בתנועה קדימה

ד"ר רתם סיון הופמן, מנהלת מכון הדימות במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, מקדמת שיטות דימות חדשניות והטמעה של טכנולוגיות עילית, לצד הובלת תהליכים של דיוק ושיפור באיכות הבדיקות ובבטיחות המטופל

קובי טיריפינטו
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר רתם סיון הופמן
קובי טיריפינטו
תוכן שיווקי

בנובמבר 1895, גילה וילהלם קונרד רנטגן, הפיזיקאי הגרמני, ממש במקרה את סודה של הקרינה המסתורית, עת הציג לראשונה את האפשרות לחדור את העור ולהפיק צילום של מה שאינו גלוי לעין הבוחנת. מאז הפך צילום הרנטגן לאחד הפיתוחים הרפואיים השימושיים ביותר, החל מאבחון שברים ועד לגילויי מחלות ופרוצדורות מצילות חיים.
"ההדמיה המודרנית מאפשרת  לנו 'לחדור' לנבכי הגוף והמוח ולראות את כל מה שנסתר מעינינו", אומרת ד"ר רתם סיון הופמן, מנהלת מכון דימות רפואית (רנטגן) במרכז הרפואי מאיר. "השאיפה היא להטמיע טכנולוגיות מתקדמות, בחלקן מבוססות בינה מלאכותית שיאפשרו אבחון מדויק ומהיר יותר".

מה כולל תחום הרנטגן?
"דימות רפואי הוא למעשה ענף במדע המשתמש בקרינה או אנרגיה מסוגים שונים על מנת להפיק תמונה של איברי הגוף השונים. קצב ההתפתחות של הטכנולוגיה בתחום גבוה מאוד ואנו פועלים תדיר להכשרה והסמכה של רנטגנאים ורופאים. במכון הדימות במרכז הרפואי מאיר אנחנו מעניקים שירות הן לחולים מאושפזים והן לנבדקים אמבולטורים, במכון שכולל רדיולוגיה קונבנציונלית, רדיולוגיה פולשנית ווסקולרית, אולטרה סאונד, טומוגרפיה ממוחשבת,  MRI, הדמיית ילדים וממוגרפיה".

ניהול
"ניהול הוא בעצם מקצוע נפרד ומרתק. לשמחתי , ניתנה לי ההזדמנות להשתלם בקורס מנהלי מחלקות של שירותי בריאות כללית, שהעניק לי כלים ניהוליים ויישומיים מצוינים למשימת ניהול במכון המעסיק כמעט 100 עובדים", מציינת ד"ר סיון. 

לאן את שואפת להוביל את תחום בעתיד? 
"במהלך השנים כמצנתרת מוח הקמתי סטארט-אפ, העוסק באבחון שבץ מבוסס בינה מלאכותית. הסטארט-אפ מציע מערכת ייעודית שנועדה לסייע לצוותים רפואיים באבחון שבץ בתנאי שטח, כמו גם לתווך ולייעל את תהליך קבלת ההחלטות בעת הטיפול עצמו תוך התאמת הטיפול למטופל באופן מיטבי. מעורבותי במיזם הזה הכירה לי עולמות מרתקים אשר רלוונטיים במיוחד בעיקר משום שתחום הרנטגן הוא המקום הראשון והמוביל ברפואה בו משחקת הבינה המלאכותית תפקיד חשוב  מכיוון שמדובר בעיבוד תמונה. כיום, גם כרדיולוגית וגם כמנהלת אני משתפת פעולה עם חממות טכנולוגיות, חברות תוכנה מתקדמות וחברות סטארט-אפ ישראליות בתחומים דומים הן ברמת המחקר והפיתוח והן לצורך הטמעה. אני מאוד מאמינה שאנחנו חייבים להיות כל הזמן בתנועה מתמדת קדימה. כל עמידה היא בעצם שקיעה לאחור.  

