בקו החזית

אחרי שהגיעה במקרה לתחום ההתמחות שלה, מבינה ד"ר ילנה קישנבסקי שמדובר במקום המושלם עבורה. מנהלת היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי קפלן, מספרת על מענה רפואי במצבי חירום בשילוב אמצעים טכנולוגיים מצילי חיים

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר ילנה קישנבסקי
ענת יפה
תוכן שיווקי

את כניסתה לעולם הרפואה, עשתה ד"ר ילנה קישנבסקי, כבר בגיל 14. היא גדלה בטומסק, עיר אוניברסיטאית על גדות נהר הטום בסיביר ברוסיה, והחלה להשתתף בקורסים בתחום הביולוגיה באוניברסיטה המקומית. משם, המשיכה ללימודי רפואה, בסיומן, החליטה להגשים את החלום של הוריה, ולעלות לישראל. 

"רק אחרי שסיימתי את הלימודים, רציתי לעלות לישראל. אחרי שבועיים בהם גרתי עם קרובי משפחה, עברתי לקיבוץ דגניה שם למדתי באולפן, ופגשתי את בעלי. את תחילת המסלול הרפואי שלי בישראל עשיתי במרכז הרפואי קפלן", היא מספרת. 

מדוע בחרת בעולם הרפואה?
"שני הוריי היו מתמטיקאים, אבל היה ברור, גם להם וגם לי, שתחום המתמטיקה פחות מתאים לי. רפואה וביולוגיה היו התחומים החביבים אלי. הגעתי להתמחות ברפואת חירום לגמרי במקרה, במקום להתמחות ברפואת משפחה, כמתוכנן. בשיחה עם פרופ' אריאל הלוי, שהיה בזמנו מנהל היחידה הכירורגית בבית החולים אסף הרופא, טען בפני בתוקף שההתמחות ברפואת משפחה לא תתאים לאופי הדינמי שלי, ושאני צריכה ללכת להתמחות בכירורגיה או בהרדמה. הקשבתי לעצתו ובחרתי בהרדמה. כשסיימתי את ההתמחות בהרדמה עברתי להתמחות נוספת בטיפול נמרץ, ולאחר מכן גם נסעתי לטורנטו לעשות שם fellowship – התמחות עמיתים. בדיעבד, אני מבינה כמה טיפול נמרץ הוא המקום בשבילי. אני אדם שזקוק לעבודה פעילה, כזו שעושים עם הידיים, שמשלבת אינטנסיביות והרבה מחשבה. במובן הזה, טיפול נמרץ הוא ההתמחות המושלמת עבורי". 

מהותו של הטיפול הנמרץ
"מחלקות טיפול נמרץ נמצאות בחזית, ותפקידן לתת מענה רפואי במצבי חירום למאושפזים הזקוקים לטיפול רציף 24 שעות ביממה, על ידי צוות רב מקצועי, הכולל רופאים, אחיות, מזכירות, פיזיותרפיה, תזונאי, עובדים סוציאליים ועוד. מתוקף כך, היחידה פועלת באופן אינטנסיבי, ופעמים רבות אנחנו נדרשים להתאים את עצמנו למציאות המשתנה, לעיתים מידי שעה. לכן, היחידה שלנו מצוידת בטכנולוגיות רפואיות מתקדמות המאפשרות מתן טיפול ותמיכה כוללניים. לטכנולוגיות הרפואיות ביחידה, בשילוב עם הטיפול המקצועי והמסור שמקבל המטופל במחלקה, יש השלכה משמעותית על סיכויי החלמתו והתאוששותו העתידית". 

עידן קורונה
"שנת הקורונה האחרונה הוכיחה לנו ביתר שאת עד כמה זה נכון – כאשר נדרשנו לטפל במקרים הקשים ביותר מקרב חולי הקורונה שאושפזו בבית החולים, לצד טיפול שוטף בשאר המקרים המורכבים בחולים 'רגילים'. למעשה, המחלקה חולקה לשניים – מחלקת טיפול נמרץ כללי לצד מחלקת טיפול נמרץ קורונה, כאשר הצוות תחת ניהולי נדרש לתפעל את שתי המחלקות במקביל. ללא ספק, מתחנו את עצמנו עד הקצה, והצוות נרתם בצורה יוצאת דופן מתוך הבנת החשיבות והשליחות של העשייה הרפואית בתקופה מאתגרת זו". 

כיצד בתפקידך את משפיעה על בריאות האישה?
"ליחידה לטיפול נמרץ מגיעים נשים וגברים כאחד, ללא הבחנה מגדרית.
בחודשים האחרונים בגל השלישי של הקורונה, לצערנו הרב, לאור העובדה שחלה עליה במספר הנשים ההריוניות שחלו בקורונה, עם הדרדרות במצבן הנשימתי, ראינו ביחידה יותר נשים במצב קשה. כמו בטיפול בכל אדם, אנחנו עושים כל שביכולתנו להיאבק על חייהן, ולאפשר להן לזכות לראות את משפחותיהן ואת ילדיהן". 

זווית מגדרית
"אני מאמינה שכל אישה שרוצה להיות רופאה או לעסוק בניהול בעולמות הרפואה, יכולה לעשות זאת, היא רק צריכה להתאים את התחום וההתמחות לעצמה, לאופי שלה, לחלום שלה, וגם, לחיי המשפחה שלה. עם סביבה תומכת, הכל אפשרי - לכל אחת".

ד"ר ילנה קישנבסקי (52) 
מנהלת היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית.
השכלה: לימודי רפואה, האוניברסיטה לרפואה בטומסק, סיביר, Fellowship בטורנטו. 
התמחות: הרדמה וטיפול נמרץ.