאכותית. טכנולוגיית החברה מסוגלת לסרוק צילומים של צוואר הרחם ולקבוע על בסיסם, תוך שימוש בבינה המלאכותית האם ישנם ממצאים חריגים הדורשים אבחון מקיף יותר. בדיקות ה-PAP וה HPV - הקיימות אינן מדויקות מספיק ופעמים רבות מספקות תוצאות שגויות לכאן ולכאן. בנוסף, קבלת התוצאות עלולה להימשך זמן רב. הטכנולוגיה של MobileODT משתמשת בבינה מלאכותית כדי להגיע לתוצאות מהירות ואמינות. באמצעות מכשיר ה-EVA המבוסס סמארטפון, צוואר הרחם נסרק ועובר אבחון בעזרת טכנולוגיית בינה מלאכותית. תוצאת האבחון מתקבלת תוך כדקה כשהמטופלת נמצאת עוד בחדר הרופא. במקרה הצורך הרופא יכול להפנות אותה מיד להמשך בירור או טיפול. 
"הטכנולוגיה פותחה בשיתוף גינקולוגים אונקולוגים מובילים בארצות הברית המומחים בקולפוסקופיה, שאבחנו אלפי תמונות וקבעו אם התוצאה המוצגת בהן תקינה או לא. לאחר שהידע הוטמע בטכנולוגיית הבינה המלאכותית - נעשה ניסוי במספר ארצות כדי לוודא תקינות ויעילות", אומרת אולגה רוזנמן, סמנכ"לית השיווק של MobileODT.
"אנחנו רואים לאחרונה שהטכנולוגיה מיושמת במספר פרויקטים ומצילה חיים. ברפובליקה הדומיניקנית מתקיים כיום פרויקט ממשלתי בשיתוף איתנו ועם שגרירות ישראל, בו עברו כבר 6,000 נשים סריקה בעזרת המכשיר שלנו. אנשי הפרויקט נוסעים לאזורים נידחים במדינה ומבצעים את הבדיקה, שצפויה להתבצע על עוד כ-50,000 נשים שם. הפיתוח שלנו מאפשר סדר גודל שונה לחלוטין לבדיקות סרטן צוואר הרחם לעומת הקיים כיום".

טיפול בצניחת אברי האגן 
צניחת אברי רצפת האגן אצל נשים היא בעיה נפוצה מאוד ומתרחשת בעיקר בעקבות לידות, אך לא רק. ישנן סיבות נוספות כמו משקל יתר. רבות מהנשים בגילי ה60- ומעלה נאלצות להתמודד עם מצב זה, בו האיבר יוצא ממקומו הפיזיולוגי וגורם לחוסר נוחות רב. האישה מרגישה משהו בולט בין הרגליים, לחץ, חוסר נוחות בישיבה, כאבים ואף חווה קושי בקיום יחסי מין. הפתרונות לצניחת אברי רצפת האגן שהיו זמינים ושכיחים, הם כאלו המשתמשים ברקמה העצמית של האישה או ברשתות המושתלות באגן, לצורך ערסול האיברים ותמיכתם. כדי לייצר את התמיכה, יש לעגן את הרשתות לרקמות רכות באגן. תהליך העגינה מורכב ועלול לגרום לסיבוכים במהלך הניתוח ולאחריו.
חברת Lyra Medical פיתחה גישה חדשנית שפותרת היטב את הבעיה - שתל ה-SRS. "זיהינו שהמקור העיקרי של הסיבוכים הקיימים אינו השתל עצמו, או האופן בו מתבצעת העגינה, אלא עצם העגינה", אומר עירם לויט, מייסד שותף ומנכ"ל בחברה.
"לכן, פיתחנו שתל שמבטל את הצורך בעיגון לרקמות הרכות באגן. השתל בנוי מרשת המוחזקת על מסגרת קשיחה שמחזיקה אותה במקומה. הרשת מתמקמת בין הקיר הקדמי של הנרתיק לשלפוחית השתן, ומחקה בצורה מדויקת את הפיזיולוגיה המקורית של האישה, את רקמת החיבור המקורית שתמכה באיברים לפני שנפגמה התמיכה".
השימוש בשתל שנוסה כבר לפני מעל ל6- שנים כחלק ממחקר קליני ב70- נשים, עם מעקב ממושך אחר המטופלות, הראה הצלחה משמעית. לאחר שהחברה קיבלה אישורי רגולרציה בישראל ובאירופה, היא התחילה להציע את השירות בתפוצה רחבה. כיום ישנן אלפי נשים שטופלו עם השתל, שממשיך להראות אחוזי ההצלחה גבוהים ופרופיל בטיחותי גבוה, גם באופן אבסולוטי וגם באופן יחסי לפתרונות הקיימים. למומחים בטיפולי בעיות רצפת האגן, הניתוח בעזרת ה-SRS קצר, פשוט וקל יחסית.

MEDinISRAEL
הכנס הבינלאומי השישי MEDinISRAEL בהובלת מכון היצוא ומשרד הכלכלה והתעשייה ובשיתוף משרד הבריאות ומשרד החוץ, יתקיים וירטואלית ב-21-20 באפריל 2021. בכנס צפויים להשתתף מאות בכירים מכ-60 מדינות ברחבי העולם ביניהם: מובילי דעה ומתווי מדיניות בתחום המכשור הרפואי והבריאות הדיגיטלית, נציגים בכירים של בתי חולים, קופות חולים, גורמים עסקיים, ונציגי חברות גלובאליות וטכנולוגיה. כאשר המטרה המרכזית היא מינוף התעשייה הישראלית בגזרה העולמית ויצירת הזדמנויות עסקיות.
השנה, יתמקד הכנס השנה בתחומי הליבה של הבריאות הדיגיטאלית והמכשור הרפואי, ויציג את הטכנולוגיות הישראליות החדשניות בתחום, אשר חלקן כבר מיושמות  בבתי חולים, קופות חולים, חברות ביטוח וחברות טכנולוגיה.
בכנס מקיימות החברות הישראליות מאות מפגשים עסקיים עם גורמי מפתח בחברות בינלאומיות מובילות. מכון היצוא ושותפיו לארגון הכנס, מעמידים בפני החברות פלטפורמה המקצרת את זמן ההגעה לשוק (Time to Market) וחוסכת משאבים רבים בהגעה לאנשי מפתח רלוונטיים עבור החברות הישראליות מדובר בפוטנציאל עסקי אדיר לחברות הישראליות ולמשק הישראלי כולו.
בתערוכה, יפגשו  החברות הישראליות עם חברות בינלאומיות מובילות מרחבי העולם, לפגישות שמתואמות מראש בעזרת הנספחים הכלכליים של משרד הכלכלה.
לצד הכנס תתקיים תערוכה של כ-90 חברות ישראליות שיציגו  את "חוד החנית" של טכנולוגיות הבריאות הישראליות, ביניהן: טכנולוגיות רפואה מרחוק,  פתרונות הגנת סייבר ומידע רגיש עבור בתי חולים ומוצרים רפואיים, רפואת חירום, טכנולוגיות לשיקום ופתרונות בתחום הקרדיולוגיה והנוירולוגיה.