"נושא נוסף בו חשוב לי לפעול בתחום קשור לשיתופי פעולה עם מערכות תומכות החלטה הפועלות עם חברות סטארט אפ מובילות המסייעות לצוותים הרפואיים בעבודתם. במרכז הרפואי מאיר ובכללית כבר קיים שיתוף הפעולה עם זברה מדיקל המפתחת רשתות מבוססות למידה עמוקה המאומנות על בסיסי נתונים גדולים של מאגרי דימות, במטרה לייעל זיהוי מחלות וסיכונים בבדיקות הרנטגן השונות, כשהאלגוריתמים עצמם מאפשרים זיהוי והתרעה על דימום מוחי אוסטאופורוזיס, שברי דחיסה, כבד שומני, סידן בעורקים ופתולוגיות ריאתיות. לצד קדמה הטכנולוגית חשוב לי להוביל גם מהלך מתקדם בהיבטי בטיחות הטיפול. לאחרונה אנו מסתייעים במכשירCT  מתקדם המפחית קרינה באופן משמעותי, וככלל רוב המכשירים בענף הולכים ומשתפרים כל הזמן וחשוב להתעדכן ולוודא שאנחנו נעזרים במכשור המתקדם ביותר".

דמות להשראה
"פרופ' רבקה כרמי, שכיהנה כדיקאן הפקולטה לרפואה וכנשיאת אוניברסיטת בן גוריון, ופועלת רבות לקידום נשים ברפואה ובאקדמיה, מהווה השראה מבחינתי. דו"ח שהוציאה ב-2015 על מצב הנשים ברפואה קבע שאחוז הנשים בניהול, נמוך ביחס למספר הרופאות וכי זה מחייב התייחסות ותיקון. בעקבות מסקנות הוועדה נשלחתי לקורס קידום מנהיגות קלינית שיועד לרופאות בכירות צעירות במשרד הבריאות, ואכן מעט לאחריו קיבלתי הצעה לנהל את מחלקת הדימות רפואית (רנטגן) במרכז הרפואי מאיר. כחצי מבוגרות המחזור הראשון מכהנות היום כמנהלות יחידות ומחלקות בבתי החולים".  

מהו החזון המקצועי שלך?
"מצוינות, מקצועית וטכנולוגיה כאחד, וזו לא סיסמה. חשוב לי מאוד לפעול לקידום מערכות תומכות החלטה מבוססות AI, תוך אימוץ ומימוש התפישה של 'בתי החולים של העתיד', אלו שלא יהיו בהם מחלקות אשפוז, כמו גם התמקצעות לתת התמחויות ופתיחת יחידות ייעודיות  מותאמות במכון".

זווית מגדרית
"עד יציאתי לקורס הניהול לרופאות, לא התחברתי למושג 'העצמה נשית'. עם השנים למדתי לראות שיש חסמים אובייקטיביים רבים לנשים, ושעלינו לפעול יחד לניפוץ תקרת הזכוכית. אני מאמינה גדולה בכוח נשי ובהעצמה של רופאות צעירות.  כבר  בתפקידי הקודם ברמב"ם ריכזתי סביבת מחקר ועבודה של מתמחות וחוקרות צעירות, ואני מאמינה בלב שלם שגם ובעיקר בעמדת הניהול יש לי יכולת להשפיע ולחזק נשים נוספות, תוך העצמה מקצועית והבנה של צורכיהן כאימהות וכנשות קריירה".

ד"ר רתם סיון הופמן (44) 
מנהלת מכון הדימות, המרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית
נוירורדיולוגית ומצנתרת מוח,
אם לשלושה. 
השכלה: בית הספר לרפואה, אוניברסיטת בן גוריון. 
התמחות: רדיולוגיה אבחנתית, השתלמות עמיתים בצנתורי מוח (נוירו רדיולוגיה פולשנית), בית החולים הנוירולוגי בליון  ובנוירורדילוגיה אבחנתית, המרכז הרפואי רמב"ם.